Artykuł: Sposoby na zdrowe i czyste powietrze w domu bez otwierania okien

Sposoby na zdrowe i czyste powietrze w domu bez otwierania okien

Czyste powietrze panujące w domu wpływa na lepsze samopoczucie i zdrowie domowników. Gdy w domu jest tylko wentylacja grawitacyjna, pomieszczenia trzeba wietrzyć jak najczęściej. Są jednak inne sposoby, które umożliwiają zmniejszenie niekorzystnych substancji w powietrzu?

Czyste powietrze w domu możliwe jest dzięki mikrowentylacji. Można ją uzyskać dzięki specjalnym elementom okucia, które są bardzo często zamontowane na skrzydle czy ramie okiennej. W ten sposób między ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka szczelina, przez którą napływa świeże powietrze. Innym sposobem na zwiększenie ilości dopływu powietrza są nawiewniki – powinny one mieć regulowany stopień otwarcia i opracowaną przez producenta charakterystykę przepływu powietrza. Nawiewniki mogą być regulowane ręcznie lub automatycznie (nawiewniki higrosterowane i ciśnieniowe), w których stopień otwarcia może się zmieniać pod wpływem zmian różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz domu, zmian wilgotności lub temperatury powietrza. Innym rozwiązaniem, aby zapewnić czyste powietrze w domu jest wentylacja mechaniczna, w której przepływ powietrza wymusza wentylator. W zależności od rozmieszczenia wentylatorów i od układu całego systemu wentylacyjnego, wentylacja może być wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Kontrolować w niej można ilość powietrza świeżego, jaka wpływa do wnętrza. Jakie są jeszcze sposoby, aby zapewnić zdrowe i czyste powietrze w domu?

Czyste powietrze w domu dzięki wentylacji hybrydowej

Aby zapewnić czyste powietrze w domu, warto połączyć zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Gdy instalacja działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny lub gdy działanie obydwu systemów się uzupełnia, mówimy o tzw. wentylacji hybrydowej. Montaż wentylacji mechanicznej jest niekłopotliwy i możliwy, nawet gdy obiekt jest już użytkowany. Podstawową zaletą wentylacji hybrydowej jest tradycyjny schemat wymiany powietrza w budynku. Świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do domu przez nawiewniki, a następnie przepływa w kierunku kanałów wywiewnych. Aby ciąg w kominie był optymalny, w kominie wentylacyjnym montuje się specjalną nasadę hybrydową (turbinę). Wykorzystuje ona energię wiatru do wytwarzania podciśnienia w kominie i usuwania zużytego powietrza. Gdy wiatr przestaje wiać, nasada nadal obraca się, dzięki umieszczonemu w nim silnikowi o niewielkiej mocy. Natomiast gdy wiatr jest zbyt silny, silnik powoduje spowolnienie obrotów turbiny. Taki sposób wymiany powietrza jest możliwy dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów, monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania umożliwiają przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego. Nasady hybrydowe pracują z wydajnością do 230 m3/h, co pozwala na skuteczną wentylację kilku pomieszczeń jednocześnie.

Jonizowanie powietrza – sposób na zdrowe i czyste powietrze w domu

Każde urządzenie podłączone do prądu w mniejszym lub większym stopniu wytwarza promieniowanie elektromagnetyczne. Gdy jest ich dużo, pomieszczenie przepełnione jest jonami dodatnimi, które przyciągają kurz, grzyby, wirusy, bakterie i szereg innych alergenów, które wdychamy każdego dnia. 

By szybko i łatwo oczyścić powietrze z jonów dodatnich, warto zainwestować w jonizator powietrza. To urządzenie, które oczyszcza powietrze dzięki wytwarzaniu jonów ujemnych. Jonizatorem powietrza w naturze jest zjawisko burzy. Po niej powietrze staje się czyste i my oddychamy z przyjemnością. Na rynku są dwa rodzaje jonizatorów – klasyczny ostrzowy oraz termoemisyjny. Pierwsze urządzenia produkują dużą ilość jonów w krótkim czasie, nie są one jednak pozbawione tlenku azotu oraz ozonu. Kupując taki jonizator sprawdźmy, czy producent przestrzega w tym zakresie norm europejskich. Jonizator termoemisyjny działa wolniej, ale produkowane przez niego jony są cięższe, a co jest z tym związane – trwalsze. Nie emitują ozonu, a jony wytwarzane przez taki jonizator zbliżone są do naturalnych, produkowanych przez środowisko. Jeśli często pracujemy przy komputerze, zaopatrzmy się w jonizator komputerowy. To małe urządzenie, wyglądem przypominające pendrive, które umieszcza się w porcie USB komputera.

Klimatyzacja na rzecz czystego powietrza w domu

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie mają nic wspólnego ze starymi klimatyzatorami, kojarzonymi najczęściej z uciążliwymi przeciągami. Tworzą one w pomieszczeniu zdrowy i prawie identyczny z naturalnym klimat. Są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia i temperatury powietrza (niezależnie od warunków panujących na zewnątrz) oraz oczyszczają je, co jest pożądane nie tylko przez alergików, ale także osoby dbające o zdrowie i dobre samopoczucie.

Zdjęcia: Fotolia.com, Brevis,Topcom. Klimastar, Schiedel

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!