Artykuł: Współczesne i wygodne schody wewnętrzne

Współczesne i wygodne schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne w nowoczesnym domu przede wszystkim muszą być nie tylko efektowne, ale też funkcjonalne i bezpieczne. Dlatego ważna jest nie tylko ich budowa, kształt oraz materiały wykończeniowe, ale także poszczególne wymiary.

Trakty komunikacyjne w domu muszą spełniać szereg wymogów dotyczących bezpieczeństwa i komfortu. Szczególne wytyczne obowiązują te łączące kondygnacje. Choć istotne jest jak wyglądają schody wejściowe i schody wewnętrzne, kluczowym powinna być również ich ergonomia zasady gwarantujące, że korzystanie z nich nie będzie się wiązało z nadmiernym, szkodzącym zdrowiu wysiłkiem lub wręcz narażało na wypadki. Wymiary i nawierzchnie stopni, kształty zabiegów, forma balustrady – wszystkie te elementy decydują o funkcjonalności nowoczesnych schodów wewnętrznych. 

Wymiary schodów wewnętrznych

Stopień schodów wewnętrznych, który składa się ze stopnicy i podstopnicy, powinien mieć wymiary dostosowane do sposobu poruszania się dorosłego człowieka. Średnia długość kroku to około 60-65 cm, dlatego suma podwójnej wysokości i szerokości stopnia powinna być jej równa. Jeśli posłużymy się tym wzorem, okaże się jasne, że im wyższe planujemy stopnie, tym mniejsza powinna być ich szerokość. Jednak przeciętne wymiary wygodnych stopni mają 17 cm wysokości i 29 cm szerokości. Ważna jest również długość biegu, czyli jednego szeregu schodów. Nie może ona męczyć wchodzących osób. Przy zbyt długim trakcie warto rozważyć większą liczbę biegów. 

Duże znaczenie ma też szerokość schodów wewnętrznych. Wygodna klatka schodowa to taka, na której bez trudu miną się dwie osoby, jednak nie w każdym wnętrzu zmieszczą się na tyle obszerne stopnie. Z drugiej strony ograniczenie się jedynie do minimalnych wymiarów utrudni nie tylko przemieszczanie się, ale również transport sprzętów czy mebli o większych gabarytach.

Ergonomia poręczy

Niezależnie od szerokości biegów istotne jest, aby schody wewnętrzne były wyposażone w wygodną poręcz. Musi być ona stabilna i łatwa do chwycenia, zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci czy osoby starsze. Nie może być zbyt wysoka i zbyt niska. Najlepiej, gdy wypada na wysokości przedramienia. Ze względu na małe dzieci lepiej wybrać balustrady drewniane na schody wewnętrzne pełne lub z gęsto osadzonymi tralkami. Na modne schody wewnętrzne pozbawione poręczy najczęściej decydują się ludzie młodzi, urządzający wnętrze w duchu minimalizmu.

Wygodny kształt schodów wewnętrznych

Najprostszym modelem są schody wewnętrzne jednobiegowe, które łączą kondygnacje pojedynczym szeregiem stopni. Jednak wymagają dość dużo miejsca w przestrzeni domu. Najczęściej umieszcza się je wzdłuż dłuższej ściany budynku. Mniej miejsca zajmą nowoczesne schody wewnętrzne dwubiegowe, które zmieniają kierunek ruchu. Mogą być łamane, czyli o biegach ustawionych pod kątem prostym lub zabiegowe o biegach równoległych. Łamane występują też w wersji powrotnej, gdzie trzykrotnie zmieniamy kierunek ruchu. Wygodne będą schody wewnętrzne wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę wypadającą między biegami. Dzięki niej łatwiej jest wejść na wyższą kondygnację, gdyż można rozbić sobie przerwę na odpoczynek, co doceniają ludzie starsi. To rozwiązanie ułatwia też wnoszenie na piętro wielkogabarytowych mebli. Najmniej miejsca będą zajmowały schody kręte pot. kręcone schody wewnętrzne. Ich konstrukcja oparta jest na słupie, wokół którego ułożone są spiralnie stopnie. Przewagą nad innymi formami schodów wewnętrznych jest to, że mogą zostać zamontowane na środku pomieszczenia. Nie należą jednak do najwygodniejszych, dlatego najczęściej prowadzą na antresole pełniące funkcję sypialni lub gabinetu młodych osób. Powstają najszybciej, można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

Wygodne schody wewnętrzne – budowa stopni i materiały

Do niedawna najczęstszą konstrukcją spotykaną w domach jednorodzinnych była żelbetowa. Tego typu schody wewnętrzne powstają na etapie budowy domu i pozostawiają duże pole do popisu, jeśli chodzi o materiały wykończeniowe. Pełna konstrukcja może być w całości obudowana drewnem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi albo wykończona wykładziną dywanową czy kauczukową. Można też podstopnicę pozostawić bez okładziny i pomalować farbą przeznaczoną do betonu. Ważne, by stopnie były antypoślizgowe, co warunkuje wygodę i bezpieczeństwo. Coraz częściej decydujemy się jednak na schody wewnętrzne gotowe – o konstrukcji drewnianej lub stalowej. Najczęściej nie mają one podstopnic. Ich brak pozwala na przepływ powietrza oraz o wiele ważniejszego światła. Ażurowa forma stopni dodaje również schodom lekkości, ale niektórzy użytkownicy – szczególnie osoby starsze poruszając się po nich, odczuwają dyskomfort. 

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także