Artykuł: Zakupy na etapie wznoszenia ścian domu

Zakupy na etapie wznoszenia ścian domu

Po wykonaniu stanu zerowego, przychodzi czas na wznoszenie ścian domu. To najbardziej dynamiczny czas nie tylko dla wykonawców, ale również inwestora zaopatrującego budowę. Zakup materiałów murowych wiąże się nie tylko z pierwszym tak dużym wydatkiem ale za względu na gabaryty produktów, trudniejszą organizację dostaw.

Zamówienie jakiego musi dokonać inwestor, to nie tylko zakup podstawowego budulca na ściany domu. Na tym etapie konieczne może być również zapewnienie odpowiedniego sprzętu niezbędnego do wyposażenia placu budowy i prowadzenia prac. Jeśli zamierzamy go wypożyczyć, warto jeszcze przed rozpoczęciem budowy rozejrzeć się za firmami, które zajmują się takimi usługami.

Kupujemy materiały ścienne

By wznieść ściany domu  musimy zamówić od kilkunastu do kilkudziesięciu palet z bloczkami lub pustakami. Wraz z materiałami ściennymi zamawiamy odpowiednią liczbę worków z zaprawą murarską. Jeśli w wybranym systemie ściennym stosuje się zaprawę w postaci specjalnej piany poliuretanowej, zamiast zwykłej zaprawy worków przywożonych jest kilka kartonów puszek z takim klejem. Oprócz podstawowych elementów ściennych mogą być jeszcze potrzebne bloczki i pustaki narożne lub uzupełniające. To produkty wymagane przede wszystkim przy murowaniu ścian jednowarstwowych, które nie będą niczym ocieplane, ale znajdują też zastosowanie w przypadku pozostałych typów ścian. Jeśli do budowy przewidujemy prefabrykowane lub półprefabrykowane elementy nadprożowe, również powinny one być kupione na tym etapie. Jeśli ściany domu mają być docelowo docieplone od zewnątrz, nadproża, podobnie jak wieńce, można wykonać z betonu i wtedy nie trzeba nic dokupować – beton wytworzą wykonawcy, szalunek zrobimy z desek pozostałych po fundamentach, a zbrojenia wciąż mamy jeszcze pod dostatkiem. Jeśli w oknach planujemy instalować rolety, których skrzynka będzie pełniła również funkcję nadproża, to najlepszy moment, żeby je zamówić.

Korzystajmy z ułatwień

Aplikacja mobilna H+H to darmowe narzędzie, umożliwiające wyliczenie potrzebnej ilości systemowych elementów z betonu komórkowego do wybudowania domu oraz ułatwiające kontakt z Regionalnym Przedstawicielem Handlowym. Dodatkowo w menu bocznym znajduje się opcja logowania, która ułatwia dostęp do ostatnio wygenerowanych raportów z obliczeń oraz daje możliwość wysyłki zamówienia do właściwych Biur Obsługi Klienta. Opcja logowania dostępna jest tylko dla hurtowni materiałów budowlanych, które mają numer klienta.

Odpowiednie przygotowanie do budowy

Pamiętajmy, że materiały do wykonania stanu surowego są największe gabarytowo, co wiąże się z dużym transportem – to etap, który wymaga odpowiedniego przygotowania placu i drogi do wjazdu ciężarówek, tak aby zniszczenia były jak najmniejsze. Zanim fachowcy przystąpią do pracy, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków sanitarnych. Choć wypożyczenie i serwisowanie przenośnej toalety jest droższe niż postawienie wygódki, warto zainwestować w to rozwiązanie – toaleta przenośna nie zanieczyści ziemi.

Pamiętajmy o zakupie drobnych narzędzi i elementów

Do wymurowania ścian nie wystarczą jedynie materiały ścienne. Trzeba jeszcze dokupić kilka drobiazgów niezbędnych do poprawnego wznoszenia murów. Będzie to sznur murarski, kotwy płaskie do łączenia ścian wewnętrznych z zewnętrznymi i drabinki zbrojeniowe do wzmacniania niektórych miejsc w ścianach. Liczba i rodzaj takich produktów i narzędzi zależy od materiału ściennego.

Zdjęcia: Fotolia.com, z arch. PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także