Artykuł: Nowoczesne baterie oszczędzające wodę w kuchni i łazience

Nowoczesne baterie oszczędzające wodę w kuchni i łazience

Baterie oszczędzające wodę wyposażone są w wydajne technologie, gwarantujące ekonomiczne użytkowanie wody. Innowacyjne rozwiązania nie są droższe od tradycyjnych urządzeń, a ich wybór jest ogromny. Pozwalają na oszczędne korzystanie z wody bez straty dla komfortu życia. Inwestycja w baterie oszczędzające wodę szybko się zwraca – świadome korzystanie z wody pozwala na jej oszczędzenia nawet do 50%.

Do picia, gotowania, utrzymania higieny, zmywania i innych czynności życiowych każdy z nas zużywa codziennie około 100 litrów wody, podczas gdy według Organizacji Narodów Zjednoczonych dzienne zapotrzebowanie jednej osoby na wodę pitną wynosi 20-50 litrów. Wodę warto oszczędzać nie tylko ze względu na niższe rachunki. Dzisiaj to konieczność, ponieważ racjonalne jej użytkowanie jest korzystne dla środowiska naturalnego – zasoby wody są coraz mniejsze. Z pomocą przychodzą baterie oszczędzające wodę.

Baterie oszczędzające wodę – co oferuje rynek

Wpływ na zużycie wody ma rodzaj baterii (jednouchwytowa, dwuuchwytowa, termostatyczna, czasowa, elektroniczna), rodzaj zastosowanych głowic i zaworów, perlatora oraz innych technologii ograniczających wielkość strumienia. W przypadku baterii można zmniejszyć zarówno całkowitą ilość zużytej wody, jak i samej ciepłej. Każdy z producentów ma w swojej ofercie baterie oszczędzające wodę, które wyposażone są w specjalne, dodatkowe elementy „pilnujące” racjonalnego zużycia wody.

Bateria wyposażona w przycisk eko umieszczony z tyłu lub boku pozwala na zredukowanie przepływu strumienia wody nawet o 50%. W momencie okręcania kranu woda płynie z niego mniejszym, oszczędnym strumieniem (5-7 l/min). Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min), trzeba wcisnąć zielony guzik lub przycisk. Dostępne są modele baterii oszczędzających wodę, które razem z blokadą strumienia wody zmniejszają również jej temperaturę, ograniczając w ten sposób zużycie droższej wody ciepłej. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko racjonalnie gospodarować zużyciem wody, ale i energii potrzebnej do jej podgrzewania. Baterie z ekoprzyciskiem poprawiają bezpieczeństwo użytkowania – zmniejszamy ryzyko poparzenia się zbyt gorącą wodą. Nadmierny wypływ wody blokuje również ogranicznik wypływu, którego działanie polega na blokowaniu głowicy w taki sposób, że możemy nią poruszać tylko w ograniczonym polu. Blokada zmniejsza strumień wody nawet o 40%. Oszczędności wpływają też wkłady regulacyjne ze stopniowym ustawieniem intensywności strumienia wody. Przy podniesieniu uchwytu baterii wyczuwamy opór, który blokuje wypływ wody do około 5 l/min, co w zupełności wystarczy do umycia rąk. Dopiero gdy po przełamaniu oporu podniesiemy uchwyt wyżej, z kranu popłynie więcej wody (użytkownik przechodzi w strefę komfortowa). Zmniejsza on zużycie wody nawet o 50%. Wybierając baterię warto zwrócić uwagę na urządzenia wyposażone w technologię, która nie pozwala na włączenie od razu gorącego strumienia, lecz do zimnej wody dodaje coraz więcej ciepłej. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko wodę, ale też energię. Również baterie jednouchwytowe dzięki mieszaczom wody ciepłej i zimnej mamy możliwość szybkiego i precyzyjnego ustawienia strumienia oraz temperatury wody. Pozwala to zmniejszyć zużycie wody do 30% w porównaniu do baterii dwuuchwytowych (w tym przypadku pobór wody wymaga za każdym razem regulacji dwoma pokrętłami).

