Artykuł: Jak wybrać brodzik do nowoczesnej łazienki

Jak wybrać brodzik do nowoczesnej łazienki

Brodzik to dzisiaj element wyposażenia wielu łazienek. Modele różnią się między sobą kształtem, wymiarami, kolorami, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Podpowiadamy, jak wybrać brodzik, który będzie odpowiadał naszym upodobaniom.

Brodzik musi tworzyć z kabiną prysznicową spójną całość, dlatego przed zakupem należy zastanowić się, jaki będzie miała ona kształt i wymiar. Jak wybrać brodzik, aby mieć pewność, że oba produkty będą do siebie idealnie pasowały? Najlepiej, jeśli brodzik i kabina prysznicowa pochodzą od jednego producenta.

Jak wybrać brodzik o odpowiednim kształcie?

Na rynku dostępne są brodziki w wersji półokrągłej, okrągłej, kwadratowej, prostokątnej, a nawet pięciokątnej. Najbardziej uniwersalne są modele kwadratowe i prostokątne, natomiast najmniej miejsca zajmują brodziki półokrągłe. Wybierając brodzik, należy wziąć pod uwagę przestrzeń łazienki. Jeśli łazienka jest mała i zależy nam na zaoszczędzeniu przestrzeni, wybierzmy brodzik narożny – półokrągły lub kwadratowy. Kupując brodzik półokrągły upewnijmy się, że jego promień odpowiada promieniowi półokrągłej kabiny. Większą przestrzeń i swobodną kąpiel pod prysznicem zapewni nam brodzik prostokątny.

Jak wybrać brodzik dopasowany do łazienki?

Standardowe wymiary brodzików to 80 x 80, 90 x 90 lub 100 x 100 cm – modele kwadratowe. Na rynku dostępne są jednak modele znacznie większe – szerokości nawet 180 cm. Najmniejsze brodziki mają 70 x 70 cm, ale kąpiel w nich nie będzie ani wygodna, ani przyjemna. Spełnią swoje zadanie w łazienkach np. dla gości, z których korzysta się sporadycznie. Czasem warto poświęcić dodatkowe 10 cm przestrzeni, aby zwiększyć komfort kąpieli, szczególnie jeśli z prysznica będą korzystały osoby o większej posturze.

W większej łazience możemy zamontować brodzik prostokątny. Do wyboru mamy modele o wymiarach np. 100 x 80, 100 x 90, a nawet 120 x 80 cm. Taka przestrzeń zapewni nam większą swobodę ruchów, umożliwi kąpiel we dwoje czy montaż siedziska, które przyda się podczas zabiegów pielęgnacyjnych. 

Jak wybrać brodzik o odpowiedniej głębokości?

Ważna jest także głębokość brodzików. Ostatnio dużą popularność cieszą się płytkie brodziki, które charakteryzują się ciekawym wzornictwem, nadają wnętrzu nowoczesny wygląd i powiększają optycznie łazienkę. Mogą wystawać w niewielkim stopniu ponad płaszczyznę posadzki lub być z nią zrównane. Pamiętajmy, że co innego znaczy wysokość brodzika, a co innego głębokość. Płytkie brodziki mają zazwyczaj 3-3,5 cm głębokości (i 5-10 cm wysokości). Dostępne są również modele wyróżniające się głębokością jedynie 1,1-1,3 cm (i wysokością 3-3,5 cm). Brodziki płytkie mogą być ustawiane na podłodze lub mocowane w posadzce. Modele przeznaczone m.in do montażu na podłodze produkowane są także w wersji ze zintegrowaną obudową. Takie rozwiązanie sprawia, że montaż jest szybki, łatwy i nie wymaga żadnych prac mokrych. 

Brodziki płytkie sprawdzą się zarówno w niewielkiej, jak i większej łazience. Ich nieocenioną zaletą jest to, że pozwalają stworzyć bezstopniowe, a co się z tym wiąże, komfortowe wejście do kabiny. Na montaż takiego brodzika najlepiej zdecydować się przed wykonaniem posadzki w łazience – musi mieć ona bowiem odpowiednia grubość, która pozwoli ukryć syfon oraz układ odpływowy.

Warto jednak zastanowić się nad montażem brodzika głębokiego, którego zaletą jest większa funkcjonalność, szczególnie gdy w domu są małe dzieci. Standardowe brodziki mają głębokość 5-15 cm, chociaż dostępne są modele o głębokości nawet 30 cm. Jest ona mierzona od dna brodzika do jej górnej krawędzi. Jak wybrać brodzik, by nie służył tylko do szybkiej kąpieli? Głęboki brodzik ma tę zaletę, że może posłużyć też w innych celach. Można np. wykąpać dziecko, psa, namoczyć pranie czy po prostu pomoczyć się podczas kąpieli pod prysznicem. Niektóre modele mają fabrycznie uformowane siedzisko, które ułatwia kąpiel nie tylko małym dzieciom, ale i osobom starszym. Jednak takie rozwiązanie ogranicza przestrzeń kąpielową. Decydując się na głęboki brodzik, pamiętajmy, że nie jest on zbyt komfortowy dla osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej – wchodzenie i wychodzenie z niego może sprawić sporo kłopotu. Brodziki głębokie mają często zintegrowaną plastikową obudowę boczną (najczęściej w kolorze białym), po zamontowaniu są więc od razu gotowe do użytkowania. Niektóre modele mają styropianową podstawę (nośnik), który można wykończyć np. płytkami ceramicznymi, dostosowując jego wygląd do aranżacji łazienki. Bez problemu można także dokupić do niego maskujący panel akrylowy.

Jaki wybrać brodzik do nowoczesnej łazienki? Akrylowy czy ceramiczny?

Najpopularniejsze na naszym rynku są brodziki z akrylu sanitarnego. Są lekkie, gładkie i stosunkowo niedrogie, ich montaż i pielęgnacja nie stwarza problemów, a drobne zarysowania można zatuszować. Właściwości akrylu pozwalają na zachowanie połysku i trwałego koloru. Dużym powodzeniem cieszą się także brodziki wykonane z odlewów mineralnych. Ich gładka powierzchnia jest przyjemna w dotyku, nie odbarwia się i uniemożliwia rozwój bakterii. Poza tym taki brodzik jest ciepły w dotyku, ponieważ utrzymuje temperaturę otoczenia. Dostępne są także, jednak mniej popularne, brodziki z blachy emaliowanej i ceramiki. Brodziki ceramiczne są ciężkie, ale przez to stabilne i wytrzymałe. Wyróżniają się trwałością na zarysowania, do tego są łatwe w utrzymaniu czystości. Jednak ich cena jest dość duża. Niedogodnością brodzików stalowych jest wrażenie chłodu w kontakcie ze stopami. Malowane są emalią, która jest wrażliwa na uderzenia, ale długo zachowuje pierwotny wygląd. Niewątpliwa godna uwagi jest jego atrakcyjna cena. 

Zdjęcia: Roca, Kaldewei, Fotolia.com

Czytaj także