Artykuł: Włączniki światła – jakie wybrać?

Włączniki światła – jakie wybrać?

Włączniki światła i gniazda elektryczne są niezbędnym elementem instalacji elektrycznej w każdym domu i mieszkaniu. Ich wybór tylko z pozoru wydaje się łatwy. Jakie włączniki stosuje się standardowo w pomieszczeniach mieszkalnych?

Włączniki nazywane są fachowo łącznikami instalacyjnymi. Służą do włączania i wyłączania prądów roboczych w instalacjach niskiego napięcia, np. instalacji oświetlenia. Do wyboru mamy kilka rodzajów włączników. Przed wyprawą do sklepu warto wiedzieć, jakiego modelu konkretnie szukamy.

Podstawowe rodzaje włączników światła 

Włączniki światła występują w kilku wersjach. Najczęściej spotkać można włączniki jednobiegunowe, dwubiegunowe i świecznikowe. Włączniki jednobiegunowe (pojedyncze) wyposażone są w jeden przycisk. Stosuje się je, gdy chcemy włączać i wyłączać oświetlenie w jednym miejscu, np. sterować plafonem zamontowanym w holu. Włączniki dwubiegunowe mają również jeden przycisk, służy on jednak do włączania dwóch obwodów oświetlenia jednocześnie. Taki włącznik stosuje się w sytuacji, gdy istnieją dwa obwody pod różnymi napięciami, wymagające wspólnego sterowania (na przykład 6 i 230 V). Włączniki świecznikowe (podwójne) wyposażone są w minimum dwa przyciski. Sprawdzają się w sytuacji, gdy kilka punktów światła będzie uruchamianych w jednym miejscu, np. do włączania i wyłączania oświetlenia w żyrandolu podzielonym na dwie lub więcej stref. 

Włączniki światła do zadań specjalnych

W domach o więcej niż jednej kondygnacji – piętrowych czy z poddaszem użytkowym – stosuje się również włączniki schodowe oraz krzyżowe. Włączniki schodowe mają zazwyczaj jeden przycisk i służą do sterowania oświetleniem z dwóch różnych miejsc – np. z parteru i piętra domu. Poznać je możemy po symbolu schodów umieszczonym często na przycisku. Do sterowania oświetleniem schodów z dwóch różnych miejsce potrzebne nam będą dwa włączniki schodowe. Jeden montuje się na ścianie na początku biegów schodów, drugi na ich końcu. Włączając światło na parterze pierwszym włącznikiem schodowym, po wejściu po schodach będziemy mogli je wyłączyć drugim włącznikiem. Oprócz oświetlenia schodów takie włączniki stosuje się również często w korytarzach i dużych pomieszczeniach przejściowych, gdzie światło możemy włączać wchodząc jednym wejściem i wyłączać przy wyjściu z drugiej strony. Jeśli chcemy sterować oświetleniem z trzech lub więcej miejsc, np. na dwupoziomowej klatce schodowej, należy zaopatrzyć się we włączniki krzyżowe. Wyposażone są one w przycisk, na którym producenci często umieszczają piktogram podwójnego krzyżyka. Chcąc sterować oświetleniem schodów np. z parteru, piętra i poddasza użytkowego, potrzebne nam będą dwa włączniki schodowe i jeden krzyżowy. W takiej sytuacji jeden włącznik schodowy montuje się na parterze, drugi na poddaszu, a między nimi – na piętrze – włącznik krzyżowy.

Nowoczesne włączniki światła

Standardowe włączniki, jak również te schodowe i krzyżowe dostępne są w formie tradycyjnej oraz bardziej nowoczesnej, dotykowej. Ciekawym rozwiązaniem są włączniki wyposażone w czujnik ruchu. Włączają one oświetlenie w pomieszczeniu po wykryciu ruchu w strefie zasięgu czujnika oraz samoczynnie wyłączają światło po upływie nastawionego czasu. Czas ten jest odmierzany od momentu zaniku ruchu, a każde jego wykrycie przy włączonym już oświetleniu rozpoczyna odmierzanie nastawionego czasu od początku. Jeżeli po upływie określonego czasu nie zostanie wykryty ruch, następuje całkowite wyłączenie lampy oświetleniowej. Konstrukcja włączników z czujnikiem ruchu umożliwia zwykle ich montaż w podtynkowych puszkach instalacyjnych dowolnego typu. Włączniki tego rodzaju stosuje się najczęściej w przedpokojach, klatkach schodowych, piwnicach czy garażach. Sprawdzają się również w innych pomieszczeniach, np. łazienkach domów i mieszkań rodzin z dziećmi lub osobami starszymi, którym często zdarza się zapomnieć o wyłączeniu oświetlenia przed wyjściem z pomieszczenia.

Praktyczne rozwiązania

Wybierając włączniki światła do domu lub mieszkania, możemy zdecydować się na modele z podświetleniem. Dzięki ich zastosowaniu nie będziemy mieć problemu z odnalezieniem włącznika w ciemności. Dyskretne podświetlenie naprowadzi nas na przycisk włącznika. Aby włączniki nie zaburzały aranżacji wnętrz, warto zaopatrzyć się w elementy produkowane w ramach jednej serii. Producenci oferują nam różnego rodzaju włączniki, gniazda elektryczne i antenowe utrzymane w tej samej stylistyce oraz kolorystyce. Włączniki z jednej serii zastosowane we wszystkich pomieszczeniach będą tworzyły spójne zestawienie. W ofercie producentów znaleźć można również nowoczesne włączniki dotykowe sterowane manualnie lub bezprzewodowo poprzez pilota. Przeznaczone są one do montażu w standardowej puszcze elektrycznej. Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne włączniki, mogące działać we współpracy z systemem zarządzania energią w domu. Z wyglądu niczym się nie różnią od tradycyjnych rozwiązań tego typu, mają jednak wewnątrz moduł wi-fi, umożliwiający połączenie się z nimi bezprzewodowo na smartfonie i sterowanie oświetleniem za pomocą odpowiedniej aplikacji na iOS lub Androida. Nie musimy już podchodzić do ściany i szukać po omacku włącznika światła na ścianie, gdyż wszystko mamy pod ręką na dotykowym ekranie telefonu. System może korzystać również z połączenia internetowego. Jeśli więc zapomnimy zgasić światło w domu, będziemy mogli zrobić to zdalnie z dowolnej odległości.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!