Artykuł: Styl nowoczesny: przeszklenia na elewacji domu

Styl nowoczesny: przeszklenia na elewacji domu

Duże przeszklenia weszły na dobre do kanonu projektowania domów jednorodzinnych. Okna o ponadstandardowych wymiarach są nie tylko efektowne, ale też odpowiednio zaprojektowane na elewacji ułatwiają pozyskiwanie energii.

We współczesnej architekturze okna stały się ważnym elementem kompozycyjnym ścian zewnętrznych – znaczenie ma nie tylko ich funkcjonalność, ale też kształt i wymiary. Szczególną pozycję zyskały okna wielkogabarytowe, które jeszcze do niedawna były przypisane do architektury użytkowej. Dzisiaj nikogo nie zaskakuje ich obecność na fasadach domów jednorodzinnych. Usytuowane od południa – zazwyczaj na elewacjach ogrodowych – służą pozyskiwaniu energii słonecznej, a przy tym jak żadne inne sprawiają, że do strefy wnętrz wkracza otoczenie zewnętrzne. To sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przestronne i lepiej doświetlone światłem naturalnym. Z tych względów chętnie wzbogaca się nimi także budynki o tradycyjnej bryle – dodają im lekkości i unowocześniają.

Nowoczesne przeszklenia – okna panoramiczne

Szerokie, panoramiczne okna to najczęściej stosowany rodzaj dużych przeszkleń. Przyjmują one formę przeskalowanego prostokąta, niekiedy znacznie poszerzonego lub podwyższonego – sięgającego np. stropu kondygnacji. Ich ponadstandardowe wymiary sprawiają, że nawet, gdy na elewacji zaprojektowano tylko jedno wielkogabarytowe okno, zyskuje ona niebanalny wygląd. Duże przeszklenie powodują bowiem, że schowane za nim pomieszczenie staje się również elementem kształtującym wizerunek ścian zewnętrznych – wpływ na ich estetykę ma wtedy kompozycja wnętrza, jego wystrój czy kolorystyka elementów wykończenia i wyposażenia. Zastosowanie okien panoramicznych sprawia też, że granica między wnętrzem a otoczeniem zostaje zatarta, co w sposób naturalny prowadzi do optycznego powiększenia pomieszczenia. Okna panoramiczne są również często elementem większych kompozycji – niekiedy mogą one zajmować powierzchnię całych ścian, a nawet przechodzić na sąsiednią elewację. Tak dzieje się, gdy zaplanujemy narożne przeszklenia panoramiczne. To najczęściej wieloelementowe drzwi balkonowe. Przeszklenia panoramiczne stosuje się także często na detalach wysuniętych poza obrys bryły budynku. Takie wykończenie prostej formy wykusza lub ryzalitu buduje bardzo nowoczesny obraz budynku. Modne okna panoramiczne są także stosowane na piątej elewacji domu – panoramiczne okna dachowe dodają lekkości połaci, a przy tym otwierają pole do niebanalnych aranżacji poddasza. Mieniące się w słońcu tafle przeszkleń stały się synonimem nowoczesnych rozwiązań.

Nowoczesne przeszklenia w domu energooszczędnym

Duże przeszklenia w domu stały się też pomocne w realizacjach energooszczędnych. Chociaż nie mają one tak dobrych właściwości termoizolacyjnych, jak wymurowane ściany, to jednak odpowiednio zlokalizowane i dobrane działają na rzecz pozyskiwania ciepła, co skutecznie służy wyrównaniu strat ciepła. Dlatego wybierając okna na ściany południowe, południowo-zachodnie oraz południowo-wschodnie, zwróćmy uwagę na ich kształt. Najbardziej efektywne są okna wydłużone, np. sięgające podłogi i stropu kondygnacji, przez szerokie okna o tej samej wielkości przeszklenia wpadnie do pomieszczenia mniej promieni słonecznych. Znaczenie ma również współczynnik g szyb – im jest on wyższy, tym więcej energii pozyska wnętrze domu. Wpływ na pozytywny bilans energetyczny mają także coraz lepsze właściwości termoizolacyjne tego rodzaju okien. Zgodnie z przepisami budowlanymi maksymalny współczynnik przenikania ciepła (Uwmax) dla okna nie może być wyższy niż 1,1 W/(m2·K). Jednak na rynku są także takie, których współczynnik Uw jest mniejszy niż 1,0 W/(m2·K). Od 2021 roku ten parametr dla okien fasadowych i drzwi balkonowych nie będzie mógł być wyższy niż 0,9 W/(m2·K). Wsparciem w uzyskaniu pozytywnego bilansu energetycznego dużych przeszkleń są również odpowiednie osłony okienne. Są to m.in. żaluzje i rolety.

zdjęcia: fotolia.com, WeberHaus

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!