Artykuł: Jak urządzić spiżarnię w domu

Jak urządzić spiżarnię w domu

Spiżarnia w domu to doskonałe miejsce przechowywania przetworów i żywności o długim terminie przydatności do spożycia, które odciąży przestrzeń kuchni. Warto zatem zastosować nowoczesne rozwiązania, by stworzyć wygodne miejsce przechowywania. Podpowiadamy, jak urządzić domową spiżarnię?

Praktyczne pomieszczenie strefy gospodarczej jakim jest spiżarnia, to praktyczna przestrzeń, w której możemy magazynować produkty żywnościowe, przetwory, większe opakowania zbiorcze napojów, warzywa itp. Ale to również doskonałe miejsce przechowywania urządzeń AGD. W domowej spiżarni schowamy zajmujące dużo miejsca w kuchennych szafkach miksery, malaksery, parowary, prodiże, tostery i opiekacze. Trzeba tylko dobrze przemyśleć miejsce na spiżarnię, jej aranżację i wyposażenie. Nowoczesne rozwiązania będą w tym bardzo przydatne.

Jak i gdzie urządzić spiżarnię w domu

W dużym domu bez trudu wygospodarujemy przestrzeń na spiżarnię. Warto przeznaczyć na nią miejsce blisko kuchni lub w części domu, którego nie ogrzewamy w takim stopniu, jak pomieszczeń mieszkalnych. Dobrze sprawdzi się miejsce w strefie gospodarczej, bliskiej garażowi, kotłowni lub schowka na sprzęt ogrodowy. Przechowalnia produktów żywnościowych wymaga niewysokiej temperatury dla zachowania ich świeżości. Z tego względu warto w domowej spiżarni utrzymać idealną temperaturę, czyli 10-15oC. Dobrym usytuowaniem pomieszczenia będzie strona północna. Spiżarnia powinna bowiem przylegać do najzimniejszej ściany zewnętrznej budynku. W takich warunkach doskonale będą czuły się nie tylko słoiki z dżemami i piklami, ale również świeże warzywa, butelkowane napoje czy wino. Na każdy rodzaj żywności oraz napojów znajdziemy specjalne, wytrzymałe sprzęty. W domowej spiżarni przydadzą się regały, szafki typu cargo, kosze na prowadnicach ułatwiające segregację i jednocześnie zapewniające dostęp powietrza, czy wieszaki na suszone rośliny i warzywa. Na wino warto nabyć półki przeznaczone do leżakowania butelek.

Wykończenie domowej spiżarni

Domową spiżarnię warto wykończyć wykorzystując materiały trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne. Ściany można pomalować farbą szorowaną i zmywalną. Sprawdzi się tu choćby ceramiczna farba ścienna. Również posadzka w spiżarni powinna umożliwiać sprawne mycie, nie przebarwiać się, być odporna na zarysowania i przenoszenie dużych obciążeń. Dobrze jest wyłożyć ją okładziną ceramiczną, kamienną lub gresem. Grube kafle będą dodatkowo kumulowały chłód sprzyjający przechowaniu żywności. Warto wybrać płytki duże i rektyfikowane, które można układać bezspoinowo. Minimalna szczelina między elementami okładziny pozwoli łatwo utrzymać czystość. Unikniemy w ten sposób osadzania się zabrudzeń w szerokich fugach. Całkowicie bezspoinowe posadzki otrzymamy decydując się na polerowany beton lub podłogę żywiczną. Będą to jednak rozwiązania kosztowniejsze. Tańsza będzie choćby wykładzina winylowa.

W domowej spiżarni należy też zadbać o wentylację oraz oświetlenie. Oprócz światła górnego warto zainstalować dodatkowe oprawy przy głębokich półkach. Sprawdzi się tu oświetlenie liniowe. Nowoczesne taśmy LED to sprytne rozwiązanie, które możemy zamontować w każdej przestrzeni, dzięki łatwemu przycięciu na wymiar. Przytwierdzone pod półką doświetlą przestrzeń poniżej, dzięki czemu bez trudu znajdziemy wybrane przetwory czy sprzęty, nawet w przy gęstym ustawieniu.

Domowa spiżarnia nowocześnie wyposażona

Istotnym elementem może okazać się instalacja gniazda elektrycznego w domowej spiżarni. Oprócz światła możemy potrzebować zasilania. Nowoczesna spiżarnia to często miejsce, w którym przyda się dodatkowa lodówka lub zamrażarka. Nie wszystkie przetwory zamykamy w końcu w słoikach. Po zamrożone smaki lata z chęcią sięgniemy zimą. Także miłośnicy win mogą zamarzyć sobie ustawienie tu winiarki utrzymującej trunki w idealnej temperaturze służącej odpowiedniemu leżakowaniu. Ponadto nowoczesna domowa spiżarnia często wyposażana jest w stół na sprzęty elektryczne, z którego korzystamy sporadycznie, taki jak krajalnice, sokowirówki, młynki czy mikrofalówki.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także