Artykuł: Przytulny styl loftowy – trend roku 2018

Przytulny styl loftowy – trend roku 2018

Ocieplony styl loftowy we wnętrzach to nowy trend przełamujący zarówno chłodny wyraz aranżacji industrialnych, jak i charakterystyczną dla niego monotonię kolorystyczną. Modne lofty powoli przeobrażają się w przytulne rodzinne wnętrza.

„Stary” styl loftowy we wnętrzach bazował na surowym wystroju. Wyposażenie to przede wszystkim sprzęty o proweniencji przemysłowej lub mieszkalnej, ale o mocno uproszczonych formach. Nowoczesny styl loftowy zaanektował też elementy budowli właściwe stanowi surowemu. Dominujące materiały w aranżacji wnętrz w stylu loftowym to metal, beton, cegła, surowy tynk, niewykończone drewno, szkło czy wyeksponowane elementy instalacji. Kolorem wiodącym modnych loftów są odcienie bieli, szarości, grafitów i czerni, czasami jedynie dla kontrastu wprowadzano mocniejszy kolor.

Nowy styl loftowy we wnętrzach – od zimnego loftu do ciepłego domu

Wywodzący się z nowojorskich loftów styl w oryginalnej wersji jest możliwy do zrealizowania jedynie we wnętrzach o odpowiedniej architekturze. Przestrzenie w postindustrialnym stylu oferują ponadstandardową wysokość, okna o nietypowych dla architektury mieszkaniowej kształtach i podziałach przeszkleń – elementy konstrukcyjne typowe dla przemysłowych budowli są rzadko spotykane w typowej architekturze mieszkaniowej. Dlatego aranżacje w stylu loftowym sprawdzają się raczej w budownictwie mieszkaniowym postprzemysłowym, które w Polsce nadal stanowi rzadkość, a także w nielicznych starych kamienicach czy domach jednorodzinnych zaprojektowanych z myślą o tego typu aranżacji. Przeniesienie do naszych przeciętnych „M” aranżacji loftu w jego oryginalnej wersji zwykle nie przynosi oczekiwanego efektu i kończy się estetycznym zgrzytem. Również wielu miłośników tego stylu intuicyjnie wyczuwa jego chłód i surowość nie przystające do klimatu, jaki w ich odczuciu powinien oferować dom i z czasem uzupełnia wnętrza ocieplającymi dodatkami. Otwarte przestrzenie, brak drzwi wewnętrznych czy zasłon w oknach to także rozwiązania, które stoją w sprzeczności z potrzebą prywatności i intymności. Nowoczesny styl loftowy we wnętrzach idealnie wpisuje się więc w potrzeby osób, które uwiodła skrajna wręcz prostota i surowa estetyka przemysłowa, a zarazem trudno im się wyzbyć potrzeby stworzenia klimatu domowego ogniska. Współczesny loft musi mieć więc twarz ciepłego, przytulnego domu.

Nowoczesny styl loftowy we wnętrzach – cieplej i lżej

Nie łudźmy się, wiele elementów charakterystycznych dla aranżacji w stylu loftowym nie budzi skojarzeń z domem. Betonowe czy żywiczne posadzki, podobnie widoczne ciężkie stalowe konstrukcje, czarne kable biegnące po wierzchu ścian, szary beton czy surowy tynk na ścianach stoją wręcz w opozycji do typowo mieszkalnych aranżacji. Już w dawnych nowojorskich loftach ich chłód i przytłaczający ciężar był przełamywany wprowadzeniem materiałów stanowiących przeciwwagę szarzyzny i odpychającego zimna. Tendencja ocieplania w ten sposób loftów przybiera dzisiaj na sile. Jeśli więc na ściany wprowadzany jest beton architektoniczny, posadzkę wykańcza się ciepłym drewnem. Szare metalowe belki powinny mieć ciepłe tło w postaci np. czerwonych cegieł. Potrzebie odczucia przytulności w modnych loftach towarzyszy też pragnienie wygody i komfortu – typowe dla stylu loftowego sofy i krzesła z metalu czy tworzyw sztucznych pojawiają się w wersji tapicerowanej, nierzadko z tkanin przynależnych salonom takich, jak miękkie plusze i aksamity. Ikony oryginalnego stylu loftowego we wnętrzach to fragmenty maszyn i surowych instalacji, które są wykorzystywane zarówno jako samodzielne dekoracje, jak i konstrukcje innych elementów użytkowych np. oświetlenia. Ich surowy charakter modyfikuje się dzisiaj np. ocieplającym i dodającym lekkości kolorem.

Loft trend – w stronę eklektyzmu

W nowoczesny styl loftowy we wnętrzach idealnie wpisują się nie tylko typowe dla jego aranżacji surowe w wyrazie meble w kształcie fabrycznych kontenerków, szpitalnych witryn, kreślarskich i warsztatowych stołów, stołówkowych wózków czy piwnicznych regałów, ale także miękkie sofy i fotele o klasycznych kształtach, stylizowane konsole, przepastne kredensy i filigranowe etażerki. Również w meblach industrialnych widać zmiany – ich linie ulegają wyraźnemu zmiękczeniu, przybierając formy i ornamenty typowe dla stylów klasycznych czy nowoczesnego stylu skandynawskiego. Nowoczesny styl loftowy przechodzi w ten sposób proces „udomowienia”, śmiało przygarniając dorobek ludzkości w zakresie wyposażenia wnętrz – pasuje tu bowiem mebel praktycznie z każdej epoki. Nowe lofty ze spokojem przygarniają zarówno druciane oprawy oprawy lamp, jak i kryształowe żyrandole, dobrze się w nich czują zarówno meble o metalowych konstrukcjach, jak i te o barokowych kształtach. W dekoracjach zaś spokojnie sięgają nawet po przedmioty typowe dla stylu prowansalskiego czy glamour. Rzecz w tym, aby stylowe dodatki w postaci klasycznych typowych dla wyposażenia mieszkań mebli i dekoracji nie zdominowały naszego loftu – najlepiej jeśli występują w pojedynkę, góra w parze. Powinny też mieć autentyczne pochodzenie – udajmy się po nie raczej na targ staroci, aniżeli do sklepu oferującego imitacje klasycznych mebli.

Trend roku 2018 – kolorowy loft

Współczesne lofty rozkwitają w przenośni i dosłownie. Zarówno w wyborze materiałów, jak kolorystyce w dodatkach poszerza się paleta barw. Charakterystyczne dla nowoczesnego stylu loftowego są dekoracje z motywami roślinnymi – prym wiodą dzisiaj kwiaty w ich malarskiej wersji. Hortensje, pelargonie, maki wyrastają niespodziewanie z surowych, metalowych poszarzałych donic i flakonów. Ich głębokie kolory stają się jeszcze bardziej wyraziste na czarnym i grafitowym tle. Naturalne i sztuczne rośliny wprowadzają do wnętrz domowe życie, którego tak brakowało wnętrzom przemysłowym. Nowoczesny styl loftowy we wnętrzach w nowej odsłonie pozwala wreszcie wrócić do dekoracyjnych tapet oraz do barwnych zasłon, poduszek czy obrusów, również tych obsypanych kwieciem, oczywiście stosowanych z umiarem. 

Zdjęcia: materiały prasowe, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także