Artykuł: Plac budowy dobrze zorganizowany – składowanie materiałów

Plac budowy dobrze zorganizowany – składowanie materiałów

Odpowiednie składowanie materiałów budowlanych na placu budowy ułatwi bezpieczne i fachowe prowadzenie prac, poprawia bezpieczeństwo wykonawców oraz osób postronnych przebywających na budowie, pozwoli też uniknąć zniszczenia czy kradzieży.

Prawidłowo zaplanowane składowanie materiałów budowlanych na placu budowy to korzyść w wielu aspektach. Usprawni przebieg wszelkich prac od wykopów pod fundamenty i wzniesienia stanu surowego aż po roboty wykończeniowe. Wykonawcy, mając materiały w zasięgu ręki, bez trudu i w sposób bezpieczny będą pokonywać kolejne etapy budowy domu. To także korzyść dla inwestora, ponieważ porządek w składowaniu materiałów na budowie umożliwi łatwiejszą kontrolę zgromadzonych już materiałów budowlanych i pozwoli uniknąć zbędnych poszukiwań potrzebnych produktów lub np. podwójnych zakupów tego samego materiału. Pamiętajmy, że bardzo często komfort pracy przekłada się na jakość jej wykonywania. Ponadto nasza działka nie zostanie zanieczyszczona i mocno zniszczona budową, co ułatwi zagospodarowanie posesji i założenie ogrodu.

Optymalizacja składowania materiałów budowlanych na placu budowy

Składowanie materiałów budowlanych na placu budowy nie jest już dzisiaj takim wyzwaniem niż niedawno. Jeśli robimy zakupy w placówkach Polskich Składów Budowlanych zakupione przez nas materiały przyjeżdżają na plac budowy w ustalonych wcześniej terminach, ściśle dostosowanych do harmonogramu prac. Daje nam to szansę na optymalizację czasu dostaw i pozwala uniknąć ich zbyt długiego zalegania na placu budowy. W takim przypadku wystarczy, że na ich składowanie zarezerwujemy powierzchnię równą powierzchni użytkowej domu. Może się też okazać, że ze względu na ryzyko zniszczeń czy kradzieży materiałów na budowie bardziej opłacalne może być skorzystanie z usługi składowania w magazynie składu i dowóz na budowę dopiero w momencie, gdy będą one niezbędne. Takie rozwiązanie może być tańsze niż np. wzniesienie magazynu na własnej działce, ułatwi nam także organizację miejsc niezbędnych do przechowywania materiałów budowlanych.

Składowanie materiałów budowlanych – ile potrzeba miejsca na placu budowy

Gdy na plac budowy przyjedzie większa ilość zamówionego przez nas materiału w jednym czasie, wtedy będzie on zajmował 2-3 razy więcej miejsca niż gdyby docierały one na budowę transzami – trzeba więc przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na ich składowanie. Zwykło się uważać, że najwięcej miejsca potrzeba na składowanie materiałów potrzebnych na wzniesienie stanu surowego. Jednak w praktyce palety czy to pustakami czy to bloczkami umieszcza się na fundamentach. Palety najlepiej ustawiać pojedynczo, by ułatwić wykonawcom pracę. Więcej problemów z przechowywaniem materiałów pojawia się podczas budowy dachu. Drewniane elementy więźby zajmują dużo miejsca – jest to zazwyczaj kilkanaście metrów sześciennych drewna. Dlatego więźbę na plac budowy należy dostarczyć dopiero, gdy kończy się murowanie ścian szczytowych. Dzięki temu unikniemy długiego składowania materiałów budowlanych wymagających szczególnych warunków np. odpowiedniego zadaszenia. Pamiętajmy także, że szczególnego zabezpieczenia wymagają również niektóre rodzaje pokrycia dachowego, np. blachodachówka. Powodem przesunięcia montażu mogą być na przykład niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zasady składowania materiałów budowlanych

Wszystkie produkty powinniśmy składować, stosując się do zaleceń producenta, a jeśli ich nie ma, trzymajmy się zasady, że wysokość układanych materiałów (czy to na paletach, czy w stosach) musi być mniejsza od szerokości powierzchni, jaką dany materiał zajmuje. Szczególnego traktowania wymaga również składowanie materiałów sypkich. Jeśli mieszanka betonowa czy zaprawa będą przygotowywane na placu budowy, w oddzielnych zasiekach gromadzimy piasek i żwir o różnych frakcjach. Natomiast na cement i wapno musimy zorganizować zamknięty magazyn. Na placu budowy powinno też znaleźć się miejsce do przycinania, wyginania i montowania szkieletów ze stali. Należy również wyznaczyć miejsce, w którym będą składowane odpadki – najlepiej od razy ustawić tam kontener na śmieci.

Miejsce składowania materiałów budowlanych musi być precyzyjnie zaplanowane. Jest to konieczne, by uniknąć kolizji, która może pojawić się podczas wykonywania różnych prac. Najczęściej zdarza się to w sytuacji, gdy sterty materiałów budowlanych zalegają, uniemożliwiając wykonanie przyłączy, np. kanalizacyjnego czy gazowego.

Zdjęcia: K. Jankowska, J. Szot, Solbet, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!