Artykuł: Zakupy – prace instalacyjne

Zakupy – prace instalacyjne

Pierwszych zakupów instalacyjnych musimy dokonać na etapie budowy domu w stanie surowym otwartym. Druga tura ma miejsce, gdy doprowadziliśmy ją do stanu zamkniętego. Co wówczas musimy nabyć?

Gdy dom doprowadziliśmy do stanu zamkniętego, potrzebujemy kolejnych produktów instalacyjnych. Listę zakupów dostarczają nam fachowcy, jest ona także wynikiem założeń projektowych. W części instalacyjnej projektu naszego domu będziemy mieć niezbędne podstawowe informacje .

Instalacja wodno-kanalizacyjna w domu – zakupy

Prace rozpoczynamy od rozprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej. Można ją wykonać z wielu materiałów, m.in. miedzi i tworzyw sztucznych, takich jak PVC (polichlorek winylu), PP (polipropylen) czy też PE (polietylen). Ze względu na łatwiejsze wykonawstwo są znacznie bardziej popularne. Listę produktów hydraulicznych zwykle dostarcza ekipa hydrauliczna. Niezbędne do ułożenia instalacji rury, kolana i trójniki należy kupować od jednego producenta, to sprawi, że będą do siebie pasowały.

Instalacja elektryczna w domu – niezbędne produkty

Od razu po zakończeniu robót hydraulicznych mogą wkraczać elektrycy i rozprowadzić przewody podtynkowe (elektryczne, telefoniczne, od systemu alarmowego). Przewody biegną w bruzdach wyciętych w murach lub na murach. Potrzebne będą więc rury, obejmy, mufy, przedłużki, a z produktów instalacyjnych: kable, puszki instalacyjne, peszle, kostki elektryczne.

Ogrzewanie domu – co trzeba kupić

Sposób ogrzewania jest określony w projekcie, jego radykalna zmiana wymaga adaptacji. Do sklepu możemy więc wybrać się po kocioł podłączany do komina (na paliwo stałe, olejowy lub gazowy), a możemy też zainwestować w ogrzewanie podłogowe lub system DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza) rozprowadzający ciepło wytwarzane przez kominek. Przed zakupem grzejników, koniecznie trzeba sprawdzić, jak wyprowadzone są rury centralnego ogrzewania – będzie to narzucało sposób podłączenia grzejników, a więc ich wybór. Najbardziej popularne są dzisiaj podłączenia dolne, ale może ono być z boku (podłączenie boczne) lub pośrodku grzejnika (podłączenie środkowe). W projekcie instalacji grzewczej sprawdzamy moc grzejników.

Zdjęcia: Vaillant, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!