Artykuł: Funkcjonalne i ekonomiczne korzyści ze stosowania rolet zewnętrznych

Funkcjonalne i ekonomiczne korzyści ze stosowania rolet zewnętrznych

Okna są źródłem światła naturalnego, jednak przedostające się przez nie promieniowanie słoneczne może powodować, szczególnie w okresie letnim, przegrzewanie się pomieszczeń. Z tego względu na oknach montuje się różne rodzaje rolet zewnętrznych, które zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem oraz obniżenie kosztów ogrzewania.

Rolety zewnętrzne dzięki swojej funkcjonalności stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Oprócz ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, stanowią barierę przeciwwłamaniową oraz redukują hałas z zewnątrz. Ponadto zamykane na noc pozwalają ograniczyć straty ciepła nawet o kilka procent. To, jak skuteczną barierą dla uciekającego przez okna ciepła będą rolety zewnętrzne, zależy m.in. od ich rodzaju i szczelności.

Rolety zewnętrzne: ochrona przed przegrzaniem

Latem rolety zewnętrzne nie dopuszczają do nadmiernego przegrzania pomieszczeń, ponieważ – w odróżnieniu od rolet wewnętrznych – odbijają promienie słoneczne już przed szybą. Zastosowanie rolet zewnętrznych pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nawet o 10oC. Na przykład, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wynosi 35oC i zaciemnimy wnętrze roletą aluminiową z wypełnieniem z pianki poliuretanowej o grubości pancerza 7,5 mm, to uzyskamy temperaturę 23-26oC. Poza tym, stosując rolety zewnętrzne w słoneczne dni, odczujemy korzyści z ich zastosowania w postaci zaciemnienia pomieszczeń i przyjemnego chłodu. 

Rolety eliminują również działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które jest szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i wyposażenia mieszkań – powoduje płowienie obić i lakierów meblowych, blaknięcie kolorów farb czy tapet na ścianach. Rolety umożliwiają regulację dostępu światła: od całkowitego zaciemnienia (korzystne w sypialniach czy pokojach telewizyjnych) poprzez półmrok (doceniany szczególnie latem, ponieważ pozwala oczom odpocząć od intensywnego światła słonecznego) do pełnego odsłonięcia. Rolety zewnętrzne umożliwiają projektowanie budynków z dużymi przeszklonymi powierzchniami, bez obaw o efekt cieplarniany, czyli wysoką temperaturę, wilgotność i słabą cyrkulację powietrza.

Rolety zewnętrzne: oszczędzanie energii

Rolety zewnętrzne zapobiegają stratom ciepła w budynku. Między oknem a pancerzem rolety powstaje tzw. poduszka powietrzna, która działa jak dodatkowa warstwa izolująca. Zimą rolety zewnętrzne zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, znacząco obniżając koszty jego ogrzewania nawet o 30% (niektórzy producenci rolet deklarują, że o 40%). Jeśli zastosujemy rolety wypełnione pianką poliuretanową, izolacyjność jeszcze się zwiększy. Rolety chronią też przed gwałtownymi podmuchami wiatru oraz dokuczliwymi przeciągami, jeśli wentylujemy pomieszczenia poprzez otwieranie okien na „przestrzał”. Opuszczając lub podnosząc roletę, możemy sterować ilością powietrza dostającego się do zewnątrz. A jeśli rolety z listwami mają otwory wentylacyjne (perforacyjne), możemy wietrzyć pomieszczenie przy zasuniętym pancerzu.

Rolety zewnętrzne: korzyści funkcjonalne

Rolety zewnętrzne poprawiają komfort użytkowania domu. Zwiększają izolacyjność akustyczną, odczuwalnie obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Prawidłowo zamontowana roleta zewnętrzna po opuszczeniu może obniżyć poziom docierających do wnętrza dźwięków nawet o 6-14 decybeli. Są doskonałym zabezpieczeniem przed wiatrem, deszczem, śniegiem, palącymi promieniami słońca oraz działaniem zmiennych temperatur – dzięki roletom zewnętrznym wydłuża się trwałość skrzydeł okiennych.

Zapewniają zachowanie prywatności i znacząco wpływają na poczucie bezpieczeństwa domowników. Wszystkie rodzaje rolet zewnętrznych opóźniają czas włamania, jednak by spełnić normy rolet antywłamaniowych ich konstrukcja powinna być odpowiednio wzmocniona i solidnie zamontowana do ścian budynku. Skuteczność antywłamaniową rolety oznacza klasa włamaniowa ER. Skala ER przyjmuje wartości od 1 do 6, gdzie 6 oznacza roletę niemożliwą do sforsowania z zewnątrz. Powszechnie stosowane są rolety klasy ER 1 i ER 2 – jest to wystarczające zabezpieczenie przed aktami wandalizmu i intruzami zewnątrz.

Dodatkowo skrzynka rolety może zostać wyposażona w rolowaną siatkę antyinsektową, umożliwiając w ten sposób wentylację pomieszczeń przy otwartym oknie i podniesionej rolecie, bez obaw, że do domu dostaną się dokuczliwe owady.

Są łatwe w użytkowaniu. Rolety zewnętrzne są sterowane różnymi napędami – paskiem lub linką, mechanizmami korbowymi, czy silnikami elektrycznymi, które wmontowane w rurę nawojową gwarantują płynną i cichą pracę rolet. Mogą być uzupełnione w system zdalnego sterowania oraz wyłączniki zegarowe, które pozwalają zaprogramować godziny podnoszenia i opuszczanie rolet nawet podczas nieobecności gospodarzy.

Zdjęcia: Aluprof, Drutex, Fotolia.com, Haas Domy, Wolf System

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także