Artykuł: Bezpieczne i trwałe wejście do domu – podest i schody

Bezpieczne i trwałe wejście do domu – podest i schody

Elementy strefy wejścia do budynku wymagają bardzo starannego wykonania. Dlatego też zarówno schody i podest przed drzwiami muszą mieć odpowiednią konstrukcję, izolację oraz być wykończone bezpiecznym i trwałym materiałem nawierzchniowym.

We współczesnych domach jednorodzinnych wzrasta rola tzw. stref pośrednich, czyli zewnętrznych elementów budynku łączących go z otoczeniem, takich jak tarasy oraz schody i podest przed drzwiami. Muszą one spełniać coraz więcej wymagań dotyczących ergonomii komunikacji, bezpieczeństwa i skutecznej ochrony przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Spełnieniu nowych ról tych miejsc służy ich większa powierzchnia, a także bardziej odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i funkcjonalne materiały posadzkowe. Przyjrzyjmy się, jak powinien być wykonany trwały podest oraz co sprawi, że schody wejściowe będą bezpieczne.

Schody i podest przed drzwiami – konstrukcja 

Popularność domów parterowych sprawia, że schody wejściowe zajmują coraz mniej miejsca – gdy różnica między poziomem posadzki i parteru jest niewielka, często wystarczą dwa lub trzy stopnie albo jedynie podest wejściowy. Stopniom nadaje się spadek (1-2% od budynku), tak by umożliwić odpływ wody opadowej. Powierzchnia podestu wejściowego i jego wymiary mogą być uzależnione od kierunku otwierania drzwi wejściowych – gdy otwierają się one na zewnątrz, podest musi być większy, pole otwartego skrzydła drzwi zajmuje sporo miejsca. Dobrze, gdy wielkość podestu umożliwia umieszczenie na nim ławki lub krzesła, gdzie można odpocząć albo choćby na moment odłożyć torbę z zakupami.

Zadbajmy też o wybór odpowiedniego materiału na nawierzchnię schodów i podestu przed drzwiami nie może być śliska – zapewnią ją na przykład płytki z reliefami lub ryflami. Sprawdzi się granit o powierzchni płomieniowanej lub o fakturze groszkowanej bądź surowej niepolerowanej, a także płyty betonowe.

Instalacja przeciwoblodzeniowa

Schody i podest przed drzwiami do domu mogą być niebezpiecznie w zimie. Nawet jeśli zostaną wyłożone antypoślizgowym materiałem, zalegający na nich śnieg i lód będzie bezlitosny. Nie zawsze zdążymy z oczyszczeniem strefy wejścia, dlatego warto jest zainwestować w rozwiązanie, które wykona to za nas. Instalacja oblodzeniowa przyda się nie tylko przed wejściem, ale na całej trasie od drzwi do furtki oraz na podjeździe. Do jej wykonania konieczne są odpowiednie elektryczne przewody grzejne. Mogą to być luźne przewody lub gotowe do montażu maty wykonane ze specjalnych wzmocnionych kabli grzejnych – rozgrzewają się one do temperatury 60°C. Można je układać pod większością typowych materiałów stosowanych do wykańczania traktów i podjazdów, np. kostką brukową, betonową czy płytami kamiennymi. Wybierając przewody samoregulujące, będziemy pewni, że nie zużywamy zbyt dużo energii, gdyż dostosowują one ilość wytwarzanego ciepła do temperatury na zewnątrz domu. By oszczędzać energię, można także zabezpieczyć przed śniegiem i lodem tylko wąskie pasy na trasie samochodu i naszej drogi do domu (jeśli garaż nie jest połączony z jego wnętrzem). Warto też zainstalować czujniki temperatury i wilgotności. Dzięki nim zaprogramujemy temperaturę, przy której włączy się i wyłączy ogrzewanie. Drugi zaś zareaguje na opad, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej zera.

Zdjęcia: Libet, Pebek Design, Röben

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także