Artykuł: Zakupy materiałów budowlanych w składzie

Zakupy materiałów budowlanych w składzie

Ogrom prac oraz koszty związane z budową nowoczesnego domu mogą czasami przerażać inwestora. Zupełnie niepotrzebnie. Jeśli wybierzemy odpowiedniego partnera, zarówno zakup materiałów, jak i transport przebiegnie bez problemów. Gdzie kupić tanio i sprawnie materiały budowlane?

Dzisiejsze placówki handlujące materiałami budowlanymi to już nie tylko wielkie hale zasypane wszelkim budowlanym dobrem. Składy budowlane zamieniły się w bogate asortymentowo i doskonale zorganizowane centrale zaopatrzenia budów. Dają one nam najczęściej odpowiedź na pytanie, gdzie kupić tanio materiały budowlane i wykończeniowe. 

Gdzie kupić materiały budowlane

Bogactwo asortymentu nowoczesnych składów budowlanych, takich jak Polskie Składy Budowlane, pozwala na zoptymalizowanie kosztów materiałów budowlanych na dom i całościowe oraz bezproblemowe zaopatrzenie naszej budowy stosunkowo niewielkim kosztem. Skład, który podjął się jego realizacji, nie musi dostarczyć na plac budowy wszystkich materiałów jednocześnie. Dostawy mogą być realizowane na życzenie. Po wpłaceniu zaliczki wystarczy zadzwonić z niewielkim wyprzedzeniem (2-5 dni) i zamówić dowóz kolejnej transzy materiałów. W składzie można też kupić towar w momencie, gdy jest on oferowany w korzystnej cenie i przechować go w magazynie do momentu, aż będzie niezbędny na budowie. Usługa taka może być darmowa, ale często sprzedawcy doliczają za każdy miesiąc jakąś sumę, będącą procentem od wartości zakupu. W składzie budowlanym można też zarezerwować towar znacznie wcześniej, aby mieć pewność, że w szczycie sezonu budowlanego nie zabraknie nam istotnego budulca. Nowoczesne hurtownie i składy budowlane coraz częściej oferują również produkty instalacyjne. Po zakup nowoczesnych systemów instalacji grzewczych, wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych można też udać się do wyspecjalizowanych hurtowni instalacyjnych.

Zakupy materiałów budowlanych przez internet

Odpowiedzi na pytanie, gdzie kupić tanio materiały budowlane szukamy często w internecie. Usługa sprzedaży materiałów budowlanych przez internet jest coraz bardziej rozwijana, zarówno przez konkretne składy budowlane, jak i centralę Grupy Polskie Składy Budowlane, która wprowadziła do sieci platformę zakupową. Serwis esklepy PSB skupia pod jednym adresem sklepy internetowe z materiałami budowlanymi, instalacyjnymi i wykończeniowymi oraz z kategorii dom i ogród. Po wyszukaniu określonego produktu, serwis odsyła inwestora na strony sklepów internetowych poszczególnych producentów – materiały kupujemy więc bezpośrednio u producentów. Własne sklepy internetowe mają niektóre markety PSB-Mrówka, gdzie mamy nie tylko szeroką ofertę produktów z kategorii dom i ogród, ale także materiały budowlane. 

Warto jednak wiedzieć, że internetowe sklepy – inaczej niż wiele tradycyjnych składów – nie przyjmują z powrotem niewykorzystanych nadwyżek towaru.

Zakup materiałów budowlanych na specjalne zamówienie

Każdy skład budowlany ma swój stały asortyment towarów – zwykle nie brakuje produktów popularnych, które z racji jakości lub korzystnej ceny zawsze znajdują nabywcę. Pozostałe niebędące w stałej ofercie produkty możemy zamówić. Gdzie zatem kupić tanio materiały budowlane, których nie ma w standardowej ofercie? Jeśli skład współpracuje z ich producentem, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Zamawiając na przykład raz w miesiącu transport bloczków z betonu komórkowego danego producenta, skład może wraz z nimi specjalnie zamówić dla klienta komplet prefabrykowanych nadproży, których z racji zbytu małego zainteresowania nie ma w ciągłej sprzedaży. 

Na tej samej zasadzie można zamówić drzwi lub okna o niestandardowych wymiarach lub sposobie wykończenia oraz wyposażenia. Zamówienie musi dotyczyć produktów, których dostarczenie do składu będzie dla sprzedawcy opłacalne. Nie liczmy raczej na to, że zamówimy komplet nietypowych uszczelek za 10 zł lub karton płytek podłogowych z konkretnej kolekcji.

Sprzedaż z zasadami

Profesjonalnie prowadzony skład budowlany powinien mieć swój wewnętrzny regulamin, a w nim przepisy dotyczące sprzedaży oraz innych oferowanych usług, na przykład transportu czy depozytu. Warto się z nim zapoznać i uniknąć zbędnych nieporozumień. 

Przed złożeniem zamówienia należy określić ilość, cenę i sposób dostawy towaru. Zanim sfinalizujemy zamówienie towaru sprzedawca zorientuje się, ile trzeba czekać na jego dostawę oraz sprawdzi aktualną cenę. Planując zamówienie towaru, musimy liczyć się z tym, że po jego złożeniu i wpłaceniu zaliczki lub całej kwoty nie możemy już cofnąć decyzji.

Zdjęcia: z arch. PSB, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!