Artykuł: Zadaszenie wejścia

Zadaszenie wejścia

Gotowe daszki, które można wykorzystać do zadaszenia wejścia dostępne są w supermarketach budowlanych. Są to konstrukcje wspornikowe z aluminium, ze stali lub z drewna, czasami z drewna klejonego. Gotowe daszki mają przeważnie niewielkie wymiary: ich szerokość wynosi 120-150 cm, głębokość (odległość od ściany) 70-80 cm. Pokryte są poliwęglanem komorowym lub litym grubości 6-10 mm. Ich montaż jest łatwy i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Możemy oczywiście również wykonać daszek indywidualnie, dobierając materiał, kształt i wymiary do własnych potrzeb oraz preferencji. 

Niezależnie od dokonanego wyboru, warto przemyśleć ten detal już na etapie projektowania domu. Choć jest to z pozoru drobny element architektoniczny, ma decydujący wpływ na wygląd elewacji wejściowej, a wielu przypadkach również na styl i charakter domu.

Zadaszenie wejścia: konstrukcja daszku

Konstrukcja daszku może być wykonana ze stali, aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są daszki z aluminium i stali, ponieważ są najbardziej plastyczne i mają największą wytrzymałość konstrukcyjną. W domowych warunkach najłatwiej jest zastosować drewno lub stal. 

Zadaszenia mogą być podparte na gruncie lub podczepione tylko do fasady. Jeśli daszek oddzielony jest konstrukcyjnie od domu i stoi przed elewacją jako niezależna konstrukcja na słupach lub ściankach, to nie wymaga ocieplenia. Takie rozwiązanie jest stosowane powszechnie w domach energooszczędnych i pasywnych.

Zadaszenie wejścia: kształt daszku

Kształty daszków są takie same jak dużych dachów. Możemy spotkać daszki: płaskie (pochylone do przodu lub w bok), dwuspadowe (mają spadki na boki), łukowe (najwyższy punkt łuku znajduje się na środku drzwi), w formie markizy (odmiana dachu łukowego, z tym że odchodzi od fasady na zewnątrz budynku). Najprostszym rodzajem daszku jest daszek jednospadowy (pulpitowy) o prostych krawędziach zewnętrznych. Taki daszek można swobodnie umieścić na elewacji i dobudować na ścianie w wielu miejscach, a dzięki minimalnemu spadkowi nie zasłoni dużego fragmentu ściany i nie koliduje z oknami, okapem czy gzymsem. Daszek dwuspadowy może być dostawiony do ściany domu lub oparty na słupach (dwóch lub czterech), z trójkątnym szczytem nad wejściem. W ten sposób powstaje tradycyjny ganek lub kolumnowy portyk. Taka oprawa wejścia dobrze pasuje do budynków ze spadzistymi dachami mającymi przypominać polski dworek. 

Daszek nad wejściem: materiał na pokrycie

Daszek można pokryć dowolnym materiałem. Może to być dachówka, blacha w arkuszach lub profilowana, gonty drewniane czy bitumiczne. Najważniejsze, aby materiał pokryciowy pasował do spadku daszku – na daszek spadzisty wybierzmy dachówkę lub gonty, na płaski – papę, natomiast blacha sprawdzi się na każdym rodzaju daszku. W daszkach pełniących funkcję osłony nad wejściem można także zastosować poliwęglan komorowy (przezroczysty, matowy, przyciemniany brązowy lub kolorowy), szkło akrylowe, poliwęglan lity, pleksi, płytę poliwęglanową trapezową oraz szkło bezpieczne. Pokrycia z tworzyw sztucznych można stosować zarówno z konstrukcjami drewnianymi, stalowymi, jak i z tworzyw. Należy pamiętać, że przezroczysty dach nie daje cienia.

Zadaszenie wejścia: wymiary daszku

Daszek nad wejściem powinien być dość obszerny. Minimalne wymiary to: 2 m szerokości i 1,2 m wysięgu. Jednak nie należy budować zbyt dużych daszków, ponieważ te o wysięgu większym niż 2-2,5 m spowodują duże zacienienie, co skutkuje, że wejście do domu jest chłodne i ciemne. W takich miejscach mogą także pojawić się problemy z zawilgoceniem ścian i posadzek, pojawią się tam zielone porosty na murach i nawierzchni. Dobrze, jeśli zadaszenie będzie chroniło schody przed deszczem i śniegiem. Na mokrych schodach łatwo się poślizgnąć, natomiast roztapiający i zamarzający na przemian śnieg działają niszcząco na nawierzchnię schodów.

Zdjęcia: Fotolia.com, Monier Braas, K. Jankowska, Xella Polska

Czytaj także