Artykuł: Zadaszenie wejścia do domu

Zadaszenie wejścia do domu

Zadaszenie wejścia nie tylko chroni osoby wchodzące czy wychodzące przed deszczem, ale jest też ważnym elementem architektonicznym budynków. Ilość dostępnych na rynku wariantów i wymiarów daszków gotowych pozwoli na swobodne dopasowanie ich do naszego domu.

Gotowe daszki, które można wykorzystać do zadaszenia wejścia dostępne są w supermarketach budowlanych. Są to konstrukcje wspornikowe z aluminium, ze stali lub z drewna, czasami z drewna klejonego. Gotowe daszki mają przeważnie niewielkie wymiary: ich szerokość wynosi 120-150 cm, głębokość (odległość od ściany) 70-80 cm. Pokryte są poliwęglanem komorowym lub litym grubości 6-10 mm. Ich montaż jest łatwy i nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Możemy oczywiście również wykonać daszek indywidualnie, dobierając materiał, kształt i wymiary do własnych potrzeb oraz preferencji. 

Niezależnie od dokonanego wyboru, warto przemyśleć ten detal już na etapie projektowania domu. Choć jest to z pozoru drobny element architektoniczny, ma decydujący wpływ na wygląd elewacji wejściowej, a wielu przypadkach również na styl i charakter domu.

Zadaszenie wejścia: konstrukcja daszku

Konstrukcja daszku może być wykonana ze stali, aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są daszki z aluminium i stali, ponieważ są najbardziej plastyczne i mają największą wytrzymałość konstrukcyjną. W domowych warunkach najłatwiej jest zastosować drewno lub stal. 

Zadaszenia wejścia mogą być podparte na gruncie lub podczepione tylko do fasady. Jeśli daszek oddzielony jest konstrukcyjnie od domu i stoi przed elewacją jako niezależna konstrukcja na słupach lub ściankach, to nie wymaga ocieplenia. Takie rozwiązanie jest stosowane powszechnie w domach energooszczędnych i pasywnych.

Zadaszenie wejścia: kształt daszku

Kształty daszków są takie same jak dużych dachów. Możemy spotkać daszki: płaskie (pochylone do przodu lub w bok), dwuspadowe (mają spadki na boki), łukowe (najwyższy punkt łuku znajduje się na środku drzwi), w formie markizy (odmiana dachu łukowego, z tym że odchodzi od fasady na zewnątrz budynku). Najprostszym rodzajem daszku jest daszek jednospadowy (pulpitowy) o prostych krawędziach zewnętrznych. Taki daszek można swobodnie umieścić na elewacji i dobudować na ścianie w wielu miejscach, a dzięki minimalnemu spadkowi nie zasłoni dużego fragmentu ściany i nie koliduje z oknami, okapem czy gzymsem. Daszek dwuspadowy może być dostawiony do ściany domu lub oparty na słupach (dwóch lub czterech), z trójkątnym szczytem nad wejściem. W ten sposób powstaje tradycyjny ganek lub kolumnowy portyk. Taka oprawa wejścia dobrze pasuje do budynków ze spadzistymi dachami mającymi przypominać polski dworek. 

Daszek nad wejściem: materiał na pokrycie

Zadaszenie wejścia można pokryć dowolnym materiałem. Może to być dachówka, blacha w arkuszach lub profilowana, gonty drewniane czy bitumiczne. Najważniejsze, aby materiał pokryciowy pasował do spadku daszku – na daszek spadzisty wybierzmy dachówkę lub gonty, na płaski – papę, natomiast blacha sprawdzi się na każdym rodzaju daszku. W daszkach pełniących funkcję osłony nad wejściem można także zastosować poliwęglan komorowy (przezroczysty, matowy, przyciemniany brązowy lub kolorowy), szkło akrylowe, poliwęglan lity, pleksi, płytę poliwęglanową trapezową oraz szkło bezpieczne. Pokrycia z tworzyw sztucznych można stosować zarówno z konstrukcjami drewnianymi, stalowymi, jak i z tworzyw. Należy pamiętać, że przezroczysty dach nie daje cienia.

Zadaszenie wejścia: wymiary daszku

Daszek nad wejściem powinien być dość dużych rozmiarów. Minimalne wymiary to: 2 m szerokości i 1,2 m wysięgu. Jednak nie należy budować zbyt dużych daszków, ponieważ te o wysięgu większym niż 2-2,5 m spowodują duże zacienienie, co skutkuje, że wejście do domu jest chłodne i ciemne. W takich miejscach mogą także pojawić się problemy z zawilgoceniem ścian i posadzek, pojawią się tam zielone porosty na murach i nawierzchni. Dobrze, jeśli zadaszenie wejście będzie chroniło schody przed deszczem i śniegiem. Na mokrych schodach łatwo się poślizgnąć, natomiast roztapiający i zamarzający na przemian śnieg działają niszcząco na nawierzchnię schodów.

Zdjęcia: Fotolia.com, Monier Braas, K. Jankowska, Xella Polska

Czytaj także