Artykuł: Prysznic bez tradycyjnego brodzika

Prysznic bez tradycyjnego brodzika

Prysznic bez brodzika to niebanalne i ciekawe rozwiązanie, coraz częściej stosowane w nowoczesnych łazienkach. Daje duże możliwości dekoracyjne. Decyzję o takiej bezbrodzikowym prysznicu najlepiej podjąć już na etapie projektu domu. Jego montaż powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio wykonany.

Prysznic bez brodzika powoduje, że łazienka zyskuje nowoczesny charakter. Pomieszczenie w której nie ma brodzika wydaje się większe, bardziej ustawne i przestronniejsze, dlatego rozwiązanie to sprawdzi się w małych łazienkach. Brak brodzika ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kąpieli – jest to szczególnie ważne, gdy korzystają z niego małe dzieci czy osoby starsze. Konstrukcje bez barier wejścia polecane są osobom poddawanym rekonwalescencji, rehabilitacji czy mającym trudności z poruszaniem się. Prysznic bez brodzika znajduje się na tym samym poziomie, co pozostała część łazienki. Powinien być jednak umieszczony na wyprofilowanym z 2% spadkiem fragmencie podłogi.

Prysznic bez brodzika – wymiary i kształty

Jeśli zdecydujemy się na prysznic bez brodzika, to możemy zaprojektować go dowolnej wielkości i dopasować do naszych indywidualnych potrzeb, ponieważ jego wymiary nie są ograniczone właśnie przez brodzik. Możliwości aranżacyjne ograniczone są jedynie wielkością łazienki. Możemy wybrać niewielką czy przestronną dwuosobową kabinę lub rozwiązanie z szybą walk-in zamiast drzwi (stawiając tylko jedną ścianę otrzymujemy dostęp do prysznica z dwóch stron). Także kształt kabiny może być dowolny – nic nie stoi na przeszkodzie, aby miała kształt trójkąta czy trapezu. Na prysznic możemy wykorzystać wszelkie wnęki czy narożniki. Prysznic bez brodzika umożliwia zastosowanie innego rodzaju drzwi niż standardowe przesuwne czy uchylne, na przykład wahadłowych. Warto wybrać takie, które łatwo utrzymać w czystości, np. ze szkła hartowanego. Niektóre drzwi pokryte są specjalnymi powłokami, które nie dopuszczają do pojawienia się zacieków.

Prysznic bez brodzika a odpływy

Oczywiście, aby móc zażywać kąpieli, musimy zamontować odpływ wody. Może być on umieszczony na ścianie na odpowiednim stelażu lub podłodze. Najczęściej stosowane jest drugie rozwiązanie. Możemy zdecydować się na odpływ liniowy lub punktowy – pierwsze są długie, przez co odbierają więcej wody. Odpływy liniowe można zamontować w dowolnym miejscu, jednak zazwyczaj umieszczane są przy ścianie lub na granicy mokrej i suchej łazienki, natomiast odpływy punktowe – w centralnym punkcie kabiny prysznicowej.

Odpływy podłogowe mają rozmaite wykończenie. Ich ruszty wykonuje się m.in. ze stali nierdzewnej, szczotkowanej, wypełniane płytkami podłogowymi lub ozdobnego szkła w praktycznie dowolnym kolorze, dzięki czemu bez problemów dobierzemy je kolorystycznie do aranżacji naszej łazienki. Wszystko zależy od naszych preferencji, gdyż dostępne są w różnych wysokościach zabudowy.

Warto wybrać odpływ samoczyszczący. Model taki został tak zaprojektowany, by wraz z wodą zbierał różne zanieczyszczenia, np. włosy. Podczas zakupu upewnijmy się, że w razie potrzeby istnieje możliwość dotarcia do syfonu. Obecnie produkowane odpływy są tak skonstruowane, że nie występuje ryzyko zasysania zwrotnego. Zapewniają także ochronę przed nieprzyjemnymi zapachami.

Montaż prysznica bez brodzika

Na montaż prysznica bez brodzika z odpływem liniowym lub punktowym należy zdecydować się przed wylaniem wylewki (pamiętajmy, że powinna być wyprofilowana z 2-procentowym spadkiem). Dzięki temu bez problemu rury kanalizacyjne i syfon zmieści się w grubości stropu i podkładu. Na podłączenie do kanalizacji oraz odpływ z syfonem potrzeba 11-15 cm przestrzeni. Tylko w takim przypadku podłoga pod prysznicem będzie na tym samym poziomie co w całym pomieszczeniu.

Oczywiście prysznic bez brodzika wymaga wykonania odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Hydroizolację – najczęściej z masy izolacyjnej oraz folii w płynie – wykonuje się pod płytkami podłogowymi. W narożnikach najlepiej zastosować wodoszczelną taśmę uszczelniającą. Wszelkie prace powinny być wykonane starannie na odpowiednio wysuszonym podłożu.

Jakie płytki pod prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika wykańczany jest płytkami ceramicznymi. Najlepiej wybrać antypoślizgowe, które zapobiegną ewentualnemu upadkowi na mokrej posadzce. Takie płytki oznaczone są symbolami od R9 do R13. Do spoinowania płytek dobrze jest wybrać fugi epoksydowe. Są bardzo trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. 

Prysznic bez brodzika – czyszczenie

Prysznic bez brodzika jest łatwy w utrzymaniu czystości. Najczęściej wyłożony jest płytkami ceramicznymi, z których z łatwością zmyjemy powierzchniowe zabrudzenia oraz osad z wody. Nie musimy także martwić się, że woda będzie rozlewała się po posadzce po całej łazience, gdyż płytki ułożone są na podłodze uformowanej z odpowiednim spadkiem.  

Zdjęcie: Deante, Tubądzin, Vado, Geberit, Aquaform, Ceramstic, Dombracht, Kaldewei, Modo, Radaway, Tece

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także