Artykuł: Zbiorniki wody w instalacjach grzewczych

Zbiorniki wody w instalacjach grzewczych

Zasobniki wody grzewczej stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania mają za zadanie odbierać, kumulować i przekazywać ciepło w systemie grzewczym. Na tym jednak ich funkcje się nie kończą. Odpowiednio dobrane, mogą poprawiać sprawność całego układu i pełnić funkcję bufora, zwiększającego objętości wody w instalacji.

Wśród zbiorników wody grzewczej, z uwagi na ich funkcje i objętość, wyróżnić można dwa główne rodzaje – zbiorniki akumulacyjne oraz zbiorniki buforowe. W jakich instalacjach dobrze sprawdzi się zbiornik akumulacyjny i jakie funkcje może pełnić? Kiedy dobrym wyborem będzie zbiornik buforowy?  

Zbiorniki akumulacyjne

Zbiorniki akumulacyjne to zbiorniki o dość dużej pojemności wodnej. Mają one zwykle co najmniej 500 l pojemności, standardowo pojemność ta wynosi jednak 1000 l.
Duża pojemność wodna jest wynikiem funkcji, jakie pełnią. Zadaniem zbiorników akumulacyjnych jest przede wszystkim magazynowanie sporych nadwyżek energii cieplnej, a przez to wyrównanie poziomu energetycznego obiegu wodnego. Co to oznacza?
W przypadku instalacji grzewczych bazujących na kotłach zasypowych, kominkach z płaszczem wodnym oraz instalacjach solarnych ilość wytwarzanego przez nie ciepła nie jest adekwatna do zapotrzebowania na ciepło w danym momencie. Aby wytworzone ciepło nie marnowało się, jest akumulowane w specjalnym, dużym zbiorniku, zainstalowanym między kotłem a grzejnikami.
Zbiorniki akumulacyjną rozwiązują problem z urządzeniami grzewczymi osiągającymi wysoką sprawność tylko wówczas, gdy pracują z nominalną mocą. Chodzi tu głównie o kotły na paliwa stałe czy kominki z płaszczem wodnym. Moc nominalna tych urządzeń jest jednak potrzebna tylko w czasie bardzo mroźnych dni, a przez większość sezonu grzewczego staje się niepotrzebna i generuje jedynie duże zużycie opału. Z kolei spalanie z mocą znacznie niższą od nominalnej jest nieefektywne i powoduje przy tym powstawanie dużej ilości zanieczyszczeń.
Zbiornik akumulacyjny sprawia, że kocioł lub kominek może cały czas działać z mocą nominalną, a więc z największą sprawnością , a nadmiar wytwarzanego przez niego ciepła nie marnuje się, lecz jest gromadzony właśnie w zbiorniku akumulacyjnym. Zgromadzona w nim woda nagrzewa się niezależnie od tego, czy grzejniki odbierają ciepło czy nie. Ciepło zakumulowane w zbiorniku może zostać wykorzystane, gdy kocioł lub kominek z płaszczem wodnym przestanie pracować.
Duże zbiorniki akumulacyjne zapobiegają też wrzeniu wody w instalacji, stabilizując jej temperaturę. Ma to duże znaczenie m.in. w przypadku instalacji z kominkami z płaszczem wodnym, gdzie np. przerwanie odbioru ciepła przez grzejniki może doprowadzić do wrzenia wody.
Zbiorniki akumulacyjne sprawdzą się również w przypadku instalacji z kołem zgazowującym. Proces wytwarzanie i spalania gazu drzewnego wymaga bowiem od kotła pracy z pełną mocą. Aby spalanie opału było efektywne konieczny jest więc odpowiedni zbiornik wody grzewczej.
Zbiornik akumulacyjny to również dobre rozwiązanie w przypadku instalacji z kilkoma źródłami ciepła, np. kotłem gazowym i kominkiem z płaszczem wodnym. Umożliwi on zasilanie grzejników ciepłem wytworzonym przez każde z niezależnych urządzeń.   

Zbiorniki buforowe

To także zbiorniki przeznaczone do magazynowania wody na cele grzewcze. Zbiorniki buforowe charakteryzuje jednak dużo mniejsza pojemność – nie przekracza ona zwykle 300 l. Pełnią one funkcję bufora, zapobiegając np. wielokrotnemu w ciągu doby załączaniu i szybkiemu wyłączaniu się kotła, zwykle o zawyżonej mocy. Tym samym zapobiegają negatywnemu wpływowi takiej pracy urządzenia na jego sprawność i trwałość.
W przypadku niewielkiego i krótkotrwałego poboru ciepła do pokrycia zapotrzebowania na nie służy ciepło zgromadzone w takim zasobniku. Kocioł pozostaje w takiej sytuacji wyłączony. Załącza się dopiero wówczas, gdy zapotrzebowanie na ciepło jest większe i pokrycie go będzie wymagać dłużej pracy kotła. Zbiorniki buforowe bardzo dobrze współpracują też z pompami ciepła. Pełnią funkcję akumulatorów ciepła, które wyładowane zostaną w chwili gdy główne źródło ciepła nie będzie działać. Takie zbiorniki nadają się także do współpracy z elektrycznymi kotłami c.o. buforując ciepło podczas taryf nocnych.

Zdjęcia: Fotolia.com  

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!