Artykuł: Ytong Panel - ścianki działowe bez tynkowania.

Ytong Panel - ścianki działowe bez tynkowania.

Dzięki swojej porowatej strukturze są o ponad 60% lżejsze od innych materiałów ściennych. Ich lekkość ma znaczenie zarówno ze względu na obciążenie stropu masą całej ścianki, jak i na wysiłek murarzy przy przenoszeniu bloczków. Bloczki Ytong charakteryzują się łatwą obróbką, przycinanie bloczków nie wymaga dużych nakładów siły i czasu. Ścianki działowe z bloczków Ytong można wykonywać samodzielnie. Lekkie ścianki Ytongułatwiają również demontaż w momencie zmiany aranżacji wnętrza.

Wielkowymiarowe płyty z betonu komórkowego Ytong Panel pozwalają na szybki montaż wewnętrznych przegród działowych - bez tynkowania. Bezkonkurencyjna przewaga płyt Ytong Panel nad innymi rozwiązaniami polega na możliwości wykonania ścianek działowych ponad 3 razy szybciej niż w przypadku zwykłych technologii murowych czy ścian w systemach suchej zabudowy.

Ściany z płyt Ytong Panel wykonuje się bardzo szybko dzięki:

 • wysokości elementów każdorazowo dopasowanej do wysokości kondygnacji,
 • zastosowaniu systemowych narzędzi ułatwiających montaż i ograniczających wysiłek pracowników,
 • gładkiej powierzchni ścian, którą można wykończyć cienkowarstwową powłoką,
 • ogromnej wydajności systemu - w trakcie jednego dnia roboczego pracownik może samodzielnie wykonać nawet 40 m2 ścian!

Gotowa przegroda bez tynkowania

Niezwykle istotny jest brak konieczności tynkowania ścian wykonanych z płyt Ytong Panel. Równa powierzchnia umożliwia nakładanie gładzi, farb strukturalnych, a nawet papierowych tapet, oraz przyklejanie płytek ceramicznych lub gresu bezpośrednio na ścianę. Dzięki temu prace wykończeniowe trwają krócej oraz wymagają mniejszych nakładów finansowych.

Film: Ściany działowe Ytong Panel

.

Dzielenie przestrzeni. Obok ścian konstrukcyjnych – ściany działowe stanowią najważniejsze w kształtowaniu przestrzeni budynku przegrody. Z racji ich funkcji głównie samonośnej – nie przenoszą obciążeń ze stropu, czy wyższych kondygnacji – często tratuje się je po macoszemu. Zapomina się, że one również stanowią o komforcie mieszkania, czy pracy w pomieszczaniu, a na etapie budowy – są istotnym elementem w budżecie inwestycji. Idealna ściana działowa to taka, która jest lekka i nie obciąża znacząco konstrukcji, bo każde dodatkowe kilogramy wymagają większej nośności stropów, co przekłada się na wyższe koszty budowy. Im cieńsza ściana działowa, tym więcej cennych metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Z Dla użytkowników ważne są aspekty funkcjonalne: wytrzymałość ścian (np. na uszkodzenia mechaniczne), izolacyjność akustyczna, łatwość w zmianie układu ścian przy reorganizacji funkcjonalnej mieszkania, a także aspekty estetyczne (równa powierzchnia lub ciekawy kształt ściany). Praktycznie we wszystkich tych punktach świetnie sprawdza się beton komórkowy, nierzadko bijąc na głowę inne materiały, jak ceramikę, czy suchą zabudowę.

