Artykuł: Nowoczesne okna z funkcją wentylacyjną

Nowoczesne okna z funkcją wentylacyjną

Nowoczesne okna z wentylacją zapewniają napływ świeżego powietrza do wnętrz domu. Takie rozwiązanie stosowane jest zarówno w domach z wentylacją grawitacyjną lub mechaniczną wywiewną. W tym celu okna wyposaża się w nawiewniki, klapy i moduły wentylacyjne.

Producenci testowali różne rozwiązania okien z wentylacją, które miały usprawnić napływ powietrza do budynków. Oferowali możliwość rozszczelnienia, tzw. mikrowentylacji, jednak nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów, ponieważ powietrze dostawało się do budynku jedynie pod warunkiem świadomej ingerencji domowników, którzy musieli samodzielnie rozszczelnić okna. Po wielu próbach znaleziono niezawodne rozwiązania zapewniające doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza do sprawnego wentylowania budynku – nawiewniki, klapy i moduły wentylacyjne. Oczywiście sprawna wentylacja pomieszczeń jest zagwarantowana tylko wtedy, gdy urządzenia sprawnie działają i są odpowiednio dobrane do rodzaju oraz wielkości pomieszczenia.

Okna z wentylacją – nawiewniki okienne

Nawiewniki okienne to często stosowane rozwiązanie okien z wentylacją. Te niewielki urządzenia montowane zazwyczaj w ramie nowoczesnego okna lub ościeżnicy zależnie od budowy mogą mieć stały lub regulowany przekrój, a więc mogą zapewnić stałą lub zmienną wymianę powietrza. W nawiewnikach o stałym przekroju przepływ powietrza zależy od zmieniających się warunków atmosferycznych, a nie od zapotrzebowania na powietrze do wentylacji. Natomiast nawiewniki o regulowanym przepływie powietrza pozwalają dostosować intensywność nawiewu do aktualnych potrzeb. Decydując się na okna z nawiewnikami, warto wybierać nawiewniki higrosterowane. Umożliwiają one regulację ilości napływającego powietrza za pomocą ruchomej przesłony, której zastosowanie zapobiega nadmiernemu wychładzaniu pomieszczeń. Nawiewniki higrosterowane reagują na zmiany wilgotności powietrza we wnętrzu.

Dostępne są również nawiewniki ciśnieniowe, które reagują na różnice pomiędzy ciśnieniem wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Na przykład gdy podmuch wiatru spowoduje wzrost ciśnienia, skrzydełka nawiewnika odchylą się, ograniczając ilość doprowadzanego powietrza.

W pomieszczeniach, w których przepisy zabraniają montażu nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych (np. pomieszczenia z urządzeniami gazowymi – piece, podgrzewacze) do prawidłowej wentylacji przeznaczone są nawiewniki sterowane ręcznie za pomocą linki, suwaka lub pokrętła.

Klapy i moduły wentylacyjne – inne rozwiązania okien z wentylacją

Wymiana powietrza w pomieszczeniach na poddaszu wspomagana jest przez okna połaciowe z wentylacją. Są to często okna fabrycznie już wyposażane w klapy lub moduły wentylacyjne. Klapy wentylacyjne zapewniają napływ świeżego powietrza do wnętrz także wówczas, gdy okno jest zamknięte. Świeże powietrze napływa przez kratkę filtrującą, która zabezpiecza przed przedostaniem się do wnętrza kurzu, owadów czy śniegu. Moduły wentylacyjne pełnią podobną funkcję do klap, jednak charakteryzują się większą wydajnością.

Zdjęcia: Aereco, Fotolia.com

Czytaj także