Artykuł: Plac zabaw w ogrodzie

Plac zabaw w ogrodzie

Jeśli dzieci bawią się dobrze, chętnie przebywają na świeżym powietrzu. Warto więc wybrać w ogrodzie dogodne miejsce i umieścić w nim urządzenia potrzebne do zabawy. Plac zabaw przy domu daje nam gwarancję, że dzieci będziemy mieć pod kontrolą. Nasze pociechy powinny być dobrze widoczne z miejsc, w których najczęściej mogą przebywać opiekunowie, a więc z tarasu, z okna kuchni czy salonu.

Plac zabaw przy domu warto zaplanować w miejscu, gdzie dzieci nie będą narażone na intensywne nasłonecznienie – zabawa w pełnym słońcu jest szkodliwa dla zdrowia. Najprzyjemniej, jeśli cień rzucany jest przez drzewo. Warto więc w odpowiednim miejscu posadzić choćby jeden egzemplarz. Drzewo nie musi być bardzo duże – możemy posadzić odmianę jabłoni ozdobnej, klon lub robinię o kulistej koronie czy też wysoki krzew jak jaśminowiec lub lilak pospolity. Jeżeli drzewo lub krzew w tym miejscu nie pasuje do kompozycji ogrodu, można na czas upałów ustawić parasol przeciwsłoneczny (musi być bardzo stabilny) albo rozpiąć „żagiel” z kolorowego płótna. 

Plac zabaw przy domu dostosowany do wieku

Plac zabaw przy domu urządzamy zazwyczaj dla małych dzieci. Najmłodsze, roczne, dwu- i trzylatki najchętniej grzebią w piasku i chlapią się w wodzie. Wystarczy im piaskownica ustawiona na trawniku, a w dni upalne – niewielki basen ogrodowy. Kolorowe plastikowe wiaderka i łopatki, grabki, foremki, taczki itd. sprawiają maluchom wiele radości. Można także postarać się o konika na biegunach, wykonanego z barwnego tworzywa sztucznego (czasami w ofercie sklepów są też inne zwierzęta) lub niewielką zjeżdżalnię.

Organizując plac zabaw przy domu trzy-, pięciolatkom warto dodać urządzenia, które uatrakcyjnią zabawę, a przy tym wpłyną korzystnie na rozwój motoryki. Dzieci w tym wieku cenią huśtawki i ważki (ostatnio popularne są jednoosobowe na sprężynach, stylizowane na rozmaite zwierzęta). Przyda się tu także domek lub wigwam (płócienny bądź z tworzywa sztucznego), choć zabawy, w których nasze pociechy kreują rozmaite sytuacje (np. w dom, sklep czy w Indian) to domena dzieci nieco starszych. W takim domku chętnie będzie spędzał czas sześcio- czy siedmiolatek, ale już ośmio-, dziesięciolatkom warto sprawić drewniany domek na palach lub – marzenie nie tylko małych dzieci – domek na drzewie. Warto zainwestować również w większą konstrukcję – drewniany fort z pomostem, schodkami, zjeżdżalnią i linami do wspinania się.

Dzieci starsze, mniej więcej od dziesiątego roku życia (choć to jest oczywiście sprawą indywidualną), chętniej bawią się nie w przydomowym ogrodzie, ale z rówieśnikami na szkolnych boiskach czy na ogólnodostępnych placach. Jednak zdarza się czasami, że nawet starsze dzieci – zwłaszcza mali domatorzy – lubią też czasem schować się w domku na drzewie czy poszaleć w forcie. 

Bezpieczny plac zabaw przy domu

  • Kupując urządzenia służące do zabawy, dbajmy o to, żeby były starannie wykonane. Niezależnie od tego, czy zrobiono je z drewna, metalu czy plastiku, muszą mieć gładkie powierzchnie, solidne przeguby i połączenia.
  • Zwracajmy uwagę, by w miejscach połączeń nie było wąskich rozwidleń, a w różnych miejscach konstrukcji – małych otworów, w których mogą zaklinować się palce.
  • Szczeble powinny być ustawione w takich odległościach, by nie mogła zmieścić się między nimi głowa dziecka. Wszelkie śruby i wkręty muszą mieć łby płaskie, a ich powierzchnia nie może wystawać.
  • Urządzenie do zabawy nie powinno być wyższe niż 3 m. Platformy znajdujące się na wysokości powyżej 60 cm powinny mieć balustrady lub ścianki wysokości 70 cm.
  • Schodki w urządzeniach dla młodszych dzieci zawsze powinny mieć poręcze, dla starszych poręcze będą potrzebne, gdy schody mają powyżej 100 cm wysokości.
  • Huśtawki, ważki i forty muszą być bardzo stabilne oraz dobrze zakotwione w podłożu. Gdy umieścimy je w ogrodzie, muszą gwarantować dzieciom bezpieczną zabawę.
  • Huśtawki powinny mieć miękkie zawiesia (łańcuch w osłonie z tworzywa sztucznego), bo w sytuacji gdy bawiące się dziecko zsunie się czy spadnie z siedziska, a zawiesia są sztywne, siedzisko nadal porusza się ze znaczną prędkością, co grozi poważnym urazem. Miękkie zawiesia sprawiają, że opuszczone przez użytkownika siedzisko natychmiast traci impet.
  • Urządzeń zabawowych nie należy ustawiać zbyt blisko siebie. Trzeba zostawić strefę 1,5-2 m wolną od jakichkolwiek elementów.
  • Wybierając na plac zabaw przy domu piaskownicę, kupmy egzemplarz z pokrywą, aby uniknąć zaśmiecania liśćmi i wizyt okolicznych kotów. Innym rozwiązaniem jest przykrywanie jej na noc siatką. 

Zdjęcia: Fotolia.com, Kabex, Smoby, Sobex

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!