Artykuł: Ogrzewanie podłogowe i ścienne – efektywne ogrzewanie domu

Ogrzewanie podłogowe i ścienne – efektywne ogrzewanie domu

Ogrzewanie płaszczyznowe to jeden ze sposobów na efektywne wykorzystanie energii grzewczej. Zapewnia najbardziej zbliżony do optymalnego dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu, przez co odczuwalny komfort cieplny jest o wiele wyższy w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikowym. Ułatwia też aranżację wnętrz nowoczesnego domu.

Nawet najlepsze i najbardziej nowoczesne urządzenia grzewcze nie spełnią pokładanych w nich nadziei związanych z energooszczędnością, jeżeli wyprodukowane przez nie ciepło nie będzie w sposób efektywny oddane do pomieszczeń. Z urządzeniami niskotemperaturowymi, do których zalicza się gazowe kotły kondensacyjne i pompy ciepła najlepiej współpracuje niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Bardzo istotnym aspektem systemu grzewczego jest korzystanie z ciepła o względnie niskiej temperaturze.

Ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe

Taki układ zapewnia równomierne rozprzestrzenianie się ciepła, co ułatwia utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniach. Ciepłe powietrze promieniujące z podłogi rozchodzi się na całej powierzchni i schładza stopniowo unosząc się w stronę sufitu. Taki rozkład temperatur jest korzystny dla człowieka (cieplej jest nam w nogi, chłodniej w okolicach głowy). W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło przekazywane jest w większości na drodze promieniowania, dlatego nie powstają ruchy konwekcyjne powietrza i nie unosi się kurz. Jeżeli dom jest zbudowany według standardów energooszczędności, podłogówka jest w stanie sprostać zadaniu bez konieczności stosowania ogrzewania mieszanego z grzejnikami. Regulacja ogrzewania podłogowego odbywa się automatycznie poprzez wybór odpowiedniej krzywej grzania w automatyce kotła. Dla zapewnia niezależnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu stosuje się termostaty pokojowe. Ich zadaniem jest przesyłanie impulsu do siłowników umieszczonych na rozdzielaczu podłogowym, które regulują przepływ wody w każdej wężownicy. Dzięki temu instalacja dość szybko dostosowuje swoją moc do zmieniających się temperatur. Poprawnie wykonana i wyregulowana instalacja ogrzewania podłogowego nie powinna nagrzewać posadzki do temperatury wyższej niż 30°C.

Ważny rozdzielacz w ogrzewaniu płaszczyznowym

Niezwykle istotnym elementem systemu ogrzewania podłogowego jest rozdzielacz. Każdy z przewodów systemu ogrzewania podłogowego połączony jest z rozdzielaczem, co umożliwia indywidualne sterownie przepływem wody lub ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach budynku. Rozdzielacz powinien mieć montowane na górnej belce, zasilającej pola grzejne, wizualne przepływomierze, ułatwiające regulacje układu. Dzięki nim można efektywnie odpowietrzyć, a następnie wyregulować podłogówkę w trakcie rozruchu. Każdy spadek nastawionego wstępnie przepływu, oznaczać będzie niedostateczne odpowietrzenie układu. Po usunięciu powietrza przez odpowietrznik na belce rozdzielaczowej można szybko powtórnie ustawić właściwy przepływ, co jest praktycznie niemożliwe przy użyciu rozdzielaczy z tzw. śrubą regulacyjną, gdzie po wstępnym ustawieniu nie wiadomo jak dalej prowadzić regulacje, ponieważ nie widać jak pracuje ogrzewanie. Po odpowietrzeniu i ustawieniu na przepływomierzu właściwych, wyliczonych w projekcie nastaw każda pętla otrzyma dokładnie tyle czynnika grzewczego, ile potrzebuje.

Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne

Działa na zasadzie podobnej do ogrzewania podłogowego, przewody grzejne montowane są jednak na ścianie i pokryte warstwą tynku lub płytami gipsowo-kartonowymi. Ciepła ściana może osiągnąć temperaturę nawet 40°C, ponieważ przebywając w pomieszczeniu nie mamy bezpośredniego kontaktu z ogrzewanymi ścianami. Ogrzewanie ścienne uznaje się za bardziej wydajne niż ogrzewanie podłogowe, a ściany będą się szybciej nagrzewały. Stosując ogrzewanie ścienne możemy obniżyć koszty ogrzewania domu w porównaniu z rozwiązaniami klasycznymi dzięki: niskiej temperaturze zasilania, minimalnej ilości wody w instalacji, podniesieniu izolacyjności ściany zewnętrznej poprzez jej osuszenie, efektywniejszemu wykorzystaniu energooszczędnych źródeł ciepła.

Jak wykonać akumulacyjne ogrzewanie podłogowe?

Stosowanie akumulacyjnego ogrzewania  płaszczyznowego podłogowego ma sens wtedy, gdy jest ono elektryczne, a za zasilającą go energię można się rozliczać z dostawcą w taryfie dwustrefowej. Wówczas możliwość akumulowania ciepła przydaje się, by energię pobierać jedynie w czasie obowiązywania tańszej taryfy – w nocy i przez dwie godziny w środku dnia. W pozostałym okresie doby do ogrzewania pomieszczeń powinno wystarczyć ciepło zakumulowane w masywnej płycie podłogowej.

By ogrzewanie podłogowe miało dostateczną do tego celu zdolność akumulacji ciepła, przewody grzejne należy umieścić w grubszej od standardowej warstwie betonu – o grubości minimum 9 cm. Moc cieplna przewodów powinna być mniej więcej dwukrotnie większa, niż wynikająca z obliczeń strat ciepła w pomieszczeniu. Dzięki temu rozgrzewanie grubej warstwy betonu będzie trwało wystarczająco krótko, by w czasie obowiązywania niższej opłaty za energię udało się zgromadzić ją w ilości umożliwiającej zapewnienie wymaganej temperatury w pomieszczeniu w czasie gdy energia jest droższa.

Do sterowania ogrzewaniem akumulacyjnym warto zastosować specjalny regulator z zegarem sterującym, czujnikami temperatury oraz tak zwanego ciepła resztkowego, który optymalizuje pobór energii elektrycznej i umożliwia utrzymywanie w pomieszczeniu stałej temperatury bez potrzeby uruchamiania zasilania w czasie gdy prąd jest droższy.

zdjęcia: AdobeStock, Rehau

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!