Artykuł: Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Coraz więcej inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe. I chociaż utarło się, że jako materiał posadzkowy najlepiej wybrać gres, to deski równie dobrze przewodzą ciepło. Ponadto wybór desek, które można stosować na ogrzewanie podłogowe jest bardzo duży.

Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzą się deski klejone warstwowo. Nie wybierajmy desek litych (chyba że sprawdzonego producenta, który może pochwalić się odpowiednimi atestami i wieloletnim doświadczeniem), gdyż drewniana podłoga pod wpływem zmian temperatury pracuje i może popękać. Natomiast deski warstwowe, dzięki wysokiej stabilności są mniej narażone na ewentualne rozsychanie się i powstawanie szczelin. Warstwy drewna są ze sobą sklejone pod różnym kątem układania się słojów, są sprasowane i utwardzone. Niektórzy producenci wykonują ruszt z lamelek sosnowych, inni zaś sprasowują warstwy i tworzą z nich sklejkę. Cena desek na ogrzewania podłogowe zależy od konstrukcji warstw oraz grubości górnej – forniru.

Jakie deski na ogrzewanie podłogowe

Deski na ogrzewanie podłogowe powinny być przede wszystkim sezonowane i charakteryzować się jak najniższym oporem cieplnym, gdyż parkiet musi efektywnie ogrzać pomieszczenia, nie rozsychając się. Decydując się na deski wykonane z drewna o dużym współczynniku kurczenia, musimy liczyć się, że w okresie grzewczym powstaną mało estetyczne szpary. Jeśli więc chcemy, aby nasza posadzka była trwała, wybierzmy deski o dobrej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu. Najlepsze deski na ogrzewanie podłogowe to te wykonane z rodzimej dębiny, a także gatunków egzotycznych takich jak teak, merbau, dossie i jatoba. Unikajmy stosowania na ogrzewanie podłogowe desek wykonanych z twardego klonu kanadyjskiego i buku – mają wysoki współczynnik skurczu. Zwróćmy również uwagę na atesty i gwarancję udzielaną przez producenta.

Deski na ogrzewanie podłogowe dwu- czy trójwarstwowe

Na ogrzewaniu podłogowym możemy układać zarówno deski dwu-, jak i trzywarstwowe. Podłoga z desek dwuwarstwowych, wykonanych wyłącznie z twardego drewna, będą dobrze przewodziły ciepło, jednak zmiany wilgotności mogą spowodować odkształcenie się cienkiej warstwy powierzchniowej. Na zmiany mikroklimatu bardziej odporne są deski trójwarstwowe z wewnętrzną warstwą z miękkiego drewna (sosna, świerk), jednak odznaczają się trochę gorszą przewodnością cieplną. Najbardziej stabilne są deski wielowarstwowe z drewna o zbliżonej gęstości i grubości, np. cienkowarstwowa sklejka obklejona fornirem. Bardzo dobrze sprawują się podłogi wykonane z prasowanego czy klejonego bambusa.   

Wierzchnia warstwa desek warstwowych

Kilkumetrowa wierzchnia warstwa desek odpowiada za wytrzymałość i efekt estetyczny – wykończenie może być dębowe, bukowe, olchowe i jakie sobie tylko zażyczymy. Kolorów, barwień, wykończeń oraz przecierania czy postarzania jest bardzo dużo. Najlepiej, aby górna warstwa miał grubość 6 mm – w razie potrzeby możemy taką deskę wycyklinować. Najtańsze deski na ogrzewanie podłogowe mają zaledwie 2 mm górnej warstwy, dlatego też późniejsze cyklinowanie nie wchodzi w grę, a podczas długiego użytkowania warstwa ta może się zetrzeć całkowicie. W litym drewnie nie ma tego problemu, gdyż deska ma grubość 15-20 mm – nie ma mowy o przetarciu czy braku możliwości wycyklinowania.

Montaż desek na ogrzewaniu podłogowym

Deski na ogrzewania podłogowe są klejone do podłoża – montaż jak taki sam jak na klasyczną wylewkę bez ogrzewania. Lepiej nie wykonywać tej pracy samodzielnie, bo jest trudna i możemy stracić gwarancję, jeśli nie zrobi jej autoryzowany montażysta. Przed montażem należy wykonać pomiary wilgotności i twardości podłoża – na ich podstawie dobiera się odpowiednią chemię. Podczas układania posadzki temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić minimum 18oC, a podłoża – 15oC. Podczas montażu oraz przez następne 3 dni, temperatura ogrzewanej podłogi nie może być wyższa niż 20oC. Uruchamiając ogrzewanie zaraz po montażu, zwiększamy temperaturę stopniowo, aby uniknąć deformacji i pęknięć parkietu.  

Zdjęcia: Bamboo, Barlinek, Lares

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także