Artykuł: Źródła finansowania budowy domu

Źródła finansowania budowy domu

Budowa własnego domu angażuje nas we wszystkich możliwych sferach, rodzi też wiele emocji. Od początku jej trwania są one w największym stopniu związane z finansami – zazwyczaj przeciętny inwestor nigdy nie musi zarządzać takimi kwotami, jak podczas tego przedsięwzięcia. W jaki sposób możemy sfinansować budowę naszego domu?

Wznosząc dom, większość z nas ciągle myśli o pozyskiwaniu źródeł jej finansowania na ten cel. Ze względu na ogromną skalę wydatków niewiele jest osób, które mogą sobie pozwolić na budowanie domu pod klucz z własnych środków. Zazwyczaj szukamy dodatkowych źródeł finansowania budowy domu i nie zawsze musi być to kredyt, który zwłaszcza w czasach niestabilnej gospodarki czy sytuacji politycznej może generować przykre niespodzianki.

Finansowanie budowy domu z własnych zasobów

Własne środki powinny być punktem wyjścia do rozpoczęcia budowy domu. Jednak nawet jeśli większość wydatków budowlanych będziemy w stanie sfinansować z własnych oszczędności, to koniecznie trzeba wnikliwie rozważyć, czy powinniśmy uruchamiać na budowę wszystkie rezerwy finansowe. Likwidacja wszystkich lokat, polis ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych jest posunięciem mocno ryzykownym. Zapewnią one poczucie bezpieczeństwa rodziny choćby w nieprzewidzianych sytuacjach losowych.

Finansowania budowy domu z pomocą najbliższych

Czasami możemy liczyć na pomoc finansową rodziny oraz przyjaciół. Musimy jednak pamiętać, że darowizny są zwolnione z podatku jedynie w pierwszej linii pokrewieństwa. Większe darowizny od teściów czy wujostwa są już obciążone podatkiem. Jesteśmy zobligowani do jego odprowadzenia, jeśli wartość darowizny przekroczyła kwotę zwolnioną od podatku dla danej grupy podatkowej.

Finansowanie budowy domu a sprzedaż mieszkania

Sprzedaż mieszkania to często spotykane źródło finansowania budowy domu. Takie rozwiązanie pozwoli sfinansować dużą część inwestycji. Warto jednak dobrze policzyć koszty związane z taką operacją. Mogą się one wiązać na przykład z koniecznością wynajmu innego mieszkania na czas trwania budowy, co może być nieopłacalne, gdy skalkulowany przez nas czas trwania inwestycji wydłuża się. Warto rozważyć sprzedaż posiadanego lokum, jeśli łączy się ona z zapłaceniem podatku, gdy mieszkanie sprzedaje się przed upływem pięciu lat od momentu jego nabycia.

Finansowanie budowy domu a kredyt

Trudno o jednoznaczną opinię w sprawie opłacalności jakiejś formy kredytu. Warto zasięgnąć rady doradcy kredytowego, ale nie łudźmy się – nawet najwybitniejszy analityk finansowy i znawca rynku nieruchomości nie ma dostatecznej wiedzy dotyczącej przyszłości w tej dziedzinie. Tego typu źródło finansowania budowy domu jest najbardziej opłacalne w okresie stabilnej gospodarki, dlatego zazwyczaj bezpieczniejszą formą jest kredyt na krótki okres. Kredyt na 25 czy 30 lat może przynieść inwestorom wiele nie zawsze miłych niespodzianek.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!