Artykuł: Wymarzona łazienka - jak ją zaaranżować

Wymarzona łazienka - jak ją zaaranżować


 • SALON KĄPIELOWY, w którym nie tylko się myjemy ale także z przyjemnością spędzamy czas. 


Strefa sanitarno–kąpielowa dużej łazienki pozwala wyodrębnić miejsca służące różnym czynnościom higienicznym. Warto więc podkreślić i oddzielić od siebie strefę umywalki, strefę ustępu i bidetu oraz strefę wanny i kabiny prysznicowej. Wannę możemy ustawić na środku pomieszczenia by podkreślić rolę kąpieli. Warto zainstalować model z hydromasażem dla relaksu po męczącym dniu. Dzięki kąpielom szybko odzyskamy siły witalne, a wodny masaż zregeneruje i odświeży ciało. Kabina prysznicowa służy przede wszystkim do szybkiego odświeżania się. 

Strefa wypoczynkowa może wystrojem odbiegać od klimatu strefy kąpielowej. W tej części łazienki zadbajmy o ciepły, przytulny nastrój sprzyjający rozluźnieniu i wyciszeniu. Możemy tu ustawić leżaki lub przyrządy gimnastyczne. To idealne miejsce na meble do przechowywania przyborów toaletowych, ręczników, czy środków czystości.

Nastrojowa łazienka. Bardzo istotne jest odpowiednie oświetlenie. Światło padające z boku lepiej oświetla pomieszczenie, stwarza nastrój przytulności i zwiększa poczucie intymności, pozwalając optycznie wyodrębnić poszczególne strefy. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie dużych przeszkleń, które wprowadzą światło dzienne i poczucia przebywania na świeżym powietrzu. W łazience powinno być ciepło. Najbardziej neutralnym urządzeniem grzewczym w łazience jest ogrzewanie podłogowe. Miło jest wyjść z kąpieli na ciepłą posadzkę. Dobrze jest też mieć grzejnik, który może również suszyć i grzać ręczniki. Kolory mają ogromny wpływ na tworzenie nastroju, który jest istotny dla naszego samopoczucia. Pamiętajmy jednak, że barwa zmienia optycznie kształty przedmiotów. Ważną rolę w kształtowaniu nastroju odgrywają również faktura i wzór płytek. Szczególnie ważny jest w tym wypadku powtarzający się motyw, ponieważ decyduje o estetyce wnętrza i stanowi klucz do jego stylu.


 • ŚREDNIA ŁAZIENKA nie traci efektownego stylu


Mimo, że nie ma wielkości dużego pokoju, można w niej zainstalować wszystkie urządzenia sanitarne. W łazience średniej wielkości nie jesteśmy ograniczeni niewielką przestrzenią, możemy więc wydzielić w niej kąciki funkcjonalne – kąpielowy, sanitarny czy wypoczynkowy. Przestrzeń w takiej łazience możemy dzielić przez zastosowanie niskich ścianek lub stosując różne kolory czy wzory w poszczególnych częściach pomieszczenia.

Miejsce na wszystko. Przy projektowaniu ważne jest, by zachować intymność w tych częściach łazienki, gdzie jej funkcja tego wymaga. Nie należy instalować miski ustępowej i bidetu na wprost drzwi ani na wprost lustra. Na przeciw wejścia można zainstalować umywalkę z dużym blatem oraz duże lustro, które będzie działało podobnie jak okno, pozwalając na uzyskanie we wnętrzu iluzorycznej głębi. Jeśli brakuje miejsca do zainstalowania oddzielnego natrysku, można pomyśleć o wannie z parawanem. Kolor w roli głównej. W niezbyt dużym, ale też i nie za małym wnętrzu, można już sobie pozwolić na ekstrawagancję. W łazience tej wielkości nie musimy obawiać się użycia czystych, jasnych kolorów, które są dobrym tłem dla prostych form ceramiki łazienkowej. Jeśli chcemy znaleźć w łazience miejsce na relaks, należy zachować umiar w operowaniu światłem i kolorem. Warto pomyśleć o spokojnym wystroju w kolorach neutralnych, używając w tym celu naturalnych materiałów. Kontemplacji sprzyja otwarcie pomieszczenia na zewnątrz, dlatego ważne jest zaplanowanie i wyeksponowanie łazienkowego okna – źródła dziennego światła. Średniej wielkości łazienka pozwala na wygospodarowanie miejsca na krótki relaks. Po ciepłej kąpieli miło jest wtulić się w miękki szlafrok i w woni ziół przy cichej muzyce, choć przez małą chwilę zagłębić się w fotelu.


