Artykuł: Nowoczesna budowa, czyli szybka budowa

Nowoczesna budowa, czyli szybka budowa

Budowa domu wymaga określonego czasu. Jednak szybkie tempo życia i pewna niecierpliwość charakterystyczna dla naszych czasów zagląda również na plac budowy. Podobnie jak w innych sferach życia okazuje się, że i tutaj można zyskać na czasie. Wystarczy sięgnąć po materiały nowej generacji i specjalistyczne rozwiązania systemowe.

Czy można przyspieszyć dzisiaj proces budowy domu? Decydując się na taką inwestycję, jesteśmy świadomi, że wymaga ona czasu i cierpliwości. Sprawdzone zasady sztuki budowlanej nie pozwalają na pośpiech – na wielu etapach budowy konieczne jest zachowanie przerw technologicznych, inne wymagają dużej precyzji wykonania – są więc z zasady czasochłonne. Są jednak takie prace, które można wykonać szybciej, i to bez ryzyka utraty trwałości oraz urody domu.  

Szybka budowa – gotowe konstrukcje

Wiele elementów konstrukcyjnych, które kiedyś były wykonywane na budowie, zostało zastąpionych przez fabrycznie produkowane gotowe elementy lub półfabrykaty. Nie tylko skracają one czas budowy, ale też – zaprojektowane przez specjalistów i gruntownie przebadane w laboratoriach – gwarantują bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Dzisiaj ławy fundamentowe zalewa się betonem, który w postaci gotowej mieszanki przyjeżdża na plac budowy. Na etapie wznoszenia ścian można skorzystać z gotowych nadproży – są one w ofercie producentów niemal wszystkich materiałów murowych. Prefabrykowane stropy, w przeciwieństwie do wykonywanych przez murarzy stropów monolitycznych, są gotowe do użytkowania zaraz po zamontowaniu, a ich gładka powierzchnia przyspiesza prace wykończeniowe. Mimo nadal sporych kosztów inwestorzy coraz częściej korzystają też z gotowych elementów więźby dachowej np. wiązarów. Producenci oferują również gotowe systemy kominowe i rynnowe oraz zestawy izolacyjne do montażu okien połaciowych, oszczędzając w ten sposób pracy murarzom i dekarzom. Szybsze jest też wykonanie detali: bonie wykonuje się przy użyciu gotowych profili, a słupy wspierające płytę balkonu czy daszek ganku przywozi się na plac budowy jako gotowe produkty. 

Szybkie murowanie

Tempo wznoszenia murowanej ściany w dużej mierze zależy od jej rodzaju – czy jest ona jedno-,dwu- czy trójwarstwowa. Wpływ na czas budowy ma jednak także wielkość elementów murowych. Producenci oferują bloczki i pustaki o dużych wymiarach oraz stosunkowo niewielkiej wadze – mur rośnie wtedy w błyskawicznym tempie. Murowanie ściany jednowarstwowej przyspieszają także specjalnie wykończone boki elementów, ułatwiające łączenie ich na pióro i wpust. Czas budowy ściany warstwowej skraca się również dzięki kompletnym systemom ociepleniowym, na który składają się materiały izolacyjne, tynk, chemia budowlana oraz elementy mocujące. Skorzystanie z takiego rozwiązania jest gwarancją zachowania odpowiedniej izolacyjności termicznej ściany, a także zapewnia trwałą ochronę elewacji. Producenci proponują „cieplejsze” wersje tradycyjnych materiałów ociepleniowych, co pozwala zachować niską wartość współczynnika U przy układaniu mniejszej grubości warstwy izolacji. Tempo prac przyspieszają produkty innowacyjne, takie jak pustaki z ceramiki poryzowanej wypełnione w środku wełną mineralną.

Elewacje i dach – szybko i efektownie

Sposób wykończenia ścian zewnętrznych i pokrycia dachu buduje wizerunek domu oraz decyduje o jego trwałości. Nie wszystkie prace da się tutaj przyspieszyć. Może być tak, że wybrany przez nas materiał elewacyjny narzuca rodzaj ściany, np. cegła elewacyjna wiąże się z koniecznością budowy ściany trójwarstwowej, a ta jak wiadomo jest dość czasochłonna. Najpopularniejszy, a także najtańszy i najszybszy sposób wykończenia elewacji to jej otynkowanie. Używany do wykończenia popularnych ścian dwuwarstwowych tynk cienkowarstwowy dostępny jest w gotowych mieszankach, co znacznie przyspiesza prace. Trwały efekt przy stosunkowo szybkim wykonawstwie przyniesie wykończenie ścian zewnętrznych modną oblicówką drewnianą, szczególnie jeśli zastosujemy niewymagające dodatkowego zabezpieczenia gatunki drewna egzotycznego albo tzw. thermodrewno, czy też naturalne drewno zastąpimy panelami z kompozytu. Producenci pokryć dachowych oferują kompletne systemy przyspieszające staranne dopracowanie koszy, kalenic, grzbietów. Moda na elewacje i dach składające się z dużych płaszczyzn nierozbitych drobnymi detalami również sprzyja skróceniu czasu wykonania prac.  

Zdjęcia: Baumit, Fotolia.com, Saint Gobain, Wienerberger

Czytaj także