Artykuł: Zakup materiałów wykończeniowych

Zakup materiałów wykończeniowych

Kiedy stan surowy zamknięty mamy już za sobą, przyszedł czas na wykończenie wnętrz domu. Jakie materiały są niezbędne, by odpowiednio wykonać podłogi, a także ułożyć tynki oraz wykończyć skosy poddasza?

Wykonanie podłóg oraz tynków, a także ocieplenie poddasza użytkowego należy do zadań znacznie przyspieszających termin zamieszkania w nowym lokum. Choć w przyszłości będą one „przykryte” warstwą wykończeniową, to od solidności prac na tym etapie budowy domu zależy także jakość i komfort  naszego domu. Dlatego na tym etapie nie należy oszczędzać na materiale i robociźnie.

Podłogi – niezbędne materiały wykończeniowe

Prace wykończeniowe zaczynamy od podłóg. Niezbędne będą więc materiały do izolacji termicznej, żeby ocieplić podłogę na gruncie (EPS Dach-podłoga lub XPS) oraz materiały do izolacji akustycznej, żeby wyciszyć stropy (twarda wełna mineralna w postaci płyt). Oprócz tego beton lub odpowiednie zaprawy do wykonania podkładów podłogowych i folia budowlana, chroniąca przed wnikaniem betonu lub zapraw między płyty izolacyjne. Potrzebna będzie również taśma dylatacyjna, oddzielająca podkłady podłogowe od ścian.

W trakcie układania płyt izolacyjnych, a konkretnie drugiej ich warstwy, rozprowadza się instalację centralnego ogrzewania. Rury przebiegają rowkami wyciętymi w płytach lub między kawałkami płyt. Wyprowadza się też podejścia do grzejników. Decyzję o tym, jakich materiałów użyjemy do wykończenia posadzki, powinniśmy podjąć przed wykonaniem wylewki, ponieważ na ostateczną wysokość posadzki wpływa także grubość materiału wykończeniowego.

Wykańczamy ściany

Gdy podłogi są gotowe, wykańczamy ściany. Kupujemy więc materiały wykończeniowe na ściany wewnętrzne, tynki do wyrównania ścian lub płyty gipsowo-kartonowe wraz z niezbędnymi dodatkami (profile nośne, masy szpachlowe, taśmy do zbrojenia spoin, wkręty nierdzewne, klej do płyt). Do łazienek zamiast tynków gipsowych lepiej wybrać tynki cementowo-wapienne. Po wykończeniu ścian można zrobić sufity podwieszane. Będą do tego potrzebne podobne produkty jak do okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Wybrana do tynkowania firma powinna mieć profesjonalny sprzęt. Jego użycie pozwoli skrócić czas wykończenia ścian i sufitów. I tak: do tynków maszynowych potrzebny jest agregat, który – ze względu na stosunkowo wysoką cenę – nie zawsze jest dostępny w wypożyczalniach sprzętu budowlanego. Dobrze też, gdy wykonawca zamiast pac stosuje elektryczne zacieraczki do tynków – umożliwiają one nadanie gładkości nawet tynkom cementowo-wapiennym.

Wykańczanie skosów poddasza

Najczęściej po robotach tynkarskich (w trakcie których jest sporo wilgoci) ekipa wkracza na poddasze. Zabudowa skosów na poddaszu sprowadza się do ich ocieplenia, do tego potrzebna będzie wełna mineralna (maty lub elastyczne płyty) oraz profile stalowe wraz z tzw. wieszakami – powstanie z nich ruszt nośny pod okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych. Nie może zabraknąć folii paroizolacyjnej, której miejsce jest pod okładziną z płyt oraz taśmy do uszczelniania jej połączeń. Kupując materiały do wykończenia skosów poddasza, czyli system suchej zabudowy, którego składnikiem są płyty g-k, pamiętajmy, że te same produkty możemy zastosować do budowy lekkich ścianek działowych, które wznosimy również na tym etapie – niezbędne mogą być jednak wówczas odpowiednie stelaże. Systemy suchej zabudowy wykorzystamy również do zabudowy wnęk, budowy regałów, półek itp.

Jeśli poddasze doświetlone jest przez okna połaciowe wraz z wykończeniem skosów wykańczamy również wnęki okienne. Można kupić gotowe obudowy wnęki okiennej, które mają w swojej ofercie producenci okien dachowych. Jednak najczęściej, chcąc obniżyć koszty wykończenia domu, wykorzystuje się płyty g-k.

Zdjęcia: Baumit, Cekol, Fakro, Rockwool, Siniat, Velux


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!