Artykuł: Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Pozwalają one pozyskiwać darmowy prąd ze źródła odnawialnego jakim jest energia promieniowania słonecznego. Do montażu paneli fotowoltaicznych skłaniają również oferowane inwestorom formy wsparcia, czyli dofinansowania na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych.

Gwarancją poprawnej pracy paneli fotowoltaicznych jest ich właściwy montaż. Co warto wiedzieć, zanim zlecimy fachowcom wykonanie domowej instalacji fotowoltaicznej? 

Komu zlecić montaż paneli fotowoltaicznych?

Do wykonania instalacji fotowoltaicznej w budynku należy zatrudnić instalatora z odpowiednimi kwalifikacjami. Powinien on posiadać uprawnienie umożliwiające montaż źródeł wytwórczych, a więc certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii. Osobą upoważnioną do montażu instalacji fotowoltaicznej może też być instalator dysponujący ważnym świadectwem kwalifikacyjnym uprawniającym do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci lub też uprawnieniem budowlanym w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Inwestor decydujący się na montaż instalacji fotowoltaicznej może skorzystać z kompleksowej obsługi oferowanej przez firmy specjalizujące się w branży. Decydując się usługi takiej firmy możemy liczyć na wykonanie projektu instalacji, fachowy dobór urządzeń i ich montaż, a w późniejszym okresie również na ewentualny serwis.

Miejsce montażu paneli fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane na dachu budynku lub na konstrukcji wolno stojącej, np. na terenie posesji. Panele fotowoltaiczne osiągają optimum mocy wyjściowej, gdy promienie słoneczne padają na nie bezpośrednio, dlatego planując miejsce ich montażu należy unikać miejsc zacienionych. Nawet najmniejsze zacienienie będzie wpływać na zmniejszenie ilości produkowanego prądu, dlatego unikajmy miejsc, na które może padać cień nie tylko drzew i sąsiednich budynków, ale również cień rzucany przez komin, antenę satelitarną czy słup energetyczny. Najlepiej jeśli firma, której zleciliśmy projekt instalacji i montaż paneli oceni naszą indywidualną sytuację i poleci nam najlepsze rozwiązanie.  

Sprawdzone rozwiązania

Do mocowania paneli fotowoltaicznych należy zawsze stosować systemy montażowe polecane przez danego producenta modułów. Z pewnością nie opłaca się kupować tańszych zamienników, gdyż mogą one doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji, a nawet samych paneli. Producenci systemów fotowoltaicznych oferują nam gotowe zestawy do montażu modułów na pionowych i poziomych powierzchniach dachowych. Za najlepsze uznaje się systemy montażowe wykonane ze stopów aluminium. Takie profile najczęściej połączone są z elementami wykonanymi z odpowiedniej jakości stali nierdzewnej.
Najwyższe uzyski energii w naszym kraju instalacja fotowoltaiczna osiąga przy kącie nachylenia paneli wynoszącym 30°-35° i skierowaniu ich na południe. To najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeśli nie ma możliwości takiego usytuowania modułów, firma zajmująca się projektowaniem i montażem instalacji powinna zaproponować nam najkorzystniejsze wyjście. 

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!