Artykuł: Zdrowe materiały budowlane na dom

Zdrowe materiały budowlane na dom

Zdrowe budowanie to dzisiaj priorytet zarówno inwestorów, jak i producentów ściennych materiałów budowlanych. Udoskonalają oni swoje wyroby wykorzystywane do wznoszenia konstrukcji budynków, podnosząc ich parametry, także te związane z ich walorami zdrowotnymi.

Ścienne materiały budowlane dostępne na naszym rynku są wytwarzane zgodnie z rygorystycznymi normami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. Producenci muszą ich przestrzegać, co daje nam gwarancję, że kupiony legalnie materiał jest odpowiednio przebadany również pod kątem wpływu na zdrowie i bezpieczeństwo. Jednak użyty niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej może w konsekwencji nie spełniać swojej funkcji. Ponadto pomiędzy poszczególnymi ściennymi materiałami budowlanymi przeznaczonymi do tych celów występują różnice, które decydują o ich właściwościach – warto je dobierać w zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji. Mogą one dotyczyć również parametrów wpływających na zdrowie mieszkańców, np. paroprzepuszczalności ścian, komfortu termicznego czy szczególnych wymagań dotyczących akustyki. Walory zdrowotne ściennych materiałów budowlanych zależą też od składu surowcowego oraz przestrzegania procedur technologicznych.

Zdrowe ścienne materiały budowlane

Jeszcze do niedawna można było spotkać się ze ściennymi materiałami budowlanymi, których skład surowcowy budził zastrzeżenia – wśród komponentów pojawiały się w dużych ilościach odpady przemysłowe szkodzące zdrowiu. Obecnie – dzięki restrykcyjnym przepisom – mamy większą pewność, że budulec na dom jest zdrowy. Do wykonania materiałów ściennych stosuje się składniki naturalne jedynie z domieszkami komponentów, które poprawiają np. ich właściwości termiczne, a nie szkodzą zdrowiu. Skład obecnie stosowanych ściennych materiałów budowlanych daje nam gwarancję, że nie będą one choćby źródłem promieniowania jonizującego, powstającego w wyniku rozpadu pierwiastków promieniotwórczych, znajdujących się w odpadach. Nawet jeśli substancje pochodzące z odpadów przemysłowych trafiają do produkcji materiałów budowlanych, to innowacyjne technologie ich wytwarzania są w stanie wyeliminować negatywne właściwości. 

Ścienne materiały budowlane bez toksyn

Ceramika budowlana. Podstawowym surowcem ceramiki budowlanej jest glina – ponieważ jest to mieszanina iłu, mułku (pyłu piaskowego) oraz piasku, który zawiera także pospółkę, żwir i kamienie, ten ścienny materiał budowlany nie jest jednolity – może mieć różne właściwości i proporcje składników w zależności od złoża, z jakiego pochodzi. W ich składzie mogą znaleźć się również szkodliwe dla trwałości związki np. margla, siarczków czy siarczanów, nie mają one jednak wpływu na walory zdrowotne ceramiki. Renomowani producenci korzystają ze złóż przebadanych, możemy mieć pewność co do jakości powstałej z nich ceramiki.

Silikaty, czyli cegły wapienno-piaskowe. Atutem tego ściennego materiału budowlanego jest naturalny skład – silikaty są formowane z mieszaniny zmielonego piasku kwarcowego (90%), wapna palonego (7%) i wody (3%). Silikaty stały się idealną alternatywą dla ciemnych mieszanek betonowych na bazie surowców pochodzenia przemysłowego np. odpadów hutniczych.

Beton komórkowy. Skład chemiczny – wapno, piasek i cement – sprawia, że także ten ścienny materiał budowlany zalicza się do bardzo zdrowych. Na rzecz walorów zdrowotnych betonu komórkowego działa też mocno zasadowy odczyn, który skutecznie hamuje rozwój drobnoustrojów na powierzchni ścian – bakterii, grzybów czy pleśni.

Keramzytobeton. To rodzaj betonu, w którym głównym kruszywem jest keramzyt, powstający w procesie wypalania gliny ilastej, pęczniejącej pod wpływem działania wysokiej temperatury. Keramzyt jest naturalnym surowcem budowlanym o dość porowatej strukturze, lekkim, niepalnym, odpornym na działanie wilgoci i czynników chemicznych, o bardzo dobrych właściwościach izolacyjności termicznej.

Ścienne materiały budowlane bez szkodliwego promieniowania

Wszystkie nowo nabywane ścienne materiały budowlane i produkty powinny być radioaktywnie bezpieczne oraz nie emitować szkodliwego promieniowania. O zawartości pierwiastków promieniotwórczych w materiałach budowlanych informują dwa wskaźniki radioaktywności: f1 i f2. Pierwszy mówi o narażeniu całego organizmu promieniowaniem gamma, które powodują potas, rad i tor. Drugi dotyczy zawartości radu. Krajowe produkty budowlane można podzielić na trzy grupy według zawartości w nich pierwiastków promieniotwórczych:

  • niska zawartość o współczynniku f1 do 0,35  należą do nich materiały budowlane i wyroby między innymi z betonu komórkowego z zastosowaniem piasku, betonu zwykłego, wapienno-piaskowe, gipsu i wapna;
  • średnia zawartość o współczynniku f1 do 0,60 – obejmujące wyroby z betonów lekkich na kruszywach spiekanych typu keramzytowego;
  • podwyższona zawartość o współczynniku f1 do 1,0 – to wyroby z ceramiki, betonu komórkowego z udziałem popiołów lotnych, czy materiały kamienne, np. granit. Wartość aktywnych wskaźników f1 i f2 nie może być większa niż 20% wartości f1 = 1 oraz f2 = 200 Bq/kg (f1 ≤ 1,2 oraz f2 ≤ 240 Bq/kg).

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!