Artykuł: Jakie okna dachowe są energooszczędne?

Jakie okna dachowe są energooszczędne?

Okna dachowe energooszczędne to najlepszy sposób na doświetlenie poddasza użytkowego. Ich montaż gwarantuje nam oszczędności związane z eksploatacją domu. Energooszczędne okna dachowe z łatwością dobierzemy do funkcji pomieszczeń i ich aranżacji.

Energooszczędne okna dachowe to w dzisiejszych realiach nie tylko wybór, ale nawet konieczność – ich użycie uzasadniają przepisy. To również wymierna korzyść dla inwestora. Znaczenie ma zarówno dobór odpowiednich okien, jak i ich fachowy montaż. Jeśli zostaną nieprawidłowo połączone z pokryciem dachowym, ciepło będzie uciekać przez szczeliny powstałe w wyniku niesolidnej pracy fachowca. A wtedy posiadanie energooszczędnego okna i całego dachu mija się z celem. Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe?

Ważne parametry energooszczędnych okien dachowych

Poszukując energooszczędnych okien dachowych, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry, tzn. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Według nowych rozporządzeń Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju ustalono dla nich maksymalne wartości, które mają być stopniowo obniżane. Dla okien dachowych współczynnik przenikania ciepła nie może być większy niż 1,3 W(/m2·K). W styczniu 2021 roku nie powinien przekraczać 1,1 W/(m2·K). Dzięki nowoczesnej konstrukcji profili i dwu- oraz trójkomorowym pakietom szybowym oraz specjalnym kołnierzom uszczelniającym, nowoczesne okna dachowe osiągają świetne parametry. Ich współczynnik przenikania ciepła mierzony dla całego okna po zamontowaniu jest mniejszy od 0,8 W/(m2·K), a w najlepszych modelach wynosi nawet 0,68 W/(m2·K).

Konstrukcje energooszczędnych okien dachowych

Wybierając odpowiednie energooszczędne okno dachowe, należy zwrócić uwagę na ramy okienne. Podstawowe znaczenie ma grubość oraz ewentualne jej dodatkowe ocieplenie. Większa grubość ograniczy mostki termiczne na łączeniach z konstrukcją dachu. Dobrym wyborem są okna z profilami, których konstrukcja wyróżnia się tym, że drewno połączone jest z polistyrenem ekspandowanym EPS o izolacyjności trzy razy lepszej niż drewno i całkowitej odporności na wilgoć oraz zmiany temperatury. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia wysoką izolacyjność termiczną okna oraz jego pełną szczelność. Podnosi komfort użytkowania domu oraz zmniejsza rachunki za energię. 

Profile energooszczędnych okien dachowych odporne na wilgoć

Większy komfort użytkowania oraz mniejsze zużycie energii gwarantuje zastosowanie okien, których profile są całkowicie odporne na wodę. Takie modele okien są polecane do kuchni i łazienek, a za sprawą białego wykończenia doskonale pasuje do nowoczesnego wystroju każdego wnętrza. W jego konstrukcji zastosowano wysokoizolacyjny materiał EPS, zaś rdzeń wykonany z drewna modyfikowanego termicznie został pokryty ciśnieniowo odpornym na wodę poliuretanem. Inaczej niż w przypadku okien z PVC, poliuretanowa konstrukcja jest uformowana w jednej części. Dzięki temu naroża są gładkie i bez połączeń, przez co nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i brud. Okna nie wymagają też konserwacji, wystarczy tylko ich tradycyjne umycie. 

Rolety zewnętrzne na rzecz energooszczędnych okien dachowych

Gwarantują całkowite zaciemnienie, zapobiegają przed nadmiernym przegrzewaniem pomieszczeń, redukując ilość wpadającego ciepła nawet do 97%. Chronią przed ucieczką ciepła. Podczas deszczu i gradu rolety wyciszają hałas, poprawiają też bezpieczeństwo mieszkańców, tworząc barierę dla włamywaczy. Wykonane z wytrzymałego aluminium wypełnionego materiałem izolacyjnym są odporne na warunki atmosferyczne.

Uszczelki obwiedniowe do energooszczędnych okien dachowych

Na zmniejszenie strat ciepła wpływ mają również montowane w oknach uszczelki obwiedniowe. Poza tym, że ograniczają ucieczkę ciepła, tworzą także barierę akustyczną dla dźwięków przenikających do wnętrz. Dodatkowo uszczelka częściowo likwiduje mostek termiczny między skrzydłem a ościeżnicą. W niektórych modelach okien taka uszczelka może być w standardzie, są jednak modele okienne, w dla których jest ona opcją dodatkową. Tego typu uszczelki możemy zamontować samodzielnie, bez konieczności zdejmowania skrzydła okiennego.

Zdjęcia: Velux

 

 

Czytaj także