Artykuł: Wanny akrylowe – zalety i wady

Wanny akrylowe – zalety i wady

Wanny akrylowe swoje cechy zawdzięczają właściwościom akrylu. Największą zaletą tego materiału jest to, że daje się on swobodnie kształtować. Dlatego do wyboru mamy tak dużo modeli o zróżnicowanych formach. Można bez problemu znaleźć wanny ze specjalnie wyprofilowanym zagłówkiem, z półką czy siedziskiem. W wielu wannach znajdują się przetłoczenia jako podpórki na ręce, co umożliwia swobodne wychodzenie z wanny. Jednak plastyczność to nie jedyna zaleta akrylu. Jaką wannę wybrać, aby nasza łazienka była funkcjonalna i estetyczna?

Wanna akrylowa – dopasowana do potrzeb

Zastanawiając się, jaką wannę wybrać najczęściej kupujemy wannę akrylową. Mają gładką, przyjemną, „ciepłą” w dotyku powierzchnię. Są wytrzymałe, odporne na uderzenia i przebarwienia. Niezaprzeczalną zaletą wanien akrylowych jest ich waga – ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien, np. model o wymiarach 150 x 100 cm waży około 20 kg. Są więc lekkie, łatwe w transporcie i szybkie w montażu. Wanny akrylowe dłużej utrzymują stałą temperaturę wody w porównaniu z wannami stalowymi, chociaż nieco gorzej niż wanny żeliwne. Są również dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas, jaki możemy usłyszeć w wannie stalowej. O wyborze wanny akrylowej często decyduje też bogactwo kształtów. Są bezkonkurencyjne w porównaniu z innymi rodzaju wanien. Do dyspozycji mamy wanny narożne, prostokątne, asymetryczne, symetryczne. Ich atutem jest także różnorodność form wyprofilowanie wnętrza. Z akrylu można uformować nie tylko wygodne podłokietnik, siedziska czy podgłówki, ale także mające na wpływ na zużycie wody dno i boki..  

Powierzchnia wanny akrylowej nie przebarwia się, nie powstają zacieki ani ślady rdzy. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości, dzięki gładkiej, nieporowatej powierzchni, odpornej na kontakt z domowymi środkami czystości. Wanny akrylowe nawet gdy są zmatowiałe – z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji – nadal są łatwe w czyszczeniu. Producenci oferują również modele ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę.

Jaką wannę wybrać, jeśli chodzi o jej barwę? Kolorystyka wanien akrylowych jest bardzo różnorodna, w praktyce jednak ogranicza się do podstawowych barw, w jakich produkowana jest ceramika łazienkowa. Najczęściej wybierane są białe wanny. W wannach akrylowych ze względu na łatwość ich obróbki bardzo często instalowane są systemy hydromasażu. Zamontowanie armatury stojącej lub uchwytów do wanny możliwe jest również w warunkach domowych, wystarczy tylko wiertarka z odpowiednim oprzyrządowaniem.

Wszystkie zarysowania, zadrapania, zmatowienia i niewielkie pęknięcia, wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej, można usunąć samodzielnie za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) lub naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu, nie powinien pozostać ślad.     

Na rynku są też dostępne wanny akrylowane (na konstrukcję – ABS – jest nakładany akryl, czasem dodatkowo wzmacniany), które od akrylowych różnią się ceną (od kilkuset złotych), trwałością (gwarancja do 2 lat) i wykonaniem (np. puste wanny potrafią się uginać pod ciężarem człowieka).

Bardzo ważną zaletą wanien akrylowych jest też cena – wanna akrylowa to najtańsza opcja zakupu wanny.

Wanna akrylowa – o czym warto wiedzieć

Podpowiadając, jaką wannę wybrać do łazienki, musimy też wspomnieć o ich nielicznych wadach. Największą jest podatność na zarysowania oraz konieczność używania środków czyszczących bez substancji ściernych. Przy zakupie wanny szczególną uwagę należy zwrócić na grubość powłoki i okres gwarancyjny udzielany przez producenta. Pamiętajmy, że te modele, które są natryskiwane cienką powłoką akrylu łatwo zmieniają kolor na żółty lub występują w nich pęknięcia włoskowate, których nie ma już możliwości naprawienia.

Zdjęcia: Fotolia.com

 

 

Czytaj także