Artykuł: Tapety wprost z natury

Tapety wprost z natury

Silnym trendem w urządzaniu wnętrz jest dzisiaj sięganie po materiały, których wzornictwo czerpie ze środowiska naturalnego. Źródłem pomysłów są zarówno przydomowe wiejskie ogródki, jak i tropikalna dżungla. Szczególnie chętnie sięgamy po tapety ścienne w kwiaty, tapety z innymi roślinami oraz zwierzętami.

Tapety ścienne w kwiaty wpisują się w modę na wzornictwo wzięte wprost z natury – kwiaty, liście, ptaki czy egzotyczne zwierzęta zdobią tkaniny, dywany, porcelanę oraz obrazy, a nawet okładziny ścienne. Nie może ich zabraknąć w modnych wnętrzach. Po tapety ścienne w kwiaty, czy też z motywem roślinnym w innej postaci, a także tapeta ze zwierzętami sięga się zarówno w nowoczesnych aranżacjach industrialnych, kolonialnych czy też klasycznych. Niezależnie od stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrza domu, warto je wykorzystać – dodadzą im ciepła i przytulności, zawsze działają także odświeżająco i ożywczo na pomieszczenie. Sprawiają również, że nasza tęsknota za naturalną zielenią, lasem czy łąką zostanie chociaż częściowo ukojona. Nowoczesne tapety z motywami zaczerpniętymi z natury mają tak dużą siłę wyrazu, że nie można używać ich w nadmiarze. Najlepiej wykleić nimi tylko jedną ścianę, na której zostaną odpowiednio wyeksponowane. Dodadzą urody każdemu pomieszczeniu, także tym mniej oczywistym. Niesamowity efekt daje ich zastosowanie choćby na ścianie łazienki, jadalni czy przedpokoju.

Tapety ścienne w kwiaty – inspiracje z baroku

Silnym trendem we wzornictwie tapet ściennych w kwiaty, z roślinami oraz ze zwierzętami są dzieła malarskie. Designerzy odważnie sięgają po kompozycje mistrzów. Rozrzut jest bardzo szeroki – poczynając od zawsze chętnie kopiowanych impresjonistów czy twórców pop-artowych, po znacznie starsze dzieła. We wzorach tapet inspirowanych ich obrazami można dostrzec te same chwyty kompozycyjne oraz zestawienia kolorystyczne. Do ulubieńców z pewnością można zaliczyć malarzy baroku. Tapety ścienne w kwiaty, a także z motywami zwierzęcymi noszą ślady kompozycji charakterystycznych choćby dla malarstwa flamandzkiego czy holenderskiego. Budzą skojarzenia z obrazami takich twórców jak Jan Breughel Starszy czy Jana de Hemm lub Abraham Mignon. Bukiety kwiatów ich autorstwa – często wzbogacone o elementy zwierzęce wyróżnia delikatność rysunku oraz świeżość naturalnych barw. Ogromną rolę w odbiorze odgrywa także ciemne tło, które uwiarygadnia malarskość tapet i również jest ważnym odniesieniem do epoki, w której powstawały pierwowzory.

Tapety z roślinami i zwierzętami jak z tropikalnego lasu

Wzory rodem z dżungli to przebój, który króluje w designie wnętrz od kilku sezonów. Formy tropikalnych liści, ptaków czy drapieżników są również stosowane w projektowaniu modnych tapet. Dużym powodzeniem cieszą się tapety z roślinami wykorzystującymi deseń liści monstery. Bywa on fantazyjnie przetwarzany kolorystycznie i ozdabiany np. orientalnymi ornamentami, co czyni tapety szczególnie atrakcyjnymi. Obserwujemy też na tapetach wielki powrót bananowca. Liście tej palmy zrobiły karierę już w latach 40. ubiegłego wieku, dzisiaj są rozpoznawalne w różnych wariacjach. Równie inspirująca dla wzornictwa tapet-dżungli jest twórczość Henri Rousseau zwanego celnikiem – malarza tworzącego w cieniu impresjonistów. Jego baśniowy świat wyśnionych tropików przeniesiony na tapety budzi skojarzenia nie tylko z lasem amazońskim, ale także z epoki jurajski dinozaurów. Tego rodzaju tapety roślinne i zwierzęce olśniewają bogactwem kolorów, a szczególnie odcieni soczystej zieleni, a także charakterystyczną kreską.

Tapety z zielnika i książek dla najmłodszych

Wdzięcznym tematem wziętym na tapety stały się także ilustracje książek dla dzieci. Charakterystyczne rysunki, które wyróżnia bezpretensjonalna linia graficzna, czystość uproszczonej formy stały się bardzo atrakcyjne dla designu tapet. Są one nieodłącznym elementem w aranżacjach nie tylko pokoi dziecięcych. Warto znaleźć dla nich miejsce choćby w łazience, dodadzą również uroku i świeżości innym pomieszczeniom. Ale nie tylko dobra grafika skierowana do dzieci bywa inspirująca. Zioła, leśne i łąkowe kwiaty tworzą tapety przypominające kartki zielnika – to dobry sposób na subtelne, delikatne dekoracje ścian naszych wnętrz. Podobną karierę na tapetach zrobiły także kwiaty z babcinego ogródka – peonie, ostróżki czy naparstnice zachwycają starannością: uchwyceniem detali, wyrazistością i czystością barw.

Zdjęcia: materiały prasowe, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także