Artykuł: Zakupy materiałów niezbędnych do wykonania stanu zerowego domu

Zakupy materiałów niezbędnych do wykonania stanu zerowego domu

Rozpoczynając budowę domu, wchodzimy też w rolę zaopatrzeniowca. Pierwsze duże zakupy obejmują produkty związane z organizacją budowy i wznoszeniem fundamentów, czyli doprowadzeniem budowy do stanu zerowego.

Pierwszy etap budowy to wykonanie tzw. stanu zerowego. Obejmuje on wszystkie prace przygotowawcze związane z przygotowaniem wykopu, a więc roboty ziemne, takie jak zdjęcie i wywiezienie humusu oraz zrobienie wykopu pod tradycyjne fundamenty lub płytę fundamentową, a następnie wykonanie fundamentów.

Materiały niezbędne do wykonania fundamentów

Co powinno znaleźć się na liście zakupów, by fachowcy mogli wykonać perfekcyjnie stan zerowy naszego domu? Niezbędne będą zakupy takich materiałów jak stal zbrojeniowa, bloczki betonowe, cement i piasek – jeśli zamierzamy wykonywać beton na budowie, folia fundamentowa, płyty styropianowe XPS na ocieplenie fundamentów, preparat do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych, klej do płyt styropianowych, folia kubełkowa, rury kanalizacyjne, złączki, kolanka, folia budowlana, deski szalunkowe. Warto rozważyć też, czy nie lepiej zamówić beton w wytwórni. Zakupów innych produktów najlepiej dokonać w składzie budowlanym, w którym będziemy zaopatrywać się także na późniejszych etapach budowy.

Stan zerowy domu: czy szalunki są konieczne?

Przy wykonywaniu fundamentów pierwszą czynnością jest określenie rodzaju gruntu, ponieważ ma on wpływ na zakup potrzebnych materiałów. Podczas wykonywania wykopów można stwierdzić, czy grunt jest spoisty, czy wykonane wykopy się nie obsypują. Jeśli grunt jest spoisty, to możemy zrezygnować z szalunków do ław, ponieważ będą wykonane szalunki ziemne. Jeśli natomiast mamy do czynienia z gruntem obsypującym się, to niestety szalunki będą potrzebne, aby zabezpieczyć wykopy przed zasypaniem.

Stan zerowy domu: materiały na ściany fundamentowe

Zamówienie betonu w wytwórni pozwoli nam zaoszczędzić czas i da gwarancję, że dostarczony produkt będzie odpowiedniej jakości. Mieszanka zazwyczaj klasy C 12/15 lub C 16/20 przyjedzie na umówiony dzień i godzinę betonowozem. Może jej towarzyszyć pompa do betonu, czyli drugi samochód z wysięgnikiem i urządzeniem transportującym mieszankę z betonowozu wprost między szalunki. Gdy beton do wykonania fundamentów będzie zamawiany w wytwórni, należy ocenić możliwość dojazdu samochodem z betonem oraz czy nie będzie potrzebna pompa do betonu. Jeśli ściany fundamentowe mają być murowane, a nie wylewane z betonu, w składzie budowlanym należy zaopatrzyć się w bloczki betonowe.

Stal zbrojeniowa nie tylko do wykonania stanu zerowego domu

Początek budowy to dobry moment na zamówienie stali zbrojeniowej w postaci prętów różnej średnicy oraz drutu wiązałkowego. Wykonawcy będą jej używać do wykonania zbrojenia ław fundamentowych. W zależności, jaką technologię budowy przyjmiemy, mogą być też niezbędne do zbrojenia ścian fundamentowych, nadproży, wieńców, stropów, podłogi na gruncie oraz betonowych słupków wzmacniających ściany kolankowe. Najlepiej zamówić od razu taką ilość zbrojenia, aby wystarczyło go do końca budowy – zamówienie powinno opierać się na danych z projektu. Należy jednak wiedzieć, że stal pozostawiona bez nadzoru może stać się łupem gorliwych zbieraczy złomu.

Materiały izolacyjne a stan zerowy domu

By wykonać hydroizolację niezbędny jest także zakup papy i lepik lub grubej folię izolacyjnej. Kupmy również płyty styropianowe lub polistyren XPS do ocieplenia ścian fundamentowych i podłogi na gruncie oraz folię kubełkową do osłony ocieplenia.

Zakupy do wykonania przyłączy

Jednocześnie z budową fundamentów wykonuje się przyłącza, dlatego wraz z materiałem na szalunki kupujemy pierwsze produkty w dziale instalacyjnym – rury, złączki i trójniki do przyłączy wodnych oraz kanalizacyjnych. Do wykonania przyłączy kupujemy kable do podciągnięcia prądu ze skrzynki oraz niezbędne elektryczne dodatki. Na tym etapie zaczyna się też instalacja urządzeń gruntowego wymiennika ciepła, jeśli ma być on źródłem ogrzewania domu.

Te zakupy najczęściej wykonuje instalator!

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!