Artykuł: Prace budowlane do wykonania jesienią

Prace budowlane do wykonania jesienią

Panuje przekonanie, że prace budowlane jesienią są ryzykowne. Najczęściej – tradycyjnie – budowę domu rozpoczynamy wiosną, aby przed zimą zamknąć wszelkie prace mokre. Obecnie jednak, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, nawet w niskich temperaturach panujących późną jesienią może być prowadzony proces inwestycyjny.

Wykonywanie wielu prac budowlanych jesienią jest tak samo możliwe, jak wiosną czy latem. O tej porze roku z powodzeniem możemy kontynuować rozpoczętą już budowę domu, a także ją rozpocząć, nie czekając z „wbiciem pierwszej łopaty” do pierwszych ciepłych dni. Przeprowadzanie prac budowlanych jesienią pozwoli na szybszą przeprowadzkę do nowego domu, oczywiście pod warunkiem, że prace budowlane będą prawidłowo wykonane i zostaną użyte odpowiednie materiały. Może przynieść nam także spore oszczędności finansowe, gdyż zdarza się, że składy budowlane właśnie w tym okresie obniżają ceny produktów, ponieważ ich przetrzymywanie przez długie miesiące w magazynie jest po prostu nieopłacalne. Także o firmy wykonawcze powinno być nieco łatwiej – niektóre pokończyły zaplanowane budowy, a nie chcąc mieć długiego przestoju ich usługi mogą być tańsze.

Zaczynając prace budowlane jesienią, będziemy musieli odpowiednio zabezpieczyć budowę przed mrozami. Pamiętajmy, że zawsze należy zakończyć roboty w takim momencie, aby niekorzystna aura nie uszkodziła dotychczasowych efektów pracy.

Typowe prace budowlane jesienią

Jesienią możemy wykonać fundamenty domu, oczywiście jeśli nie ma przymrozków. Do betonu warto dodać odpowiednich domieszek, które spowodują jego szybsze związanie. Jeśli ich nie użyjemy, a beton nie zdąży się związać przed nastaniem pierwszych mrozów, utraci on swoje właściwości konstrukcyjne i niestety nadaje się wyłącznie do rozbiórki. Pamiętajmy, że betonowa płyta fundamentowa uzyskuje pełną wytrzymałość po ok. 30 dniach. To właśnie po tym czasie ekipa budowlana może rozpocząć murowanie ścian zewnętrznych. Gdy chcemy postawić je jeszcze przed zimą, najlepiej zdecydować się na technologie, które zapewniają szybkie i sprawne wznoszenie ścian. Dobrym wyborem będzie zastosowanie betonu komórkowego, który jest lekki, można go też łatwo i precyzyjnie docinać. Wszelkie murarskie należy przeprowadzać w temperaturze minimum 5oC. Gdy późną jesienią temperatura spadnie do 0oC, można nadal wznosić ściany zewnętrzne, pod warunkiem jednak, że do ich stawiania zostanie użyta zimowa zaprawa murarska.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie do budowy ścian systemu, w którym pustaki ceramiczne murowane są na poliuretanową zaprawę w piance nakładaną za pomocą pistoletu. Zaprawę można stosować w temperaturach do -5oC, nie wymaga wstępnego przygotowania, a przed użyciem wystarczy ją wstrząsnąć.

Prace budowlane, które można wykonywać jesienią to także wszelkie prace dekarskie oraz montaż okien i drzwi zewnętrznych – pod warunkiem bezdeszczowej aury.

Prace budowlane jesienią we wnętrzach

W chłodne jesienne dni, jeśli uruchomimy w domu ogrzewanie (może być również prowizoryczne, np. nagrzewnice, piecyki węglowe czy elektryczne) możemy stawiać ściany działowe, kłaść tynki, gładzie, a nawet wykańczać ściany i podłogi płytkami. Podczas tynkowania w pomieszczeniach powinna panować temperatura minimum 15oC, a wilgotność do 70%. Spadek temperatury może spowolnić lub nawet zatrzymać wiązanie zaprawy. Gdy w pomieszczeniach panuje dodatnia temperatura, można wykonywać również wszystkie prace instalatorskie, sanitarne i montażowe. 

