Artykuł: Co wpływa na koszty budowy domu –  od stanu surowego po wykończenie?

Co wpływa na koszty budowy domu – od stanu surowego po wykończenie?

Nowoczesna budowa domu oznacza dla inwestora sprawne zarządzanie budżetem. Niebagatelny wpływ na obliczanie kosztów budowy ma etap na jakim znajduje się realizacja. Co trzeba wziąć pod uwagę planując kosztorys poczynając od stanu surowego, aż do etapu wykończenia domu?

Sprawny menadżer budowy domu, jakim musi być dzisiaj każdy inwestor, wśród licznych umiejętności powinien też posiadać zdolność biegłego obliczania kosztów budowy. Inwestycja na wczesnych etapach nie przysparza w tej sferze większych problemów, jednak im większy stopień zaawansowania budowy domu, tym różnice w szacowanych obliczeniach mogą być coraz większe – zwiększa się liczba robót oraz materiałów, do dyspozycji mamy także produkty z bardzo zróżnicowanych półek cenowych. Największe rozbieżności dotyczą kosztów wykończenie domu.

Stan surowy – ściany, kominy i stropy

Koszt ścian zewnętrznych budynku tylko w niewielkim stopniu zależy od wybranego materiału ściennego. Różnica między dwoma najbardziej popularnymi budulcami, czyli betonem komórkowym i pustakami ceramicznymi sięga zaledwie kilku procent. Większe różnice w kosztach (związanych również z kosztami robocizny) spowoduje wybór docelowych rozwiązań, np. czy będzie to ściana jednowarstwowa, czy warstwowa. Pamiętajmy także, iż do najdroższych elementów tego etapu należą stropy, w wielu przypadkach to właśnie z tego powodu wybór liczby kondygnacji domu ma tak duże znaczenie dla kosztów budowy domu.

Zadaszenie budynku

Koszt budowy dachu zależy od stopnia jego skomplikowania, czyli kształtu, liczby połaci, elementów rozbudowujących takich jak lukarny czy wole oczka, które podwyższają zarówno koszty konstrukcji dachowej czy ocieplenia, jak i materiału pokryciowego. Jeśli nie wymaga tego rodzaj pokrycia, lepiej zrezygnować z wykonania drogiego sztywnego poszycia (pełnego deskowania), zastępując je nowoczesnymi membranami i w ten sposób obniżając koszty tego etapu. Na ostateczny koszt pokrycia wpływa nie tylko powierzchnia dachu, ale też liczba koszy, grzbietów i detali. Trzeba też rozważyć wybór pokrycia, może na przykład w przypadku naszej rodziny bardziej kalkuluje się wybór tańszej dachówki cementowej niż ceramicznej?

Stan surowy zamknięty – stolarka okienna i drzwiowa

Koszt tego etapu zależy od tego, na ile standardowe rozwiązania stolarki (kształty, wielkości) przewiduje projekt. Duży wpływ na ich cenę ma również materiał, z jakiego są wykonane profile okienne – najtańsze są z PCV, pakiet szybowy (najdroższe są okna 4-szybowe), rodzaj użytych szyb (bezpieczne, antywłamaniowe, z powłoką hydrofilną czy niskoemisyjną). Dodatkowo zapłacimy także za wyroby, które mają lepsze parametry termiczne. Koszt okien do domu w standardzie energooszczędnym może być nawet dwukrotnie wyższy. Koszt zależy też od ich funkcjonalności, a więc na przykład sposobów otwierania.

Stan deweloperski domu

Prace obejmują wykonanie elewacji zewnętrznej budynku wraz z ociepleniem ścian, instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i grzewczej, posadzek betonowych oraz tynków, sufitów podwieszanych wraz z ociepleniem poddasza użytkowego oraz parapetów. Największe różnice w kosztach wykończenie domu będą dotyczyły instalacji – w zależności od standardu domu (energooszczędność, rozwiązania inteligentne) mogą one sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Wykończenie wnętrz

Koszt wykończenia domu wewnątrz jest najtrudniejszy do oszacowania ze względu na rozbieżności w standardzie, gusta i wymagania indywidualne. Orientacyjnie ocenia się go w granicach 80-150 tys. złotych.

Zdjęcia: Deante, Fotolia.com, Isover, Velux 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także