Artykuł: Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła

Dzisiejsze technologie pozwalają zrezygnować z technik grzewczych wytwarzających energię cieplną z paliw kopalnych, których zasoby nieustannie maleją i drożeją. Do ogrzewania czy chłodzenia domów można z powodzeniem wykorzystać m.in. energię odnawialną zgromadzoną w otaczającym nas powietrzu. Zapewnia to powietrzna pompa ciepła. Urządzenia tego typu są coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych, jak również w sektorze przemysłowym.

Pompa ciepła typu powietrze-woda to urządzania wykorzystujące darmową i ogólnie dostępną energię skumulowaną w powietrzu. Zasysają powietrze z zewnątrz i po sprężeniu wykorzystują ciepło w nim zawarte do ogrzewania. Chociaż panuje powszechna opinia, że powietrzne pompy ciepła pracują najefektywniej gdy temperatura powietrza jest wysoka, nie oznacza to wcale, że nie mogą ogrzewać domu również zimą. Ciepło z powietrza może być z powodzeniem wykorzystywane, gdy jego temperatura spadnie poniżej -15°C. Niektórzy producenci pomp deklarują, że mogą one pracować nawet przy -25°C. Pompy ciepła typu powietrze-woda, które nie są w stanie pracować efektywnie, gdy temperatura spada znacznie poniżej zera nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania w domu, gdyż nie pokryją jego zapotrzebowania na ciepło w mroźne dni. Muszą więc współpracować z dodatkowym źródłem ciepła, np. kotłem gazowym.

Montaż pompy ciepła typu powietrze-woda

Pompa ciepła typu powietrze-woda to urządzenia jednoczęściowe składające się z jednostki zewnętrznej lub tworzące system modułowy. System modułowy obejmuje jednostkę zewnętrzną i jednostkę wewnętrzną. Montując urządzenie na zewnątrz budynku należy pozostawić wolną przestrzeń, co zapewni dobry przepływ powietrza. 

Za wadę powietrznych pomp ciepła uznawano hałas, jaki urządzenia te wytwarzały w czasie pracy, co mogłoby być nieco uciążliwe zwłaszcza nocą, gdy pompa ciepła była zainstalowana w niedużej odległości od sypialni lub jej okien. Obecnie produkowane pompy ciepła renomowanych producentów pracują nie tylko wydajnie, ale również cicho. Wybierając powietrzną pompę ciepła warto jednak zwrócić uwagę na poziom hałasu jaki generuje. 

Na rynku istnieje wiele rozwiązań pomp korzystających z powietrza. Powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania pomieszczeń w instalacji c.o., natomiast pompy typu powietrze-powietrze ogrzewają dom działając odwrotnie niż klimatyzator. Do wyboru mamy też pompy ciepła przeznaczone do ogrzewania domu z możliwością podgrzewania wody użytkowej oraz urządzenia służące wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody. Dzięki pompie ciepła pracującej na potrzeby ciepłej wody użytkowej kocioł poza sezonem grzewczym może być wyłączony, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania. 

Pompy ciepła mogą z powodzeniem współpracować z kotłami gazowymi i olejowymi, kotłami na paliwo stałe, kolektorami słonecznymi i instalacją fotowoltaiczną. 

Zalety pomp ciepła typu powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda mają wiele zalet:

  • zapewniają niskie koszty ogrzewania domu i wody użytkowej,
  • są korzystne cenowo w porównaniu z innymi typami pomp ciepła,
  • ich montaż nie generuje wysokich kosztów,
  • mogą współpracować w różnymi urządzaniami grzewczymi jako dodatkowe źródło ciepła, dzięki czemu pozwalają obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu konwencjonalnymi paliwami stałymi i płynnymi,
  • działają sprawnie nawet przy bardzo niskich temperaturach powietrza na zewnątrz,
  • nie wytwarzają żadnych spalin,
  • są łatwe w obsłudze i konserwacji,
  • w ciepłe dni mogą chłodzić wnętrza domu,
  • możemy ubiegać się o dofinansowanie, dzięki czemu obniżymy początkowe koszty inwestycji.

Zdjęcia: Dimplex, Vaillant

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!