Artykuł: Włącznik światła – nowoczesny element aranżacji

Włącznik światła – nowoczesny element aranżacji

Nowoczesne włączniki światła to niezbędny element instalacji oświetleniowej, ale są one również elementem wystroju wnętrza. We współczesnych, minimalistycznie urządzonych pomieszczeniach stają się widocznym detalem mimo swych niewielkich rozmiarów. Oprócz swojej funkcji użytkowej pełnią więc również rolę dekoracyjną.

Nowoczesna aranżacja wnętrz w dużej mierze opiera się na detalach. Minimalna liczba sprzętów, dominujące proste formy, sprawiają że we wnętrzu uwidaczniają się wszelkie detale, nawet tak drobne jak okucia mebli, klamki drzwi czy wreszcie nowoczesne włączniki światła. Producenci podążają za panującą modą, dostosowując formy tych elementów do aktualnych trendów. Poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych i doskonalenie funkcjonalności idzie w parze z podnoszeniem ich walorów estetycznych. 

Nowoczesne włączniki światła podtynkowe – efekty estetyczne

We współczesnych pomieszczeniach mieszkalnych w większości przypadków wykonuje się instalacje oświetleniowe podtynkowe. Takie są też nowoczesne włączniki światła montowane we wnętrzach domu czy mieszkania. Włączniki podtynkowe wymagają do instalacji puszki elektrycznej umieszczonej w ścianie. Mocuje się je przy użyciu tzw. pazurków lub wkrętów. Mechanizm włącznika podtynkowego „chowa” się w puszcze, a na powierzchni ściany pozostaje widoczny tylko przycisk z ramką. Dzięki takiemu montażowi włączniki podtynkowe wyróżniają się bardziej powściągliwą estetyką niż natynkowe. Włączniki podtynkowe oferowane są w wersji modułowej (rak ramek w komplecie) lub jako elementy kompletne, gdzie oprócz mechanizmu (modułu) sprzedawana jest również ramka.

Nowoczesne włączniki światła – ważny detal we wnętrzu

Dobierając włącznik światła do wnętrza, możemy zdecydować się na kolor maksymalnie zbliżony do barwy ściany (będzie mała widoczny) lub wręcz przeciwnie – model, który będzie przykuwającym uwagę akcentem. Oprócz tradycyjnych włączników o znanej nam formie, producenci oferują często rozwiązania niemal designerskie. Dzięki zastosowaniu materiałów takich jak hartowane szkło kryształowe, metal czy drewno, włączniki mogą stać się detalem dekoracyjnym ściany. Bywają bardziej ascetyczne w formie, naśladujące na przykład przycisk windy, albo wręcz przeciwnie – klasyczne, stylizowane na retro. Nowoczesne włączniki światła o wyszukanej formie bardzo dobrze prezentują się m.in. w nowoczesnych wnętrzach, w których każdy szczegół nabiera indywidualnego charakteru. Aby urozmaicić lub ożywić wygląd ściany, możemy zdecydować się na tradycyjne włączniki z kolorowymi ramkami. Biel, szkło, stal szlachetna czy aluminium to tylko niektóre z modeli ramek.

Do nowoczesnych, surowych i minimalistycznych wnętrz doskonale pasują włączniki z łupka naturalnego i polerowanego betonu. Świetnie harmonizują ze ścianami wykończonymi betonem lub cegłą, a także pomalowanymi na biały czy czarny kolor. W aranżacjach pomieszczeń, w których obowiązuje naturalność, sprawdzą się włączniki z ramkami z barwionego dębu – doskonale wkomponują się w kolorystykę zgodną z naturą. 

Zwolennicy energetycznych wnętrz mogą zdecydować się na ramki z czerwonego lub pomarańczowego akrylu. Będą doskonale prezentować się zarówno na kolorowej, jak i tradycyjnej białej ścianie, stanowiąc element zwracający na siebie uwagę. Ciekawym rozwiązaniem są również nakładki transparentne. Wewnątrz takiej nakładki można umieścić dowolną grafikę lub zdjęcie, dostosowując wymiary wydruku do kształtu nakładki. W ten sposób możemy zmieniać wygląd włącznika w wybranym przez nas momencie.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!