Efektywnym, ale i droższym, rozwiązaniem są także baterie czasowe i elektroniczne (np. baterie bezdotykowe wyposażone w fotokomórkę), które zamykają przepływ wody po ustalonym czasie. Utrzymują też wcześniej ustawione parametry wody – nie trzeba ich regulować, gdy chcemy z niej korzystać. Najczęściej stosowane są w obiektach komercyjnych i łazienkach publicznych.

Nakładki do baterii oszczędzających wodę

Sprawdzonym i nieskomplikowanym sposobem przeobrażenia dotychczasowych baterii na baterie oszczędzające wodę jest wykorzystanie wodoszczelnych nakładek. Najpopularniejsze są tzw. perlatory (aeratory). To nakrętki nakładane na wylewki, w kształcie pierścienia wypełnionego drobnym sitkiem. Woda przepływająca przez sitko wywołuje podciśnienie i zasysa powietrze, na skutek czego powstaje mieszanina wodno-powietrzna o takiej samej objętości, ale mniejszej zawartości wody. Choć z kranu leci mniej wody, nie odczuwamy żadnej różnicy w użytkowaniu. Największą skuteczność mają perlatory stosowane na bateriach umywalkowych, gdzie używamy wody bieżącej do mycia rąk, zębów, golenia i nie potrzebujemy dużego przepływu. Tradycyjny perlator ogranicza zużycie wody około 15%. Ale można spotkać także perlatory, zaprojektowane specjalnie z myślą o oszczędzaniu wody, które ograniczają jej wypływ z wylewki 40-60%.

Nieco mniejszą skuteczność mają perlatory stosowane na bateriach zlewozmywakowych, gdzie wody używa się również do napełniania naczyń czy komór zlewozmywaka. Komfort używania baterii zlewozmywakowej poprawiają perlatory z przegubem kulowym, który pozwala kierować strumień wody w dowolne miejsce – taka funkcja bardzo przydaje się np. podczas zmywania naczyń. Perlatory nie sprawdzają się natomiast w przypadku baterii wannowych, ponieważ zmniejszając zawartość wody w strumieniu, sprawiają, że wanna wolniej się napełnia. Montaż perlatora jest łatwy, nie wymaga pomocy hydraulika. Większość perlatorów pasuje do obecnie sprzedawanych baterii. W zależności od modelu perlator wkręca się do baterii lub nakręca na wylewkę. Wadą perlatorów jest dość szybkie zakamienianie się sitka. Łatwo je jednak przeczyścić – w większości przypadków wystarczy potrzeć sitko palcem. Gdy to nie wystarcza, nakładkę należy odkręcić i przepłukać bieżącą wodą.

Baterie oszczędzające wodę do wanny i prysznica

W tradycyjnej baterii najwięcej strat powstaje w momencie dostosowania odpowiedniej temperatury wody. Dlatego wybierając baterię wannową lub natryskową, warto wybrać tę z termostatem, która utrzymuje stałą temperaturę wody wypływającej i pozwala na szybsze osiągnięcie pożądanej temperatury. Termostat pozwala uniknąć strat wody i w porównaniu do innych tradycyjnych  rozwiązań redukuje zużycie wody do 50%. Niektóre baterie wyposażone są w funkcję, która  pozwalana na przekroczenie określonej temperatury wody powyżej (np. 38oC) dopiero po włączeniu czerwonego przycisku. Dzięki temu gwarantuje bezpieczną kąpiel, chroni przed poparzeniem oraz redukuje zużycie ciepłej wody. Takie baterie są idealne dla dzieci i osób starszych. Pamiętajmy, że w przypadku wanny nie sprawdzą się aeratory ani reduktory przepływu, ponieważ niepotrzebnie wydłużają czas napełniania jej wodą, powodując przy tym szybsze jej wychładzanie i w efekcie przynosząc straty energii. Jeśli inwestujemy w nową baterię oszczędzającą wodę, najlepsze efekty przeniesie bateria kaskadowa, która szybki pozwoli napełnić wannę bez zbędnych strat ciepła.

Zdjęcia: Blanco, Blue Water, Cersanit, Deante, Ferro, Hansa, Invena, Kludi, Oras, Roca

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także