Artykuł: Jaki węgiel kupić – jakie rodzaje są najefektywniejsze, jakich nie używać?

Jaki węgiel kupić – jakie rodzaje są najefektywniejsze, jakich nie używać?

Dyskusja na temat jakości węgla w roku 2018 była szczególnie gorąca, także teraz wzbudza wiele kontrowersji. Obecnie obowiązuje ustawa o kontroli jakości węgla – palenie w piecu może i jest droższe niż kilka lat temu, ale na pewno zdrowsze. Jaki węgiel wybrać, by był najefektywniejszy i nie emitował szkodliwych związków pylących?

Za sprawą ustawy wprowadzonej w 2018 roku węgiel obecny w składach opałowych musi mieć odpowiednie parametry. Za niedotrzymanie parametrów zadeklarowanych w jego świadectwie jakości Inspekcja Handlowa może nakładać wysokie kary, nawet powyżej kilkuset tysięcy złotych. Dzięki tym przepisom z łatwością sprawdzimy, jaka jest wartość opałowa wybranego przez nas węgla. Rozstrzygnięcie dylematu, jaki węgiel wybrać ułatwi nam także poznanie jego typów i sortymentów. Pamiętajmy, że najbardziej szkodliwe dla jakości naszego powietrza, a tym samym zdrowia muły, flotokoncentraty, a także węgiel brunatny i ich mieszanki, które zawierają mniej niż 85% węgla kamiennego mają być wycofane z rynku. Nie będzie też na nim dostępny pochodzący z importu węgiel niesortowany.

Jaki węgiel wybrać – ważny typ

Kupując węgiel do kotła centralnego ogrzewania, powinniśmy zwrócić uwagę na typ węgla i jego sortyment. Typ węgla zależy od jego składu, co z kolei ma duży wpływ na właściwości tego paliwa. Podstawowe typy węgla mają oznaczenia w postaci wartości liczbowych, to typy 31, 32, 33, 34, 35. Do kotłów c.o. stosuje się typ 31 – płomienny, określany jest jako najsłabszy, oraz typ 32 – gazowo-płomienny, który ma nieco wyższą wartość opałową. Typ 31 jest idealny dla ekologów – wydziela on mało gazów i zapewnia czyste spalanie, jednak to węgiel o niskiej kaloryczności, około 24 MJ/kg. Dlatego ze względów finansowych optymalnym rozwiązaniem do kotłów w gospodarstwie domowym jest węgiel podtypu 32.1, a także 32.2. Mają one bardzo dobrą kaloryczność – w granicach 28 MJ/kg, łatwo się spalają i co ważne nie spiekają się prawie wcale (podtyp 32.1) lub w bardzo małym stopniu (32.2). To sprawia, że nie wydzielają nadmiernie dużo szkodliwych substancji smolistych, które tak nas zatruwają. Można je stosować we wszystkich rodzajach kotłów zasypowych i podajnikowych. Wyższe typy węgla zawierają cięższe smoły, które wymagają bardzo wysokiej temperatury spalania, nie do osiągnięcia w kotłach domowego użytku.

Jaki węgiel wybrać ze względu na sortyment

Drugim ważnym kryterium branym podczas zakupu węgla do ogrzewania domu powinien być sortyment, który oznacza wielkość ziarna. Najgrubsze to kostka 6-20 cm i orzech od 2,5 do 8 cm, groszek 0,8-3 cm i najmniejsze: miał – poniżej 0,6 cm oraz pył i muł poniżej 1 mm. Do większości kotłów stosuje się kostkę, orzech oraz groszek. Za najbardziej uniwersalny uważa się orzech, kostka ze względu na swoją wielkość może być zbyt trudna do rozpalenia, będzie idealna do dorzucania. Z pewnością nie musimy obawiać się ekogroszku, który powinien być odkamieniony i odsiarczony. Jednak może on być za drobny (gdy ma poniżej 1 cm), aby spalić go bez nadmuchu. Szczególną uwagę do wyboru paliwa powinni przywiązywać użytkownicy kotłów kupionych z dotacji. Często bowiem producent kotła określa, jakie paliwo jest dopuszczalne do stosowania w jego produktach. Użycie nieodpowiedniego może skutkować nakazem zwrotu dotacji.

Jaki węgiel wybrać – kraj pochodzenia

Na rynku dostępny jest węgiel nie tylko z Polski. Obecne są również surowce m.in. z Czech, Rosji, Ukrainy, a nawet z Kazachstanu. Wyroby krajowe to bezpieczny wybór, w najgorszym przypadku zakupimy węgiel o niskiej kaloryczności w granicach 24 MJ/kg. Węgiel czeski może mieć kaloryczność pomiędzy węglem kamiennym a brunatnym, pochodzi bowiem z tzw. młodych złóż – jego kaloryczność wynosi około 21 MJ/kg – sprawdzi się więc, gdy sezon zimowy nie będzie zbyt mroźny. Węgiel zza wschodniej granicy to ruletka – może być bardzo wysokiej jakości (poznamy go po dużej twardości i smoliście czarnej barwie), jak i o niskich parametrach.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!