Artykuł: Jak urządzić spiżarnię w domu

Jak urządzić spiżarnię w domu

Praktyczne pomieszczenie strefy gospodarczej jakim jest spiżarnia, to praktyczna przestrzeń, w której możemy magazynować produkty żywnościowe, przetwory, większe opakowania zbiorcze napojów, warzywa itp. Ale to również doskonałe miejsce przechowywania urządzeń AGD. W domowej spiżarni schowamy zajmujące dużo miejsca w kuchennych szafkach miksery, malaksery, parowary, prodiże, tostery i opiekacze. Trzeba tylko dobrze przemyśleć miejsce na spiżarnię, jej aranżację i wyposażenie. Nowoczesne rozwiązania będą w tym bardzo przydatne.

Jak i gdzie urządzić spiżarnię w domu

W dużym domu bez trudu wygospodarujemy przestrzeń na spiżarnię. Warto przeznaczyć na nią miejsce blisko kuchni lub w części domu, którego nie ogrzewamy w takim stopniu, jak pomieszczeń mieszkalnych. Dobrze sprawdzi się miejsce w strefie gospodarczej, bliskiej garażowi, kotłowni lub schowka na sprzęt ogrodowy. Przechowalnia produktów żywnościowych wymaga niewysokiej temperatury dla zachowania ich świeżości. Z tego względu warto w domowej spiżarni utrzymać idealną temperaturę, czyli 10-15oC. Dobrym usytuowaniem pomieszczenia będzie strona północna. Spiżarnia powinna bowiem przylegać do najzimniejszej ściany zewnętrznej budynku. W takich warunkach doskonale będą czuły się nie tylko słoiki z dżemami i piklami, ale również świeże warzywa, butelkowane napoje czy wino. Na każdy rodzaj żywności oraz napojów znajdziemy specjalne, wytrzymałe sprzęty. W domowej spiżarni przydadzą się regały, szafki typu cargo, kosze na prowadnicach ułatwiające segregację i jednocześnie zapewniające dostęp powietrza, czy wieszaki na suszone rośliny i warzywa. Na wino warto nabyć półki przeznaczone do leżakowania butelek.

Wykończenie domowej spiżarni

Domową spiżarnię warto wykończyć wykorzystując materiały trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i odporne. Ściany można pomalować farbą szorowaną i zmywalną. Sprawdzi się tu choćby ceramiczna farba ścienna. Również posadzka w spiżarni powinna umożliwiać sprawne mycie, nie przebarwiać się, być odporna na zarysowania i przenoszenie dużych obciążeń. Dobrze jest wyłożyć ją okładziną ceramiczną, kamienną lub gresem. Grube kafle będą dodatkowo kumulowały chłód sprzyjający przechowaniu żywności. Warto wybrać płytki duże i rektyfikowane, które można układać bezspoinowo. Minimalna szczelina między elementami okładziny pozwoli łatwo utrzymać czystość. Unikniemy w ten sposób osadzania się zabrudzeń w szerokich fugach. Całkowicie bezspoinowe posadzki otrzymamy decydując się na polerowany beton lub podłogę żywiczną. Będą to jednak rozwiązania kosztowniejsze. Tańsza będzie choćby wykładzina winylowa.

W domowej spiżarni należy też zadbać o wentylację oraz oświetlenie. Oprócz światła górnego warto zainstalować dodatkowe oprawy przy głębokich półkach. Sprawdzi się tu oświetlenie liniowe. Nowoczesne taśmy LED to sprytne rozwiązanie, które możemy zamontować w każdej przestrzeni, dzięki łatwemu przycięciu na wymiar. Przytwierdzone pod półką doświetlą przestrzeń poniżej, dzięki czemu bez trudu znajdziemy wybrane przetwory czy sprzęty, nawet w przy gęstym ustawieniu.

Domowa spiżarnia nowocześnie wyposażona

Istotnym elementem może okazać się instalacja gniazda elektrycznego w domowej spiżarni. Oprócz światła możemy potrzebować zasilania. Nowoczesna spiżarnia to często miejsce, w którym przyda się dodatkowa lodówka lub zamrażarka. Nie wszystkie przetwory zamykamy w końcu w słoikach. Po zamrożone smaki lata z chęcią sięgniemy zimą. Także miłośnicy win mogą zamarzyć sobie ustawienie tu winiarki utrzymującej trunki w idealnej temperaturze służącej odpowiedniemu leżakowaniu. Ponadto nowoczesna domowa spiżarnia często wyposażana jest w stół na sprzęty elektryczne, z którego korzystamy sporadycznie, taki jak krajalnice, sokowirówki, młynki czy mikrofalówki.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także