Artykuł: Styl nowoczesny: przeszklenia na elewacji domu

Styl nowoczesny: przeszklenia na elewacji domu

Duże, nowoczesne przeszklenia w domu stały się przebojem ostatnich lat. To właśnie możliwości współczesnej techniki sprawiły, że okna o ponad standardowych wymiarach na trwale zagościły na trwale do naszych domów.

We współczesnej architekturze wzrosło zarówno znaczenie, jak i rozmiary okien. Znakiem nowoczesności stały się duże przeszklenia w domu – kiedyś kojarzyły się z budynkami użyteczności publicznej, dzisiaj ze względu na możliwość otwierania coraz silniej przenikają do przestrzeni prywatnej. Duże okna są chętnie stosowane w nowoczesnych domach, ponieważ wyraźnie przerywają litą płaszczyznę ścian i dodają lekkości optycznie ciężkim murom. Przenikają również do tradycyjnej architektury, gdzie przełamują masywność starych budynków. Bywa, że nowoczesne przeszklenia w domu zupełnie zmieniają jego charakter – dobrze zakomponowane podkreślają atuty domów z przeszłości i pokazują ich ponadczasowość. Duże przeszklenia są również wyróżnikiem elewacji domu energooszczędnego. Za ich sprawą wnętrza są również bardziej przestronne – powiększają bowiem optycznie pomieszczenia, a także wpuszczają do nich więcej naturalnego światła.

Nowoczesne przeszklenia – okna panoramiczne

Szerokie, panoramiczne okna nie tylko otwierają dom na otoczenie, ale też zacierają bariery między światem zewnętrznym a wnętrzem domu – dzięki nim dom przekracza granice przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Okna panoramiczne odświeżają obraz tradycyjnych kształtów przeszkleń w domu – forma podwyższonego lub poszerzonego prostokąta w wersji maxi pozbawiona tradycyjnych podziałów jest rozwinięciem modernistycznych idei. W zgodzie z tą tendencją idzie również tworzenie z dużych przeszkleń w domu wyszukanych kompozycji – niekiedy zajmujących powierzchnię całych ścian. Przeszkleniami podkreśla się także wysunięte elementy elewacji, wypełniając nimi nowoczesne wykusze lub ryzality. Wielkopowierzchniowe tafle szkła wnoszą również powiew świeżości w jeszcze jednej sferze – widoczne w znacznym stopniu wnętrza stają się integralnym elementem elewacji. Duże okna z szybami podzielonych szprosami to próba połączenia tradycyjnej formy z nowoczesnym trendem do projektowania dużej powierzchni przeszkleń w domu. Moda na duże, nowoczesne przeszklenia weszła również na dachy – na ich połaciach można zainstalować panoramiczne okna dachowe lub okna kalenicowe otwierające dom na niebo. Dzięki temu dach przestaje być postrzegany jako jednorodna monotonna płaszczyzna – błyszczące w słońcu tafle szkła na dachu to symbol nowoczesności i krok ku realizacji wizji szklanych domów przyszłości.  

Nowoczesne przeszklenia w domu energooszczędnym

Duże przeszklenia w domu należą do wyróżników architektury energooszczędnej. Jak to możliwe skoro przeszklone powierzchnie są znacznie zimniejsze niż ściany, czy ponoszone tą drogą straty ciepła są zwykle duże? Aby je zminimalizować, zaleca się stosowanie w domu przeszkleń o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Dzisiaj standardem są okna z ramą o grubości ponad 70 mm oraz zestawem szybowym o współczynniku U = 1,1 W/(m2∙K), co pozwoliło osiągnąć U całego okna na poziomie 1,3 W/(m2∙K). Jednak biorąc pod uwagę nowe przepisy, już dzisiaj nie może być większy niż 1,1 W/(m2∙K), a po 2021 r. nie gorszy niż 0,9 W/(m2∙K). Z drugiej strony promienie słoneczne wpadające przez okna są traktowane jako dodatkowe źródło pozyskiwania energii potrzebnej do ogrzania domu. O pozytywnym bilansie energetycznym okna decyduje także wysokość współczynnika g, który, mówiąc najprościej, informuje, ile energii słonecznej pozyskuje okno. W ten sposób można zrekompensować straty ciepła ponoszone przez okna, ale jest to możliwe, jeśli duże przeszklenia w domu umieszczone są po stronie południowej, południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej – intensywnie świecące słońce w słoneczne dni dostarcza darmowej energii do wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że aby łapanie promieni słonecznych było jak najbardziej efektywne, możliwe jest odchylenie ściany z oknem jedynie o 15o. Z punktu widzenia efektywności światła wpadającego przez okna ważny jest też kształt okien – więcej światła wpada przez okna wydłużone niż szerokie. Nowoczesne przeszklenia w domu o wysokim współczynniku g są jednak powodem przegrzewania się pomieszczeń latem. Stąd ciągłe poszukiwania coraz bardziej skutecznych przesłon – w nowoczesnej architekturze prym wiodą zewnętrzne żaluzje.

Zdjęcia: Fotolia.com, WeberHaus

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także

Zapoznaj się z produktami