Artykuł: Czym ogrzewać dom według nowych przepisów

Czym ogrzewać dom według nowych przepisów

Coraz więcej województw przyjmuje ustawę antysmogową. W związku z nią nie wszystkie paliwa są możliwe do stosowania. Czym więc możemy zgodnie z prawem, a przy tym efektywnie i ekologicznie ogrzewać dom?

Jeszcze jakiś czas temu ze smogiem kojarzony był wyłącznie Górny Śląsk i województwo małopolskie. Nic bardziej mylnego, ponieważ główną przyczyną powstawania smogu w naszym kraju jest niska emisja w gospodarstwach domowych. Dokładamy zanieczyszczeń, paląc złej jakości materiał w kotłach. Najbardziej na choroby związane z zanieczyszczonym powietrzem narażone są dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Ponadto, zanieczyszczone powietrze ma bardzo niekorzystny wpływ na osoby cierpiące na astmę i choroby krążenia. Z tego też względu jest tak ważne ekologiczne ogrzewanie domu.

Czym nie można palić według nowych przepisów?

Ustawa antysmogowa zakazuje stosowania najgorszej jakości paliw stałych. Dotyczy to m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 procent (np. mokrego drewna). Wymogi różnią się w różnych województwach, a czasami nawet i w pojedynczych miastach. Za spalanie niedozwolonych paliw grożą kary grzywny. 

Ekologiczne ogrzewanie domu – czym ogrzać dom

Ekologiczne ogrzewanie domu to przede wszystkim zadbanie o dobrej jakości paliwo. Właściwe jest wyłącznie spalenie „uczciwych” paliw w sposób efektywny. Czym więc bez negatywnych skutków dla zdrowia i środowiska możemy palić?

  • Węgiel kamienny – dla kotła zasypowego zazwyczaj im grubszy węgiel, tym lepszy. Kupując węgiel kamienny zwróćmy uwagę na jego typ – dla ekologów idealny jest typ 31, ponieważ wydziela mało gazów i zapewnia czyste spalanie, jednak odznacza się niską kalorycznością około 24 MJ/kg. Jak więc ekologicznie i efektywnie ogrzać dom? O tym w artykule „Jaki węgiel kupić – jakie rodzaje są najefektywniejsze, jakich nie używać?"
  • Niemalowane i nieimpregnowane drewno – dobre drewno sezonowane (czyli przechowywane w odpowiedni sposób) do tego, aby nim sprawnie, efektywnie i ekologicznie ogrzać dom, powinno mieć zawartość wilgoci na poziomie około 20 procent. Najlepiej palić przede wszystkim drewnem drzew liściastych, ponieważ zawiera ono mniejsze ilości substancji żywicznych, ale rozpalać drewnem drzew iglastych. Pamiętajmy, że czas sezonowania zależy od gatunku drewna, np. drewno brzozy, sosny czy wierzby wystarczy sezonować przez rok, ale już bardziej wymagające gatunki drewna, o większej wartości opałowe, np. dąb czy grab, trzeba sezonować około 2 lata.
  • Ekogroszek wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Dostępny jest w postaci ziaren o średnicy do 2,5 cm. Kupuje się go w workach, dzięki czemu transport oraz magazynowanie jest łatwe i szybkie. Pamiętajmy, że kotły na ekogroszek powinny być wyposażone w w tzw. palenisko retortowe – gwarantuje on bezawaryjną pracę kotła i najniższe koszty wytwarzania ciepła. Dzięki zasobnikowi i podajnikowi opał można dokładać co 2-3 dni, a automatyka steruje spalaniem oraz dozowaniem paliwa i powietrza. Chociaż ogrzewanie domu ekogroszkiem jest dozwolone, jednak temat ten jest kontrowersyjny – osoby walczące ze smogiem są temu przeciwne. Aby rzeczywiście ekogroszek nie szkodził, musi mieć odpowiednie certyfikaty – sprawdźmy je przed zakupem opału.
  • Pellet to przetworzone z drewnianych odpadów kilkucentymetrowe granulki o średnicy 6-8 mm. Dostępny jest w 15-25-kilogramowych workach lub big bagach. Bezobsługowe nowoczesne kotły na pellet zapewniają czystość i komfort użytkowania, nie różnią się od tych na olej opałowych. Z 1 tony pelletu powstaje około 6% popiołu – wybieranie popielnika odbywa się raz w miesiącu.
  • Brykiet drzewny ma kształt walca albo kostki. Wytwarzany jest z odpadów drzewnych: wiórów i trocin. Wartość energetyczna brykietu może być nawet do 30% większa niż drewna opałowego, co powoduje, ze zużywa się go mniej. Jest też łatwy w transporcie – zafoliowane 10-kilogramowe paczki brykiety (najczęściej 12 kostek) bez problemu przewieziemy samochodem.
  • Brykiety ze słomy, zboża, odpadów roślinnych różnego rodzaju (np. łupiny z orzechów, pestki) oraz szyszki. Jednak są to mało wydajne paliwa. Musimy liczyć się także ze zniszczeniem kotła przez kwasy zawarte w niektórych pestkach np. wiśni. Pamiętajmy także, ze hurtowe wynoszenie szyszek z lasu jest karalne.

Jeśli nasz dom ogrzewany jest z sieci ciepłowniczej, gazem, olejem, energią elektryczną czy pompą ciepła, uchwała antysmogowa nas nie dotyczy – nie zostały wprowadzone żadne nowe obowiązki czy ograniczenia.

Ekologiczne ogrzewanie domu tylko z dobrym kotłem

Jeśli chcemy ekologicznie ogrzać dom palić paliwem stałym, to musimy zakupić kocioł niskoemisyjny, który spełnia wymagania tzw. ekoprojektu. Taki kocioł ma wysoką efektywność energetyczną, emituje nie więcej niż 40 mikrogramów pyłu na metr sześcienny, nie więcej niż 20 mikrogramów organicznych związków gazowych, nie więcej niż 500 mikrogramów tlenku węgla i nie więcej niż 200 tlenków azotu. Są to tzw. kotły klasy 5. Ich zaletą jest wysoka sprawność – minimalnie jest to 88 procent, a często nawet 90 procent. Dla porównania kotły klasy 3 mają sprawność około 75 procent, a kopciuch – maksymalnie 50-60 procent.

zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!