Artykuł: Nowoczesne okna nieotwierane, czyli tzw. fixy

Nowoczesne okna nieotwierane, czyli tzw. fixy

Duża powierzchnia przeszkleń to wyróżnik nowoczesnego domu. Jednak okna należą do dość drogich elementów wykończenia domu, dlatego by obniżyć koszty jego budowy, można niekiedy zastosować okna stałe nieotwierane.

Okna nieotwierane, czyli stałe, określane także jako fixy, są tańsze od okien standardowych o tych samych wymiarach nawet o 30-40%. Ich cenę obniża brak klamki oraz okuć, które są odpowiedzialne za otwieranie okien. Charakterystyczna dla nich jest też mniejsza liczba profili. Jeśli w domu mamy kilkanaście lub kilkadziesiąt okien, pomyślmy o montażu tego specyficznego rodzaju przeszkleń. Zysk finansowy będzie dla nas zauważalny.

Okna stałe nieotwierane w skrzydle i w ramie

Najczęściej spotykane są okna stałe nieotwierane, szklone bezpośrednio w ramie. Tego typu przeszklenia często widzimy w witrynach sklepowych czy biurowych. Okna szklone w ramie są zazwyczaj tańsze od stałych przeszkleń skrzydłowych. Dla laika nieodróżnialne od tradycyjnych okien otwieranych są fixy z przeszkleniami w skrzydle – od standardowych różni je brak okuć. Decydując się na montaż okien stałych, zwróćmy uwagę na to, czy okno nieotwierane (z zasady o cieńszych ramach) ładnie harmonizuje z ruchomym – czy nie różnią się one szerokością ram lub wysokością, na której zrobione zostały przeszklenia. By je zniwelować, można zastosować specjalne profile wyrównujące te rozbieżności, rozwiązaniem jest także osadzenie okna stałego w skrzydle. Na tym drugim wyborze zaoszczędzimy jednak nie tak wiele, bo około 10-15%. 

Gdzie okna stałe nieotwierane są najbardziej użyteczne?

W przeszłości okna stałe nieotwierane umieszczano w schowkach, piwnicach czy garażach, czyli tam, gdzie wietrzenie nie pełniło ważnej funkcji. Dzisiaj chętnie montujemy je w garderobach oraz spiżarniach, zazwyczaj w formie niewielkich, łatwych do umycia przeszkleń. Sprawdzają się też na poddaszach jako element okien dachowych, gdy zależy nam jedynie na doświetleniu przestrzeni. Coraz częściej wykorzystujemy też fiksy w kluczowych dla codziennego życia domowników pomieszczeniach, takich jak salon czy kuchnia. Fixy możemy łączyć z ruchomymi skrzydłami, pozwalającymi wyjść na taras czy balkon. Dzięki stałym oknom uzyskujemy większą powierzchnię przeszkleń, które wpuszczają więcej naturalnego światła, lepiej otwierają widoki na otoczenie i dodatkowo uatrakcyjniają wnętrze.

Okna stałe nieotwierane – modnie i nowocześnie

Rozległe przeszklenia w strefie dziennej, szczególnie w położonym na parterze salonie dodają wnętrzom lekkości i nowoczesności. Ich funkcję świetnie spełnią fixy, które z łatwością dopasujemy do naszych potrzeb – zamówimy je w dowolnych wymiarach. Do kuchni czy jadalni godne polecenia są fixy w formie przeszkleń pasmowych, gdzie będą doskonale współgrać z poziomym układem szafek, bufetów i stołów. Okna stałe nieotwierane mogą też zastąpić portfenetry. Jeśli uszeregujemy obok siebie spionizowane okna, można przynajmniej w części zrezygnować z przeszkleń otwieranych. Można też zainwestować w portfenetry, w których dolna część jest stała, a górna otwierana.

Okna stałe nieotwierane – wady i zalety

Brak okuć w oknach stałych nieotwieranych powoduje, że są one dużym wyzwaniem dla włamywacza, szczególnie gdy zamontujemy w nich bezpieczne szyby klasy P4 lub P5. Są również bardziej szczelne od tradycyjnych okien, a ze względu na cieńsze ramy wpuszczają do wnętrza więcej światła dziennego. Z uwagi na kluczową dla nich cechę – nie otwierają się – dają większe możliwości w aranżacji wnętrz, ponieważ nie zabierają przestrzeni. Również utrzymanie ich w czystości jest mniej kłopotliwe niż w przypadku okien skrzydłowych, gdzie konieczna jest konserwacja profili okiennych, okuć czy uszczelek.

Zalecenia dodatkowe

Pamiętajmy, że w spiżarni czy piwnicy, w których użyliśmy wyłącznie okien stałych nieotwieranych, konieczna jest nie tylko dobra wentylacja grawitacyjna, ale też mechaniczna. W innych wnętrzach oknom stałym muszą towarzyszyć przeszklenia otwieralne. Warto mieć na uwadze to, że okna stałe umyjemy od zewnątrz tylko wtedy, gdy mamy do nich dostęp, dlatego najczęściej montuje się je w strefie parteru, a na wyższych kondygnacjach tylko wówczas, gdy mamy do nich dojście przez taras lub balkon.

Zdjęcia: Fotolia.com, Haas, Monier Braas, Stolbud Włoszczowa

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także