Artykuł: Styl glamour we wnętrzach

Styl glamour we wnętrzach

Wnętrza w stylu glamour zdobyły popularność dzięki złotej erze Hollywood, kiedy to gwiazdy kina wielkiego formatu zaczęły epatować stylem bycia oraz życia szerokie masy. W nowoczesnym wariancie to aranżacje bardzo efektowne i pełne szyku.

Wnętrza glamour należą do tych odmian eklektyzmu, które silnie oddziałują na nasze zmysły. Elementy wyznaczające styl glamour to luksus, przepych oraz komfort. Szykowny wystrój tworzy przestrzeń pełną blasku i olśniewającą elegancją. To propozycja odpowiednia dla osób lubiących efektowne zdobienia, błyszczące dekoracje, wyszukane linie mebli, miękkie luksusowe tkaniny i różnorodność faktur. Styl glamour we wnętrzach utożsamia blichtr i wystawną elegancję, łączy w sobie barokową przesadę, ale też klasyczne uporządkowanie. Niestety korzystając nieumiejętnie z jego atrybutów łatwo uzyskać aranżację graniczącą z kiczem i ocierającą się o teatralną śmieszność, dlatego stosując jego elementy należy kierować się umiarem i wyczuciem. By wnętrza w stylu glamour miały klasę, warto dozować wyraziste detale i pozostawić miejsce na oddech. Zyska na tym odbiór przestrzeni, a pomieszczenia nie będą męczyć natłokiem wywoływanych wrażeń.

Wnętrza w stylu glamour – blask i jakość

Jeśli chcemy być wierni idei glamour, powinniśmy korzystać z najlepszych jakościowo materiałów oraz sprzętów wykończonych z dużą dbałością o szczegóły. Aranżacje tego typu wymagają bowiem elementów kosztownych lub, co wielu cieszy, sugerujących, że są dobrami luksusowymi. A to dlatego, że styl glamour dopuszcza brak dosłowności i lubi niedomówienia.

Ważnym elementem wnętrz w stylu glamour jest blask, efekt lśnienia. Projektanci chętnie wykorzystują rozwiązania, w których zastosowano szkło cięte i kryształowe, przedmioty oraz elementy wykończenia lakierowane oraz z tworzyw sztucznych je naśladujących. Promienie światła powinny być odbijane od polerowanych okładzin podłóg, blatów, elementów wykonanych z metalu, lśniących płyt meblowych oraz kamiennych (polerowanych marmurowych lub granitowych), szkła i szkliwionej ceramiki.

Oświetlenie wnętrza w stylu glamour

Dużą uwagę przywiązuje się również do oświetlenia. Niezbędnym wyposażeniem są lampy stojące, kinkiety oraz żyrandole ozdobione detalami rozpraszającymi światło lub wykonane z elementów dających taki efekt. Toteż wnętrza w stylu glamour zdobią często oprawy oświetleniowe utworzone z drobnych kryształków i paciorków szklanych lub z tworzyw sztucznych. Połyskujące mogą mienić się kolorami lub pozostawać bezbarwne, ważne by rozświetlały wnętrze. Jak przystało na eklektyzm mogą to być zarówno oprawy w stylu ludwikowskim, jak i bliskie geometrii art déco. Warto, by uzupełniały je liczne świece oraz szklane lampiony często wykończone błyszczącym metalem.

Ulubione meble wnętrz w stylu glamour

Glamour ceni sobie komfort wypoczynku, dlatego w bliskich mu aranżacjach nie może zabraknąć wygodnych mebli. Warto pokusić się o wyposażenie salonu w kanapę, fotel i krzesła typu chesterfield. Dobrym wyborem będą także inne pikowane sofy bliskie temu rodzajowi. We wnętrzu w stylu glamour można też ustawić fotel Proust. Ten wyrazisty mebel zaprojektowany na cześć autora „W poszukiwaniu straconego czasu” może być punktem wyjścia dla klimatycznej aranżacji. Oczywiście najlepiej, by tkaniną obiciową dla tych mebli był puszysty welur. W sypialni w stylu glamour nie może zabraknąć łóżka z wysokim pikowanym zagłówkiem. Istotnym elementem są też stoliki kawowe i pomocnicze często wykonane ze szkła (blaty) oraz metalu (konstrukcja).

Dodatki – dopełnienie aranżacji

Wnętrza w stylu glamour nie mogą obyć się bez obecności wielu detali oraz szykownych bibelotów. Wyróżnia je także mnogość ozdób oraz wyszukana ornamentyka. Wśród malowanych na kryjące kolory drewnianych sprzętów, opatrzonych metalowymi okuciami, mogą pojawić się skórzane dodatki, często o wyrazistym egzotycznym charakterze. Zwierzęce cętki, pręgi i futra dodają przestrzeni jeszcze więcej splendoru. Tkaniny obiciowe oraz eleganckie tapety powinny być zdobne i połyskujące. Miło widziane są: plusz, welur, aksamit i błyszczący jedwab. Mogą być wzorzyste, na przykład w pasy, które styl glamour bardzo lubi, ale wówczas konieczny jest złoty lub srebrny połysk. Chętnie korzysta się również z brokatu oraz cekinów, które ozdabiając powierzchnie dodają im pożądanego blasku. Zasłony czy choćby dekoracyjne poduchy kanap mogą mieć efektowne obszycia, lamówki, chwościki oraz hafty. Istotnym elementem wyposażenia są także lustra, o różnym kształcie zarówno w bardzo bogatych ramach, jak i niezwykle prostych.

Kolor we wnętrzach w stylu glamour

Do ulubionych barw należą wszelkiego rodzaju nasycone odcienie fioletów, różu, granatu oraz butelkowej zieleni. Warto więc znaleźć w pomieszczeniu miejsce na sofę, kanapę lub krzesła w tych kolorach. Można też wybrać zasłony, poduszki, dywan lub pledy z tej palety barw. Do ulubionych kolorów glamour należą także złoty oraz srebrny – najlepiej w wariancie błyszczącym. Wśród metalicznych i satynowych kolorów bardzo silną pozycję ma we wnętrzu czerń. Może nawet przeważać w aranżacji, pod warunkiem, że wystąpi w towarzystwie wszechobecnego blasku. Styl glamour dopuszcza ciemne powierzchnie o błyszczącej powłoce.

Wnętrza w stylu glamour z wyczuciem

Ten trend aranżacyjny wymaga zachowania proporcji. Aby nie był męczący, konieczne jest jego umiejętne dozowanie. Jeśli chcemy we wnętrzu ustawić czy zawiesić bardzo zdobny element o przesadnej formie, wówczas powinien być on sytuowany w towarzystwie stonowanych dodatków lub mieć ekspozycję na niezobowiązującym tle. W jego bliskości mogą stanąć proste sprzęty i meble o bardziej funkcjonalnej niż ozdobnej formie. Pamiętajmy również, że wnętrza glamour chętnie korzystają z rozwiązań bliskich stylowi klasycznemu, dlatego też ich ważnym elementem jest symetria, która także pozwala skomponować uporządkowane wnętrze. Korzystajmy z tych zasad – w przeciwnym razie krzykliwy wystrój będzie uciążliwy dla mieszkańców, a styl glamour przestanie być elegancki, jaki w zamierzeniu powinien być.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!