Artykuł: Jak płacić mniej za wodę?

Jak płacić mniej za wodę?

Opłaty za wodę stanowią poważną pozycję w domowych rachunkach. Mogą być jeszcze wyższe, bo woda ciągle drożeje, a jej oszczędzanie nie weszło nam jeszcze w nawyk. Tymczasem każdy zaoszczędzony litr przynosi wymierne korzyści.

W Polsce jedna osoba zużywa przeciętnie 150-200 l wody dziennie. Potrzebujemy jej do picia, gotowania, mycia, prania, a także podlewania ogrodu. Zwykle do tych czynności używamy drogiej wody pitnej, której zasoby mocno się kurczą. Uzdatnianie wody i przesyłanie jej wodociągami do naszych domów jest kosztowne. Oszczędzanie wody staje się więc koniecznością.

Oszczędzanie wody: likwidacja wycieków

Ze spłuczki w toalecie może wyciekać nawet 50 l wody dziennie, z kranu – 30 l, co razem daje do 30 m3 strat rocznie. Przyczyną wycieków ze spłuczki najczęściej jest niesprawna uszczelka lub niezamykający się zawór wpustowy – wystarczy je wymienić. Także kamień osadzający się na zaworze membranowym może powodować wycieki – należy go usunąć. Wyciekanie wody z kranu może mieć wiele przyczyn: niedostatecznie dokręcona głowica baterii, zużyte uszczelki lub pierścienie. Czasami trzeba też wyczyścić gniazda zaworów z wapiennego nalotu.

Oszczędzanie wody: nakładki do baterii

Perlatory (aeratory), czyli nakrętki nakładane na wylewki, powodują, że z kranu leci mniej wody, jednak różnica ta nie jest odczuwalna dla użytkowników. W wyniku działania perlatora można zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%. Nie sprawdzają się jednak w przypadku baterii wannowych, ponieważ sprawiają, że wanna wolniej się napełnia, w efekcie czego ciepła woda szybciej wystyga.

Oszczędzenie wody: najnowsze baterie

Bateria wyposażona w przycisk eko pozwala na zredukowanie przepływu strumienia wody nawet o 50%. W momencie odkręcenia kranu woda płynie z niego mniejszym strumieniem (5-7 l/min). Aby uzyskać maksymalny wypływ wody z baterii (13-14 l/min), trzeba wcisnąć guzik lub przycisk. Nadmierny wypływ wody blokuje również ogranicznik wypływu – zmniejsza strumień wody nawet o 40%. Oszczędności sprzyjają też wkłady regulacyjne ze stopniowym ustawieniem intensywności strumienia wody – zmniejszają zużycie wody nawet o 50%.

Również baterie jednouchwytowe dzięki mieszaczom wody ciepłej i zimnej wpływają korzystnie na zmniejszenie zużycia wody do 30%. Droższe baterie bezdotykowe pozwalają automatycznie sterować włączaniem i wyłączaniem wody.

Oszczędzania wody a AGD

Najbardziej wodooszczędna zmywarka zużywa 7 l wody. Dostępne są też urządzenia wyposażone w system hydrauliczny, który wykorzystuje wodę z ostatniego płukania do wstępnego zmywania kolejnej partii naczyń. Wybierając pralkę, kupmy model z funkcją „pół wsadu”, który dopasowuje ilość wody do zadanego programu, lub wyposażony w wagę potrafiącą dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań. Dostępne są też pralki z dyszami zraszającymi, dzięki którym potrzeba mniej wody do zamoczenia i wypłukania prania. Oszczędne są też pralki z systemem air buble (praniem bąbelkowym) czy automatycznym dozowaniem detergentów (zmniejszają liczbę płukań). Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję pralki: te z bębnem pochylonym o 5-10% zużywają mniej wody.

Deszczówka – sposób na oszczędzanie wody

Wodę deszczową możemy używać do podlewania ogrodu, ale także spłukiwania toalety, sprzątania, mycia samochodu. Zebraną z powierzchni dachów, tarasów oraz balkonów deszczówkę można gromadzić w zbiorniku naziemnym umieszczonym przy rurze spustowej. Jest to najłatwiejszy i najtańszy sposób zbierania deszczówki. Taki zbiornik można połączyć z orynnowaniem specjalnym przewodem, którym deszczówka będzie napływała wprost do zbiornika lub wyposażyć rurę spustową w element zwany wyłapywaczem deszczówki. Ma on odpowiednio wyprofilowaną rynienkę, która woda opadowa będzie kierowana do zbiornika na deszczówkę. Gdy zbiornik jest przepełniony rynienkę można złożyć, zamykając rurę – wówczas woda będzie kierowana do kanalizacji lub gruntu. Zbiorniki na deszczówkę można też ze sobą łączyć, jeden z nich wykorzystując np. jako zabezpieczenie przelewowe w przypadku obfitych opadów deszczu.

Wodę deszczową można też wykorzystywać również na większą skalę – zarówno na posesji i w ogrodzie, jak i w domu – np. do spłukiwania miski ustępowej czy prania. Wymaga to jednak wykonania specjalnej instalacji. Odpowiednio dobrany zbiornik na deszczówkę zwykle zakopuje się w gruncie. Niezbędna jest także pompa zasysająca wodę ze zbiornika do zbierania deszczówki do instalacji i rury, którymi popłynie ona do odbiorników – WC oraz pralki.

Szara woda pomocna w oszczędzaniu wody

Tzw. woda szara – wykorzystana w wannie czy umywalce – może być powtórnie użyta. Specjalny system zbiera wodę z całego domu, a następnie przepuszcza przez filtry. Przefiltrowana woda może być wykorzystywana do sprzątania, spłukiwania wody w WC, a także mycia samochodu czy podlewania trawnika. W ten sposób zmniejszamy zapotrzebowanie na wodę pitną oraz powstawanie ścieków o około 30%. Aby odzyskiwać zużytą wodę, niezbędne jest wykonanie oddzielnej sieci przewodów do zbierania i dystrybuowania wody szarej. Taką instalację można wykonać zarówno w nowo budowanych, jak i gotowych domach.

Oszczędzanie wody z prysznicem

Szybki prysznic jest znacznie tańszy niż kąpiel w wannie. Korzystając z natrysku, zużyjemy 30-40 l wody, podczas gdy do napełnienia wanny potrzeba 120-150 l. Planując wykonanie lub remont strefy prysznica, warto zaopatrzyć się w prysznic górny, który miesza wodę z powietrzem. Powietrze zasysane jest obficie na całej powierzchni tarczy prysznicowej i mieszane z napływającą wodą. Na litr wody przypadają około trzy litry powietrza. Zastosowanie takich rozwiązań zaoszczędzić spore ilości wody. 

zdjęcia: fotolia.com, Ferro

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!