Artykuł: Zasada działania wentylacji hybrydowej

Zasada działania wentylacji hybrydowej

Wentylacja hybrydowa, inaczej nazywana mieszaną to system, w którym wentylatory wspomagają pracę wentylacji grawitacyjnej. Dla zapewnienia dobrej jakości powietrza w budynku, wykorzystuje więc zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Wentylacja hybrydowa może być z powodzeniem stosowana w różnych typach obiektów.

O wentylacji hybrydowej mówimy wtedy, gdy instalacja działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny lub gdy działanie obydwu tych systemów się uzupełnia. Jej celem jest maksymalne ograniczenie zużycia energii niezbędnej do pracy instalacji przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej intensywności wymiany powietrza, dzięki której można zapewnić właściwą jakość powietrza wewnętrznego. Montaż wentylacji hybrydowej jest niekłopotliwy i możliwy, nawet gdy obiekt jest już użytkowany. 

Jak działa wentylacja hybrydowa

W wentylacji hybrydowej wymiana powietrza dokonuje się na dwa sposoby. Jest naturalna, gdy warunki wewnątrz i na zewnątrz są odpowiednie, a gdy są one niewystarczające, zaczyna działać wentylacja mechaniczna. Może też być taka sytuacja, że działa wentylacja mechaniczna, a gdy tylko jest to możliwe jest ona wspomagana lub zastępowana przez naturalną wymianę powietrza. Zasadę działania wentylacji hybrydowej odzwierciedla tradycyjny schemat wymiany powietrza w budynku. Świeże powietrze z zewnątrz dostaje się do domu najczęściej przez nawiewniki okienne, a następnie przepływa w kierunku kanałów wywiewnych ulokowanych w kuchni, łazienkach i toaletach oraz w pomieszczeniach gospodarczych bez okien (na przykład garderobach, schowkach), a także w pokojach na górnej kondygnacji. Aby ciąg w kominie był optymalny, montuje się w nim specjalną nasadę hybrydową (turbinę), która wykorzystuje energię wiatru do wytwarzania podciśnienia w kominie i usuwania zużytego powietrza. Gdy wiatr przestaje wiać, nasada nadal obraca się, dzięki umieszczonemu w nim silnikowi o niewielkiej mocy. Natomiast gdy wiatr jest zbyt silny, silnik powoduje spowolnienie obrotów turbiny. Taki sposób wymiany powietrza jest możliwy dzięki zastosowaniu elementów sterujących pracą obu układów, monitorujących warunki zewnętrzne i parametry pracy instalacji wentylacyjnej. Czujniki sprzężone z układem sterowania umożliwiają przełączanie trybu pracy systemów – naturalnego i mechanicznego. Nasady hybrydowe pracują z wydajnością nawet powyżej 300 m3/h, co pozwala na skuteczną wentylację kilku pomieszczeń jednocześnie.

Wentylacja hybrydowa sterowana elektronicznie

Do sterowanie wentylacją hybrydową wykorzystuje się elektroniczne sterowniki, które umożliwiają dobór prędkości nasady do warunków panujących na zewnątrz, a także określonych godzin, a nawet dni. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w nocy czy gdy domownicy są w szkole lub pracy, można zmniejszyć wydajność pracy nasady. W ten sposób ograniczamy zużycie energii elektrycznej. Na rynku dostępne są także sterowniki regulujące pracę nasady w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. Elementy systemu wentylacji hybrydowej można także włączyć do zintegrowanych systemów domowej automatyki (czyli instalacji inteligentnego budynku).

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!