Artykuł: Bezpieczny plac budowy domu jednorodzinnego – ogrodzenie i oświetlenie

Bezpieczny plac budowy domu jednorodzinnego – ogrodzenie i oświetlenie

Podczas budowy domu pojawia się wiele zagrożeń, które mogą być przyczyną nieszczęśliwych wypadków oraz utraty mienia. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie placu budowy powinno uwzględniać również aspekty bezpieczeństwa. W organizacji terenu budowy kluczową rolę odgrywa jego ogrodzenie i oświetlenie.

Zabezpieczenie placu budowy to konieczność wymagana przepisami prawa budowlanego, leży jednak również w głęboko pojętym interesie inwestora. Zminimalizowanie ryzyka wypadków oraz kradzieży pozwoli przeprowadzić inwestycję bez nieprzewidzianych, często tragicznych w skutkach wydarzeń, usprawni też prace i ograniczy ryzyko strat materialnych. O to, by plac budowy domu jednorodzinnego był bezpieczny powinni się zatroszczyć wszyscy uczestnicy procesu budowlanego: inwestor, kierownik budowy oraz wykonawcy.

Zabezpieczenie placu budowy – zadbaj o ogrodzenie

Zabezpieczenie placu budowy domu jednorodzinnego obejmuje jego grodzenie. Nawet jeśli jest ono prowizoryczne, zniechęca złodziei, a także chroni osoby postronne przed przypadkowym wejściem na plac budowy (szczególnie wizyta małych dzieci może być dla nich niebezpieczna). Przygotowując plan zagospodarowania placu budowy, pamiętajmy, by ogrodzenie postawić w odpowiedniej odległości od budowanego domu. Ogrodzenie placu budowy da nam gwarancję, że osoby postronne nie podejdą zbyt blisko do budowy i nie będą narażone na uszkodzenia spowodowane przez materiały budowlane lub narzędzia spadające z wysokości. Nie musi być to od razu ogrodzenie docelowe, na początek wystarczy zwykła siatka (takie ogrodzenie można wynająć). Pamiętajmy, że zgodnie z Prawem budowlanym ogrodzenie nie może być niższe niż 1,5 m. Bramę wjazdową zaplanujmy w takim miejscu, by samochody dostawcze czy betoniarki mogły wjechać na plac budowy w linii prostej oraz miały do pokonania jak najkrótszą drogę. W ten sposób samochody nie rozjeżdżą gruntu wokół naszego przyszłego domu, nie będziemy musieli również wyrównywać terenu. Jeśli budowa ogrodzenia jest niemożliwa, musimy oznakować granice działki tablicami ostrzegawczymi. Za ogrodzenie placu budowy odpowiada inwestor. Zabezpieczenie placu budowy obejmuje także wykopy. Jeśli wykop jest głębszy niż 1 m, należy go ogrodzić balustradą o wysokości minimum 1,1 m. Pamiętajmy także, że również ze względów bezpieczeństwa każdy plac budowy powinien być oznaczony tablicą budowy. Wieszamy ją w widocznym, ale bezpiecznym miejscu, musi być czytelnie wypełniona.

Bezpieczne oświetlenie placu budowy

Ważną rolę w zabezpieczeniu placu budowy przed złodziejami oprócz ogrodzenia odgrywa oświetlenie. W oświetleniu placu budowy sprawdzą się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu (włączają się na określony czas po wychwyceniu ruchu), kamery monitoringu i fotopułapki (uruchamiają się tylko po wykryciu ruchu, dzięki temu oszczędzają energię i mogą działać kilka miesięcy). Fotopułapki mogą informować automatycznie właściciela o zdarzeniach – wystarczy do kamery dokupić kartę SIM z pakietem danych/SMS-ów, jest ona niezbędna do wysyłania powiadomień na telefon/adres użytkownika. Najskuteczniejszą ochroną jest kombinacja różnych elementów. O opiekę nad placem budowy możemy poprosić również sąsiadów. Sprawdzonym, chociaż niestety dość drogim rozwiązaniem w zabezpieczeniu placu budowy jest wynajęcie firmy ochroniarskiej.

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!