Artykuł: Zakupy na etapie stanu surowego otwartego

Zakupy na etapie stanu surowego otwartego

Budowa domu w stanie surowym otwartym wiąże się nie tylko z koniecznością zakupu budulca na ściany. Na tym etapie inwestor musi być także przygotowany na inne wydatki.

Planując wydatki niezbędne by wymurować dom w stanie surowym, musimy też pamiętać o zakupie stropów i materiałów niezbędnych do ich prawidłowego wykonania. Na tym etapie musimy mieć również sprecyzowany pomysł na ogrzewanie budynku.

Czas na stropy

By dokonać odpowiedniego zamówienia materiałów na stropy, musimy sięgnąć do projektu naszego  domu. Znajdziemy w nim informacje na temat rodzaj stropu, który powinien być użyty do budowy naszego domu i na tej podstawie dokonamy zakupów.

Zdecydowanie najpopularniejsze są u nas stropy typu Teriva. To tak zwane stropy gęstożebrowe, układane z wykorzystaniem specjalnych pustaków keramzytobetonowych lub betonowych. Wraz z nimi kupuje się belki nośne, na których pustaki znajdują oparcie. Do wykonania stropów niezbędny też będzie beton odpowiedniej klasy, ponieważ na konstrukcji z belek i pustaków musimy wykonać betonową nadlewkę oraz zbrojenie. Sprzedawcy w składzie budowlanym, na podstawie projektu, pomogą nam ustalić niezbędną liczbę pustaków, belek, ilość betonu i zbrojenia. Do stropu Teriva będą również potrzebne podpory montażowe (słupy i belki szalunkowe). Wykonawca powinien określić liczbę tych elementów.

Można też zastosować prefabrykowane płyty stropowe z betonu lub betonu komórkowego albo płyty typu filigran – wymagające nadbetonu. Można też cały strop wykonać jako wylewany z betonu i zbrojenia – będzie to tak zwana konstrukcja monolityczna.

Zakupy instalacyjne

Gdy jesteśmy na etapie zakupów materiałów na dom w stanie surowym, powinniśmy wiedzieć już, jak budynek będzie ogrzewany. Jeśli zdecydowaliśmy się na kocioł – konieczna jest budowa komina. Warto kupić gotowy system kominowy, w skład którego wchodzą m.in. odpowiednie rury, obudowa, zaprawa do jej murowania oraz ewentualnie także izolacja termiczna przewodu.

Instalacje wykonuje się po wykonaniu ścian i stropów. Trzeba więc sięgnąć po instalacyjną część projektu i zamówić właściwą ilość wszelkich rur, złączek, muf, trójników, kabli. Większość inwestorów nie poradzi sobie z tym bez pomocy wykonawców –  to ich zadaniem jest zrobienie spisu tego, co będzie im niezbędne.

Zdjęcia: Xella Polska, Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także