Artykuł: Wanny akrylowe – zalety i wady

Wanny akrylowe – zalety i wady

Wanny akrylowe swoje cechy zawdzięczają właściwościom akrylu. Największą zaletą akrylu jest to, że daje się on swobodnie kształtować. Dlatego do wyboru mamy tak dużo modeli o zróżnicowanych formach. Można bez problemu znaleźć wanny ze specjalnie wyprofilowanym zagłówkiem, z półką czy siedziskiem. W wielu wannach znajdują się przetłoczenia jako podpórki na ręce, co umożliwia swobodne wychodzenie z wanny. Jednak plastyczność to nie jedyna zaleta akrylu.

Zalety wanien akrylowych

Wanny akrylowe mają gładką, przyjemną, „ciepłą” w dotyku powierzchnię. Są wytrzymałe, odporne na uderzenia i przebarwienia. Ich niezaprzeczalną zaletą jest ich waga – ważą najmniej ze wszystkich rodzajów wanien, np. model o wymiarach 150 x 100 cm waży około 20 kg. Są więc lekkie, łatwe w transporcie i szybkie w montażu.

Wanny akrylowe dłużej utrzymują stałą temperaturę wody w porównaniu z wannami stalowymi, chociaż nieco gorzej niż wanny żeliwne. Są również dźwiękochłonne – nalewaniu wody nie towarzyszy hałas, jaki możemy usłyszeć w wannie stalowej.

Powierzchnia wanny akrylowej nie przebarwia się, nie powstają zacieki ani ślady rdzy. Jest łatwa w utrzymaniu w czystości, dzięki gładkiej, nieporowatej powierzchni, odpornej na kontakt z domowymi środkami czystości. Wanny akrylowe nawet gdy są zmatowiałe – z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji – nadal są łatwe w czyszczeniu. Producenci oferują również wanny ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę.

Kolorystyka wanien akrylowych może jest bardzo różnorodna, w praktyce jednak ogranicza się do podstawowych barw, w jakich produkowana jest ceramika łazienkowa. Najczęściej wybierane są wanny białe. W wannach akrylowych ze względu na łatwość ich obróbki bardzo często instalowane są systemy hydromasażu. Zamontowanie armatury stojącej lub uchwytów do wanny możliwe jest również w warunkach domowych, wystarczy tylko wiertarka z odpowiednim oprzyrządowaniem.

Wszystkie zarysowania, zadrapania, zmatowienia i niewielkie pęknięcia, wynikające z niedostatecznej pielęgnacji wanny akrylowej, można usunąć samodzielnie za pomocą zestawu do renowacji (papier ścierny i pasta polerska) lub naprawczego (płynny akryl i utwardzacz). Pozwalają one na usunięcie niewielkich uszkodzeń i ponowne nałożenie warstwy akrylowej w miejscu uszkodzenia. Po właściwie przeprowadzonym zabiegu, nie powinien pozostać ślad.     

Na rynku są też dostępne wanny akrylowane (na konstrukcję – ABS – jest nakładany akryl, czasem dodatkowo wzmacniany), które od akrylowych różnią się ceną (od kilkuset złotych), trwałością (gwarancja do 2 lat) i wykonaniem (np. puste wanny potrafią się uginać pod ciężarem człowieka).

Bardzo ważną zaletą wanien akrylowych jest też cena – wanna akrylowa to najtańsza opcja zakupu wanny.

Wady wanien akrylowych

Wanny akrylowe nie mają zbyt wielu wad. Ich największą wadą jest podatność na zarysowania oraz konieczność używania środków czyszczących bez substancji ściernych. Przy zakupie wanny szczególną uwagę należy zwrócić na grubość powłoki i okres gwarancyjny udzielany przez producenta. Niestety na rynku pojawiły się wanny akrylowe z materiałów sztucznych i natryskiwane niewielką powłoką akrylu. Takie wanny łatwo zmieniają kolor na żółty lub występują w nich pęknięcia włoskowate, których nie ma już możliwości naprawienia.

Zdjęcia: Fotolia.com

 

 

Czytaj także