Po pierwsze: lekkość. Przy planowaniu ścianek działowych warto poszukać lekkich, a zarazem wytrzymałych rozwiązań. Obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie istniejących np. drewnianych, ma czasem decydujący wpływ na wybór technologii. Polacy od lat stawiają, najczęściej w przypadku istniejących mieszkań, na suchą zabudowę – ściany z płyt gipsowo-kartonowych. Jednak pod względem lekkości atrakcyjnie prezentują się bloczki z betonu komórkowego. Są one średnio o 60% lżejsze niż inne materiały ścienne, takie jak silikaty, czy ceramika. To wszystko dzięki niskiej gęstości betonu komórkowego wynoszącej ok. 600 kg/m3 i jego porowatej strukturze. Ale nawet w obrębie samego betonu komórkowego dostępne są produkty o jeszcze niższej gęstości, jak przykładowo bloczki Ytong Interio wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego o gęstości 500 kg/m3. Dzięki temu obciążenie stropów jest nawet o około 10-15 % mniejsze w porównaniu do ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków odmiany 600. W efekcie ściany wzniesione z tego materiału ważą jedynie 70-80 kg/m2. Oczywiście lekkość materiału to nie tylko mniejsze obciążenie stropu, ale i mniejsze obciążenia dla murarzy, co przekłada się na łatwiejszą i szybszą pracę. To z kolei dla inwestorów istotny czynniki zmniejszający koszty robocizny, który w przypadku domów jednorodzinnych stanowi zazwyczaj ok. 1/3 kosztów całej inwestycji.

Po drugie: tempo. Właśnie tempo budowy ścianek działowych to kolejny istotny czynnik dla inwestorów, niezależnie czy deweloperów, czy osób budujących własne domy. Wspomniane koszty robocizny wyznaczają tutaj pułap oczekiwań. Pod tym względem beton komórkowy jest jednym z najekonomiczniejszych materiałów budowlanych. Inne technologie wznoszenia ścian bywają bardziej pracochłonne, jak ściany z płyt gipsowo-kartonowych, które wymagają szeregu prac związanych wpierw z montażem konstrukcji profili, potem kolejnych kroków z wypełnieniem ściany i jej wykończeniem. Bloczki z betonu komórkowego poprzez swoją lekkość i niską gęstość są łatwe w murowaniu, ale i obróbce. 

 • Przycinanie bloczków do ścian działowych o niewielkich grubościach nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykła piła widiowa. To znacznie skraca czas pracy. 
 • Bloczki z betonu komórkowego klei się zazwyczaj na cienką spoinę poziomą – umożliwia to wysoka dokładność wymiarowa produkowanych elementów. Wiele odmian bloczków ma system łączenia na pióro i wpust, dzięki czemu nie trzeba wykonywać pionowej spoiny, co dodatkowo skraca czas murowania. 
 • Ytong Interio, który składa się z bloczków o wymiarach 399 mm wysokości na 599 mm długości, przy 115 mm szerokości. Murowanie tymi bloczkami, które dodatkowo mają pióro i wpust, jest 5 razy krótsze niż stawianie ścianek w technologii suchej zabudowy. Im większe elementy, tym szybsze wznoszenie ścianek działowych. Pojedynczy panel ma grubość 75 mm lub 100 mm i szerokość 598 mm. Dostępne są panele o długości od 2200 do 3000 mm, dzięki czemu można je dostosować do wysokości konkretnej kondygnacji. 
 • Czas wznoszenia ściany w tym systemie wynosi ok. 0,2 r-g/m2, co oznacza możliwość uzyskania tempa pracy ponad 3 razy większego niż w przypadku zwykłych technologii murowych, czy ścian w systemach suchej zabudowy. W trakcie jednego dnia roboczego jeden pracownik może wykonać do 40 m2 ścian w systemie Ytong Panel. 
 • Prostota wykończenia wymurowanej ściany. Bloczki z betonu komórkowego to jedne z najdokładniejszych wymiarowo produktów murowych. Budowanie z nich nie wymaga więc przykrywania nierówności grubym tynkiem. Zazwyczaj kończy się na cienkiej warstwie tynku gipsowego o grubości 10-15 mm (minimalnie 8 mm). 
 • Ytong Panel umożliwiają bezpośrednie nakładania gładzi polimerowych, farb strukturalnych, a nawet papierowych tapet. Można do nich przyklejać płytki ceramiczne, bez tynku wyrównawczego. Nie wykonując tynków ograniczamy wprowadzanie wilgoci do pomieszczeń. Prace wykończeniowe trwają więcej znacznie krócej.

