Artykuł: Wanny akrylowe – zalety i wady

Wanny akrylowe – zalety i wady

Wyposażanie łazienki jest kosztowne. Wiąże się nie tylko z zakupem drogich sprzętów, ale ich montażem. Jeśli w łazience zaplanowaliśmy wannę, jej wybór należy do najważniejszych. Najczęściej decydujemy się na akrylowe. Jaką wannę wybrać? Co sprawia, że wanny z akrylu cieszą się tak dużą popularnością?

Wanny akrylowe swoje cechy zawdzięczają właściwościom akrylu. Największą zaletą tego materiału jest to, że daje się on swobodnie kształtować. Dlatego do wyboru mamy tak dużo modeli o zróżnicowanych formach. Można bez problemu znaleźć wanny ze specjalnie wyprofilowanym zagłówkiem, z półką czy siedziskiem. W wielu wannach znajdują się przetłoczenia jako podpórki na ręce, co umożliwia swobodne wychodzenie z wanny. Jednak plastyczność to nie jedyna zaleta akrylu. Jaką wannę wybrać, aby nasza łazienka była funkcjonalna i estetyczna?

Wanna akrylowa – dopasowana do potrzeb

Zastanawiając się, jaką wannę wybrać najczęściej kupujemy wannę akrylową. Mają gładką, przyjemną, „ciepłą” w dotyku powierzchnię. Są wytrzymałe, odporne na uderzenia i przebarwienia. Niezaprzeczalną zaletą wanien akrylowych jest ich waga – ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien, np. model o wymiarach 150 x 100 cm waży około 20 kg. Są więc lekkie, łatwe w transporcie i szybkie w montażu. Wanny akrylowe dłużej utrzymują stałą temperaturę wody w porównaniu z wannami stalowymi, chociaż nieco gorzej niż wanny żeliwne. Są również dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas, jaki możemy usłyszeć w wannie stalowej. O wyborze wanny akrylowej często decyduje też bogactwo kształtów. Są bezkonkurencyjne w porównaniu z innymi rodzaju wanien. Do dyspozycji mamy wanny narożne, prostokątne, asymetryczne, symetryczne. Ich atutem jest także różnorodność form wyprofilowanie wnętrza. Z akrylu można uformować nie tylko wygodne podłokietnik, siedziska czy podgłówki, ale także mające na wpływ na zużycie wody dno i boki..  

Powierzchnia wanny akrylowej nie przebarwia się, nie powstają zacieki ani ślady rdzy. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości, dzięki gładkiej, nieporowatej powierzchni, odpornej na kontakt z domowymi środkami czystości. Wanny akrylowe nawet gdy są zmatowiałe – z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji – nadal są łatwe w czyszczeniu. Producenci oferują również modele ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę.

Jaką wannę wybrać, jeśli chodzi o jej barwę? Kolorystyka wanien akrylowych jest bardzo różnorodna, w praktyce jednak ogranicza się do podstawowych barw, w jakich produkowana jest ceramika łazienkowa. Najczęściej wybierane są białe wanny. W wannach akrylowych ze względu na łatwość ich obróbki bardzo często instalowane są systemy hydromasażu. Zamontowanie armatury stojącej lub uchwytów do wanny możliwe jest również w warunkach domowych, wystarczy tylko wiertarka z odpowiednim oprzyrządowaniem.

Wszystkie zarysowania, zadrapania, zmatowienia i niewielkie pęknięcia, wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej, można usunąć samodzielnie za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) lub naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu, nie powinien pozostać ślad.     

Na rynku są też dostępne wanny akrylowane (na konstrukcję – ABS – jest nakładany akryl, czasem dodatkowo wzmacniany), które od akrylowych różnią się ceną (od kilkuset złotych), trwałością (gwarancja do 2 lat) i wykonaniem (np. puste wanny potrafią się uginać pod ciężarem człowieka).

Bardzo ważną zaletą wanien akrylowych jest też cena – wanna akrylowa to najtańsza opcja zakupu wanny.

Wanna akrylowa – o czym warto wiedzieć

Podpowiadając, jaką wannę wybrać do łazienki, musimy też wspomnieć o ich nielicznych wadach. Największą jest podatność na zarysowania oraz konieczność używania środków czyszczących bez substancji ściernych. Przy zakupie wanny szczególną uwagę należy zwrócić na grubość powłoki i okres gwarancyjny udzielany przez producenta. Pamiętajmy, że te modele, które są natryskiwane cienką powłoką akrylu łatwo zmieniają kolor na żółty lub występują w nich pęknięcia włoskowate, których nie ma już możliwości naprawienia.

Zdjęcia: Fotolia.com

 

 

Czytaj także