Artykuł: Rolety zewnętrzne do okien dachowych – korzyści na lata

Rolety zewnętrzne do okien dachowych – korzyści na lata

Na montaż rolet zewnętrznych dachowych decydujemy się najczęściej, by ograniczyć dopływ światła słonecznego. Jednak zainstalowanie rolet do okien dachowych przynosi znacznie więcej korzyści.

Na roletę zewnętrzną dachową można się zdecydować zarówno podczas projektowania czy budowy domu, a także w czasie jego użytkowania, jednak jeśli o ich instalacji pomyślimy już na etapie jego projektowania nie będzie problemów z doprowadzeniem do okna przewodów elektrycznych. Najlepiej wybierajmy produkty polecane do danego typu okna dachowego przez jego producenta. Wszystkie liczące się na rynku firmy oferujące okna dachowe proponują do nich kompatybilne rolety zewnętrzne dachowe.

Rolety zewnętrzne dachowe – funkcjonalne i energooszczędne

Ten rodzaj rolet dachowych na swoją popularność solidnie zapracował: należą do osłon dachowych optymalnie chroniących przed nadmiarem ciepła i światła słonecznego. Mogą one zatrzymywać nawet 95% ciepła, które nie dociera do szyby okiennej i w ten sposób efektywnie nie dopuszczają do przegrzania pomieszczeń. Dzięki temu panuje w nich pożądana temperatura bez udziału energochłonnej klimatyzacji. Zimą zaś szczelna roleta zewnętrza dachowa tworzy barierę dla strat ciepła, co przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Bez względu na porę roku docenimy jej właściwości zaciemniające – przydatne szczególnie w sypialni czy pokoju do pracy. Ten rodzaj rolet również bardzo skutecznie tłumi hałas. Z pewnością montaż rolet zewnętrznych dachowych stanowi też utrudnienie dla potencjalnych włamywaczy.

Rolety zewnętrzne dachowe na lata

Ten rodzaj osłon dachowych można zaliczyć do bardzo solidnych – można nimi manewrować, nawet gdy są oblodzone lub przysypane śniegiem. Wystawione na działanie najbardziej ekstremalnych warunków atmosferycznych rolety zewnętrzne dachowe są wykonywane z wysokiej jakości aluminium, które tworzy pancerz lameli. Niektórzy producenci oferują także na zamówienie rolety z tytan-cynku lub miedzi. Dla trwałości rolet duże znaczenie ma także sposób ich łączenia – mogą być one połączone np. specjalnym gumowym łącznikiem.

Łatwa obsługa rolet zewnętrznych dachowych

Roletę zewnętrzną dachową montuje się na ramie okna. To sprawia, że skrzydło okienne można obracać i zatrzymywać w dowolnej pozycji. Okno dachowe może być uchylone lub obrócone o 180o przy całkowicie lub częściowo zaciągniętej rolecie. Rolety mogą być obsługiwane manualnie lub elektrycznie. Jeśli zdecydujemy się na rolety zasilane elektrycznie, warto rozważyć zasilanie na baterię słoneczną. Roletami obsługiwanymi elektrycznie można manewrować z dowolnego miejsca w domu. W budynkach wyposażonych w automatykę rolety mogą być zintegrowane z innymi instalacjami domowymi, jak brama garażowa czy ogrzewanie.

zdjęcia: Fakro, Velux, AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!