Jak zabezpieczyć fundamenty przed zimą

Do koniecznych prac budowlanych jesienią należy zabezpieczenie oraz prawidłowa izolacja fundamentów. Jeśli zostały wykonane tylko fundamenty budynku bez ław, stóp czy płyty, ale ze ścianami fundamentowymi, to przed niekorzystnymi zimowymi warunkami (wodą z deszczu i topniejącego śniegu, ujemnymi temperaturami) zabezpieczamy je za pomocą specjalnych preparatów antywilgociowych oraz folią przeznaczoną właśnie do tego celu. Następnie obsypujemy go ziemią do poziomu gruntu. W przypadku, gdy budynek jest podpiwniczony, fundamenty należy przykryć matami słomianymi lub płytami styropianowymi, które przykrywamy folią budowlaną. Całość obciążamy np. deskami lub obsypujemy warstwą ziemi.

Gdy dom jest podpiwniczony, to musimy zabić deskami otwory okienne w ścianach piwnicy oraz otwór przeznaczony na schody.

Prace budowlane jesienią – jak zabezpieczyć stan surowy otwarty 

Dom w stanie surowym otwartym ma ściany, strop, kominy oraz konstrukcję dachową, ale nie zostały zamontowane jeszcze okna i drzwi. Przed nadejściem zimy musimy więc konieczne osłonić otwory okienne i drzwiowe, aby przez nie do wnętrza nie dostawał się śnieg oraz deszcz, powodujące ogromne zniszczenia. To także zabezpieczenie przed intruzami, których wizyta niejednokrotnie kończy się dewastacją. Skutecznym zabezpieczeniem jest zabicie wszelkich otworów deskami (możemy do tego celu wykorzystać te po szalunkach lub kupić tańsze, nieoheblowane) lub płytami OSB (najlepsze będą OSB-3 i OSB-4). Płyty są jednak rzadko stosowane ze względu na dość wysoki koszt zakupu.

Zamiast desek możemy użyć np. grubych folii malarskich lub budowlanych. Należy je rozpiąć na drewnianych ramach lub deskach. Niestety, chociaż folie skutecznie ochronią przed deszczem czy śniegiem, to są łatwe do rozerwania i nie zabezpieczą przed nieproszonymi gośćmi. Nie sprawdzą się również w rejonach, gdzie występują silne podmuchy wiatru.

Pamiętajmy, że osłony otworów okiennych i drzwiowych nie mogą być całkowicie szczelne. Aby zapewnić przewietrzanie wnętrza domu, muszą znajdować się w nich niewielkie szczeliny. Z tego powodu najbardziej racjonale wydaje się użycie desek, gdyż szpary między nimi zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza, umożliwiając przeschnięcie ścian, posadzek i stropów.

Prace budowlane niezbędne jesienią związane są również z odpowiednim zabezpieczeniem nieosłoniętej konstrukcji dachowej. Specjaliści zalecają, aby ułożyć na niej deskowanie i przykryć papą. Jest to dość uciążliwa praca, więc jeśli tylko zdążymy (i mamy oczywiście środki finansowe) najlepiej od razu ułożyć docelowe pokrycie dachowe.

Jak zabezpieczyć stan surowy zamknięty przez zimą

Prace budowlane jesienią staramy się najczęściej zakończyć na zamknięciu stanu surowego domu. Oznacza to, że w domu zamontowane są już okna i drzwi, ułożone jest pokrycie dachowe oraz wzniesione są ściany działowe. Jest to bardzo korzystna sytuacja, która nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów zabezpieczających. Musimy jedynie zadbać o zapewnienie odpowiedniej wentylacji i temperatury we wnętrzu. W tym celu uchylamy nawiewniki w oknach, a gdy są ich pozbawione – rozszczelniamy je. Pozwoli nam to uniknąć zawilgocenia murów.

Jeśli zamierzamy w domu prowadzić prace wykończeniowe, musimy go też regularnie ogrzewać – temperatura nie powinna spaść poniżej 15oC. Różnica temperatur zewnętrznej i wewnętrznej przyczynia się również do lepszej cyrkulacji powietrza.

Jak ochronić instalacje

Jeśli budynek jest nieogrzewany, a została podłączona już instalacja wodna w domu, to należy przed zimą spuścić z niej wodę. W przeciwnym przypadku może dojść do jej zamarznięcia, a to spowoduje rozsadzenie rur. Gdy nie mamy takiej możliwości, to absolutne minimum, które musimy zrobić przez zimą, to osłonięcie wodomierza oraz okrycie odcinków rur materiałem termoizolacyjnym (np. elastyczną wełną mineralną).

W przypadku wykonania już rozruchu instalacji grzewczej, należy ustawić minimalną temperaturę oraz pracę, która zapobiegnie przemarzaniu.

Zdjęcia: Fotolia.com, Baumit, Solbet, Wienerberger. K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!