Po trzecie: dowolność kształtowania. Ścianki działowe murowane z bloczków z betonu komórkowego dają się łatwo przycinać, nawiercać, szlifować i wykańczać. 

 • Z bloczków można swobodnie kształtować wszelkie kształty, od krzywizny aż po łuki, które urozmaicając wnętrze domu czy mieszkania. Co więcej z bloczków można wymurować nawet meble – regały na książki, szafki kuchenne czy łazienkowe, a nawet ozdobną obudowę kominka. W miękkim betonie komórkowym można praktycznie rzeźbić.
 • Zaletą jest też łatwe łączenie bloczków z innymi materiałami wykończeniowymi stosowanymi we wnętrzach jak drewno, szkło, luksfery, płytki ceramiczne. 
 • W odróżnieniu od suchej zabudowy, która bywa kłopotliwa w zastosowaniu w pomieszczeniach mokrych, np. w łazienkach, w przypadku betonu komórkowego nie ma obaw, że zaszkodzi mu wilgoć. Ścianki z bloczków można bezpiecznie wznosić w łazienkach czy na basenach bez konieczności stosowania specjalnej izolacji czy impregnatów.
 • Swoboda w zmianie aranżacji wnętrz. Łatwość budowy przegród i przepierzeń wiąże się również z ich niekłopotliwym wyburzeniem. Dzięki temu można zmienić układ pomieszczeń bez większego problemu. Ściany z bloczków dają więc dużą elastyczność w trakcie użytkowania mieszkania, czy domu.
 • Łatwości wprowadzania instalacji w mury z betonu komórkowego. Wykonanie bruzdowania jest bardzo proste, zatem w ścianie z bloczków można szybko poprowadzić np. instalację elektryczną.

Akustyczność. Na izolacyjność akustyczną przegrody w dużej mierze wpływa masa materiału – im cięższy, tym lepiej chroni przed przenikaniem hałasu. Beton komórkowy to materiał lekki, ale wbrew obiegowym opiniom, absolutnie wystarczający do budowy ścian działowych w typowych warunkach mieszkaniowych, gdzie nie ma nadmiernych źródeł hałasu. Według normy, ściany działowe pomiędzy pokojami powinny tłumić hałas o minimum 30 dB. 

 • Już cienkie ściany z betonu komórkowego o grub. 7,5 cm – są w stanie spełnić te normy. Z kolei ściany oddzielające pokoje od kuchni, czy łazienek powinny mieć izolacyjność akustyczną na poziom min. 35 dB. Tutaj zalecane są więc już większe grubość ścian – 10 cm lub 11,5 cm.
 • Już grubość 7,5 cm wystarcza do tego, by móc na przegrodzie mocować półki, czy szafki. Oczywiście w przypadku bardzo wysokiej ściany i długiej, mocowanie czegoś wyjątkowo ciężkiego (np. bojler) w samym środku ciężkości przegrody może wymagać zastosowania większej grubości bloczków. 
 • W każdym miejscu ściana ma takie same właściwości, w tym nośność. Bardziej kłopotliwe są materiały drążone, zawierające pustki powietrzne, jak ceramika. W ścianie z bloczków betonowych nie musimy się martwić, w którym miejscu możemy wiercić, czy montować obciążenie. Nie ma też obaw z uszkodzeniami mechanicznymi. 

Cienkie formaty stosowane są do obudowy wanien, pryszniców, stawiania regałów kuchennych, obudowy przewodów kominowych. Sprawdzają się we wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych i remontowych.

Beton komórkowy to bezpieczny, niepalny materiał mineralny o klasie A1 reakcji na ogień – podczas pożaru nie ulega zapłonowi, nie wydziela dymu, nie topi się. Przegrody z bloczków z betonu komórkowego są doskonałym zabezpieczeniem przed rozprzestrzenianiem się pożaru. Tworzą też przyjazny mikroklimat wnętrz.

 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także