Artykuł: Bezpieczne i trwałe wejście do domu – podest i schody

Bezpieczne i trwałe wejście do domu – podest i schody

Strefę wejścia do budynku tworzą podest oraz schody. To nie tylko wizytówka domu, ale też ważny element funkcjonalny. Aby dobrze odgrywały swoją rolę, powinny być estetyczne, trwałe i bezpieczne dla użytkowników. Wykonają te zadania, jeśli zadbamy o ich konstrukcję, izolację oraz nawierzchnię.

Schody i podest wejściowy do domu to elementy tzw. stref pośrednich, do których wykończenia i stylu przywiązujemy coraz większą wagę. Powinny być doskonale połączone estetycznie zarówno z elewacją budynku, jak i jego najbliższym otoczeniem. Jako element komunikacji muszą być również wygodne dla użytkowników. Ich zadaniem jest także zapewnienie nam bezpieczeństwa w strefie wejścia. Spełnienie tych wszystkich wymagań nie przysparza dzisiaj problemów. Projektuje się bowiem odpowiednio obszerne podesty, a także ergonomiczne stopnie schodów. Dbamy również o ich odpowiednie wykończenie, do dyspozycji mamy bowiem wiele trwałych materiałów, które gwarantują nam bezpieczne poruszanie się w tej strefie. Naszym sprzymierzeńcem są także nowoczesne systemy przeciwoblodzeniowe. Dzięki temu trwały podest oraz bezpieczne schody wejściowe to dzisiaj standard.

Schody i podest przed drzwiami – konstrukcja

Do najczęściej budowanych dzisiaj domów należą budynki bez podpiwniczenia, co przekłada się również na stosunkowo nisko usytuowaną strefę wejścia do domu i znaczne ograniczenie liczby stopni w schodach wejściowych – niekiedy tworzą je zaledwie jeden lub dwa stopnie. Często można też spotkać strefę wejścia, zbudowaną jedynie z podestu wejściowego. Ważne jest, aby stopnie miały spadek 1 lub 2% od budynku, co umożliwi skuteczny odpływ wody opadowej. Zwróćmy też uwagę na wysokość stopni – najczęściej wynosi ona ok.17,5 cm, szerokość stopni powinna mieć co najmniej 35 cm, co zapewnia wygodą komunikację. Z tych względów istotne są również wymiary podestu. Wpływ na jego wielkość ma m.in. kierunek otwierania drzwi wejściowych – jeśli skrzydło otwiera się na zewnątrz, podest musi być większy, tak by zapewnić bezpieczeństwo osobie stojącej przed otwieranymi drzwiami. Gdy drzwi otwierają się do wewnątrz, minimalna szerokość spocznika wynosi 80 cm. Dzisiaj często projektuje się podesty, którym poza komunikacją wyznaczamy też inne zadania – w tej przestrzeni projektuje się także miejsce na wygodne siedzisko, np. ławeczkę lub fotel oraz elementy aranżacyjne, choćby takie jak donice z roślinami.

Schody i podest – bezpieczne nawierzchnie

Jednak, aby strefę wejścia uznać za funkcjonalną nie wystarczy tylko ją odpowiednio zaplanować. Równie istotne jest właściwe wykończenie schodów oraz podestu. Muszą to być materiały trwałe, odporne na mróz oraz wilgoć, a także ścieranie i zarysowania, powinny być też łatwe w utrzymaniu czystości. Ze względu na nasze bezpieczeństwo liczy się też ich antypoślizgowość. Dzisiaj najlepiej wybrać płytki przeznaczone specjalnie do wykończenia stopni schodów, które są odpowiednio przystosowane do warunków atmosferycznych, zapewniają tez bezpieczeństwo użytkownikom. Stopnice mają najczęściej wysunięte i zaokrąglone noski, dzięki temu kształtowi woda nie zacieka na podstopnice. Najczęściej mają też ryfle, to wklęsłe paski równoległe do krawędzi płytki. Dobrym wyborem będzie też klinkier lub gres z reliefami,czyli wypukłym wzorem rozmieszczonym na całej powierzchni płytki Właściwości antypoślizgowe płytek są oznaczone symbolem R9-R13 lub też symbolem buta. Chętnie stosowane są także płytki kamienne. Sprawdzi się np. granit, bazalt, łupek czy twardy piaskowiec. Można też wybrać marmury kalcytowe. Ich powierzchnia zapewni bezpieczeństwo, jeśli będzie miała fakturę płomieniowaną, groszkowaną lub surową. Dobrym zabezpieczeniem przed poślizgnięciem będzie także wykończenie nawierzchni z kamienia antypoślizgowymi nakładkami.

Instalacja przeciwoblodzeniowa na schody i podest wejściowy

Największe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa mogą stanowić schody i podest, gdy są oblodzone lub pokryte warstwą śniegu. Może się to zdarzyć nawet, gdy staramy się je systematycznie usuwać, dlatego warto zdecydować się na montaż w tej strefie instalacji grzejnej. Najlepiej ją zaplanować od drzwi wejściowych do furtki, a także na podjeździe. Możemy zastosować elektryczne przewody grzejne lub maty ze specjalnych wzmocnionych kabli grzejnych, które rozgrzewają się do temperatury 60°C. Są przystosowane do układania pod typowymi rodzajami materiałów nawierzchniowych. Dobrym wyborem będą przewody samoregulujące, które zapewnią mniejsze zużycie energii, dzięki temu, że dostosowują ilość wytwarzanego ciepła do temperatury otoczenia. By oszczędzać energię,warto zamontować czujnik temperatury. Pozwali on na zaprogramowanie temperatury, przy której będzie działać ogrzewanie. Koszty eksploatacji obniży również montaż czujnika wilgotności, który zareaguje na opad, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.

zdjęcia: Libet, Pebek Design, Röben

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!