Artykuł: Bezpieczne i funkcjonalne schody wewnętrzne

Bezpieczne i funkcjonalne schody wewnętrzne

Schody wewnętrzne w nowoczesnym domu przede wszystkim muszą być nie tylko efektowne, ale też funkcjonalne i bezpieczne. Dlatego ważna jest nie tylko ich budowa, kształt oraz materiały wykończeniowe, ale także poszczególne wymiary. Jakie schody są wygodne?

Trakty komunikacyjne w domu muszą spełniać szereg wymogów dotyczących bezpieczeństwa i komfortu. Szczególne wytyczne obowiązują te łączące kondygnacje. Choć istotne jest jak wyglądają schody wejściowe i schody wewnętrzne, kluczowa powinna być również ich ergonomia – zasady gwarantujące, że korzystanie z nich nie będzie się wiązało z nadmiernym, szkodzącym zdrowiu wysiłkiem lub wręcz narażało na wypadki. Wymiary i nawierzchnie stopni, kształty zabiegów, forma balustrady – wszystkie te elementy sprawiają, że schody można uznać za wygodne.

Wygodne schody – ważne wymiary

Stopień schodów wewnętrznych najczęściej jest zbudowany ze stopnicy i podstopnicy. Zgodnie z zasadami ergonomii wymiary elementów stopnia powinny być dostosowane do średniej długości kroku dorosłego człowieka, która wynosi 60-65 cm, dlatego suma podwójnej wysokości i szerokości stopnia powinna być jej równa. Zgodnie z tymi zaleceniami im wyższe stopnie, tym mniejsza powinna być ich szerokość. Najczęściej wymiary wygodnych stopni mają 17 cm wysokości i 29 cm szerokości. Zwróćmy też uwagę na długość biegu, czyli nieprzerwanego spocznikiem ciągu schodów. Zbyt długi ciąg może sprawić, że komunikacja będzie męczyć, warto wówczas rozważyć większą liczbę biegów.

Wygodne schody to takie mają odpowiednią szerokość. Najlepiej, by na klatce schodowej mogły bezkolizyjnie minąć się dwie osoby, dlatego warto zwrócić uwagę, jaką szerokość schodów zaproponował ich projektant. Ograniczenie się jedynie do minimalnych wymiarów będzie kłopotliwe zarówno podczas komunikacji, jak i w sytuacjach, gdy konieczne będzie przeniesienie wielkogabarytowych elementów wyposażenia.

Wygodne schody – ergonomia poręczy

Dla funkcjonalności schodów duże znacznie ma także, by wspomagała je ergonomiczna balustrada oraz poręcz. Zadaniem poręczy jest zapewnienie nam poczucia bezpieczeństwa podczas poruszania się. Z tych względów jej kształt i wymiary muszą gwarantować pewny chwyt, dlatego też musi być solidnie osadzona i bardzo stabilna. Dla wygody obsługi znaczenie ma też wysokość na jakiej została osadzona – odpowiednia będzie wysokość sięgająca przedramienia. Jeśli w domu są małe dzieci, warto zamontować balustrady drewniane, a także schody wewnętrzne pełne oraz z gęsto osadzonymi tralkami. Dodające wnętrzom lekkości efektowne schody wewnętrzne pozbawione poręczy najczęściej wybierają inwestorzy, planujący nowoczesne aranżacje, np. minimalistyczne.

Wygodny kształt schodów wewnętrznych

Schody jednobiegowe składają się ze stopni usytuowanych w jednym rzędzie, zazwyczaj umieszcza się je wzdłuż najdłuższej ściany budynku. Zabierają najmniej miejsca w domu, szczególnie gdy są tak zaprojektowane, że u dołu i u góry wchodzi się na nie prostopadle do ich kierunku. Ponieważ brak w nich spocznika, nie są wygodne w użytkowaniu. Nie są też bezpieczne – upadek z dużej wysokości może być groźny w skutkach. Komunikację po schodach jednobiegowych ułatwia zamiana kilku prostych stopni na początku i końcu biegu na stopnie zabiegowe – trójkątne lub trapezowe, ale rozwiązanie to zwiększa ilość miejsca potrzebnego na schody. Wygodniejsze są schody dwubiegowe, które zmieniają kierunek ruchu wzdłuż dłuższej ściany budynku – najczęściej w połowie wysokości. Zmiana kierunku może przybrać formę jednego spocznika o kształcie prostokąta lub dwóch lub trzech stopni zabiegowych – to drugie rozwiązanie stosuje się, gdy w domu jest mniej miejsca na schody. Schody mogą też trzykrotnie zmieniać kierunek ruchu – to schody trójbiegowe. Spocznik, czyli płaska platforma umieszczona między biegami znacznie ułatwia pokonanie wysokości – tutaj można zrobić przerwę na odpoczynek. Najmniej miejsca będą zajmowały schody kręte, znane także jako spiralne, których konstrukcja oparta jest na słupie, wokół którego ułożone są spiralnie stopnie. Takie schody można zamontować na środku pomieszczenia. Nie należą jednak do najwygodniejszych – najczęściej prowadzą do miejsc rzadziej używanych. Można je kupić w formie gotowych elementów do samodzielnego montażu.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!