Artykuł: Duża kuchnia w domu – jak ją zaprojektować

Duża kuchnia w domu – jak ją zaprojektować

Jeśli w projekcie domu jest duża kuchnia, zyskujemy możliwość stworzenia nie tylko wygodnego miejsca przygotowywania posiłków, ale także niepowtarzalnego centrum życia rodzinnego. Jak urządzić dużą kuchnię, by była funkcjonalna, efektowna i sprzyjała integracji domowników?

Coraz częściej szukamy projektów domów czy mieszkań, w których zaplanowano dużą kuchnię. Przestronne pomieszczenie ma nam zagwarantować przede wszystkim komfort przygotowania posiłków. Planowanie kuchni zgodnie z obowiązującymi dzisiaj zasadami to także stworzenie wygodnego miejsca do przechowywania zapasów produktów spożywczych, licznych kuchennych sprzętów czy elementów zastawy. Stawiając sobie pytanie, jak urządzić dużą kuchnię w domu, powinniśmy pamiętać, że nowoczesna kuchnia ma także inne zadania – projekt kuchni powinien mieć także zaplanowaną część wypoczynkową oraz wygodną strefę jadalnianą, która służy również utrwalaniu więzi rodzinnych.

Jak urządzić dużą kuchnię w domu – planowanie przestrzeni roboczej

Podstawą wygodnej przestrzeni roboczej jest zaplanowanie wygodnych blatów roboczych. Długość blatu podstawowego nie powinna być mniejsza niż 80 cm, ale warto zaplanować dłuższy po to, aby w przygotowywaniu posiłków mogło uczestniczyć jednocześnie więcej osób. W dużej kuchni możemy sobie pozwolić na blat pomocniczy – na wyspie lub mobilnej szafce. Planowanie kuchni zgodnie z zasadami ergonomii obejmuje oprócz głównej płaszczyzny roboczej również blaty odstawcze przy lodówce, płycie kuchennej i zlewozmywaku. Współczesna kuchnia powinna pomieścić wszystkie sprzęty AGD, które są niezbędne do zachowania standardów nowoczesnego przyrządzania posiłków. Zgodnie z zasadami ergonomii miejsce na piekarnik (a najlepiej na dwa) warto zaplanować w zabudowie pionowej. Górna krawędź piekarnika na wysokości 140 cm od podłogi zminimalizuje ryzyko nadwyrężania kręgosłupa i poparzenia podczas podczas wyjmowania potraw. Na podobnej wysokości należy też zaplanować kuchenkę mikrofalową. Musi się w niej znaleźć również miejsce na odpowiedniej wielkości płytę kuchenną – w dużej kuchni warto zaplanować pięciopalnikową, która jest szersza niż tradycyjna czteropalnikowa. Pamiętajmy także o przestrzeni na zmywarkę – najlepiej 60-tkę oraz segregatory śmieci. Duża kuchnia w projekcie domu daje także możliwość zarezerwowania miejsca na dwukomorowy zlewozmywak, który także należy traktować jako dodatkową płaszczyznę roboczą. Lodówkę najlepiej zaplanować dwudrzwiową. Projekt dużej kuchni powinien także obejmować odpowiednio dużą przestrzeń do przechowywania drobnego sprzętu AGD. Dzisiaj standardem jej wyposażenia jest choćby ekspres do kawy, krajalnica czy sokowirówka, które jednak najczęściej ustawiamy na blacie lub wbudowujemy w szafki kuchenne. Za sprawą zmywarki w wyposażeniu kuchni jest także więcej sztućców, naczyń – również dla nich należy zaplanować przestrzeń.

Projekt dużej kuchni z wyspą

Jak zaprojektować dużą kuchnię w domu, by była nie tylko wygodna, ale też modna i integrująca domowników? Oczywiście zaplanujmy w niej wyspę! To rozwiązanie bardzo atrakcyjne, a jednocześnie praktyczne. Wielofunkcyjnąwyspę w kuchnizamkniętej możemy zaplanować, jeśli ma ona powyżej 20 m2, możemy ją także zaprojektować w kuchni otwartej, połączonej z salonem. Usytuowanie w kuchni wyspy umożliwia czytelny podział wnętrza na strefy roboczą i wypoczynkową. Wyspę w kuchni można zaplanować, gdy ma ona więcej niż 12 m2. Na takiej przestrzeni zmieści się wyspa o funkcji blatu roboczego i dodatkowej szafki. Jej minimalne wymiary powinny wynosić 80 cm długości i 70 cm szerokości. Do wyspy i usytuowanych na niej sprzętów można wówczas podejść z kilku stron, co znacznie ułatwia pracę i ich obsługę – tak zaprojektowana wyspa stanie się wtedy prawdziwym ośrodkiem życia rodzinnego.

Jak urządzić dużą kuchnię z jadalnią i częścią wypoczynkową

Jeśli w projekcie domu zaplanowano dużą osobną kuchnię, koniecznie powinna się w niej znaleźć wygodna jadalnia. Komfortowy aneks jadalniany powinien pomieścić wygodny stół z krzesłami. Jeśli kącik jest duży, najlepiej wybrać stół rozkładany. Pamiętajmy o zaplanowaniu odpowiedniej ilości miejsca na odstawienie krzesła. Trzeba na nie przeznaczyć co najmniej 80 cm od ściany, a 120 cm od innych mebli oraz 150 cm od płyty kuchennej. Aranżacja dużej kuchni, która ma być centrum rodzinnego życia, wymaga zaplanowania takiego stołu, aby służył on nie tylko spożywaniu posiłków, ale również długim rodzinnym naradom czy przyjacielskim spotkaniom. Z pewnością chętnie będą przy nim odrabiały lekcje małe dzieci. Odrębną, wypoczynkową funkcję tej strefy warto zaznaczyć np. poprzez zaplanowanie na jej granicy z aneksem roboczym wyspy lub półwyspu z barkiem. Można też wydzielić ją niską ścianką. Ich zaprojektowanie w dużej kuchni sprawi, że kuchenny rozgardiasz nie będzie widoczny dla osób siedzących przy stole. Domownicy chętnie będą przebywali w kuchni, jeśli znajdzie się w niej miejsce również na wygodne siedzisko – miękką ławę, niewielką sofę czy fotel.

Zdjęcia: Fotolia.com, materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także