 • PRZYTULNA ŁAZIENKA na poddaszu - trudności pobudzają wyobraźnię


Ukośny dach nie musi wcale ograniczać nam przestrzeni w łazience. Możliwości wykorzystania takiego wnętrza są bardzo duże. Pod skosem możemy zamontować ciąg pojemnych szafek, bidet i miskę ustępową. Efektowne jest wstawienie w takie miejsce wanny - szczególnie gdy nad nią umieścimy uchylne okno. Kąpiel z widokiem na niebo na pewno będzie niezwykłym przeżyciem. Należy tylko pamiętać o podstawowej zasadzie: urządzenia, z których korzystamy, muszą być ustawione tak, by można było przed nimi swobodnie stanąć. Wysokość pomieszczenia w tym miejscu nie może być mniejsza niż 190 cm.

Pomieszczenia adaptowane. Łazienki w adaptowanych strychach na ogół są większe niż standardowo budowane w domu. Wnętrze może nam sprawiać wiele kłopotów, ze względu na nietypowy kształt, wysokość oraz "ozdobniki" w postaci ukośnych stropów, belek i słupów podtrzymujących, podłogi o dwóch różnych poziomach czy schodów na środku pokoju. Wszystkie te elementy możemy jednak wykorzystać, by urządzić oryginalne i komfortowe wnętrze. W pomieszczeniach adaptowanych często występują wnęki. To idealne miejsce na natrysk. Wystarczy wydzielić je przeszkleniem i mamy luksusowe miejsce do brania prysznica, często dużo większe niż dostępne na rynku kabiny prysznicowe. Wnękę można też wykorzystać na umieszczenie w niej pralki czy suszarki. Słupy i podpory. Słupy stojące na środku pomieszczenia mogą pełnić różne role - wieszaków na ręczniki, miejsca do zawieszenia umywalki czy miski ustępowej, a po obudowaniu ich lustrami bardzo ciekawie prezentują się we wnętrzu. Różnice poziomów. Wanna na podeście lub półpiętrze? Takie rozwiązanie jest możliwe w pomieszczeniu, gdzie mamy różnicę poziomów. Schody we wnętrzu w naturalny sposób dzielą je na strefy funkcjonalne, dlatego warto wykorzystać je właśnie w taki sposób. Na górnym poziomie można umieścić dużą wannę, a umywalkę czy strefę toaletową umieścić na niższym, lepiej dostępnym poziomie. Wykorzystanie różnicy wysokości podłogi może dać doskonały efekt w postaci interesującego i komfortowego wnętrza.


 • MAŁA ŁAZIENKA - sztuka kompromisu, aby była funkcjonalna i estetyczna.


Mała łazienka nie musi być pozbawiona wdzięku. Należy tylko rozwiązać dwa podstawowe problemy związane z takim wnętrzem - zmieszczenia wszystkich niezbędnych urządzeń oraz optycznego powiększenia przestrzeni. Nie można ich rozpatrywać w oderwaniu od siebie. 

Optyczne powiększanie. Mała łazienka będzie większa "na oko" gdy wyposażymy ją w urządzenia o odpowiednio proporcjonalnych wymiarach. Warto zamienić wannę na wygodną kabinę prysznicową, najlepiej z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Daje to wrażenie przestrzeni, a kabina - stanowiąca przecież największy element w łazience - nie będzie jej przytłaczała. Jeżeli koniecznie chcemy wannę to tylko asymetryczną, która przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, a także nie pomniejsza optycznie łazienki tak bardzo jak klasyczna wanna prostokątna. Jej kolor również wpływa na naszą percepcję – im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie wyglądać. Jasne = większe - płytki średniej wielkości w jasnych odcieniach oraz dyskretne zdobienia - to podstawowa zasada pozwalająca nam uzyskać wrażenie większej przestrzeni. Kolory, które dają wrażenie większej przestrzeni to przede wszystkim te kojarzące się z wodą i powietrzem - zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety. Lustra ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodawać głębi i przestrzeni. Zadbajmy o to, by nasza łazienka była oświetlona światłem dziennym. Jeśli nie ma w niej okna, dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawienie w ścianę "okna" z luksferów, wychodzącego na inne dobrze oświetlone pomieszczenie. Jeśli nie możemy zastosować takiego rozwiązania, bardzo ważne jest, aby przynajmniej jedno ze źródeł światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.


 • ŁAZIENKA FUNKCJONALNA dla seniorów i osób niepełnosprawnych


Dobierając sprzęty należy pamiętać o osobach niepełnosprawnych i starszych. Przystosowana łazienka musi mieć większą powierzchnię. Dbając o wygodę i komfort osoby niepełnosprawnej korzystającej z łazienki należy pamiętać o kilku ważnych z punktu widzenia funkcjonalności sprawach.

 1. Pole manewrowe dla wózka nie powinno być mniejsze niż 150x150 cm. 
 2. Wysokość miski toaletowej powinna być dostosowana do wysokości wózka, czyli 48 cm.
 3. Umywalkę należy instalować niżej niż standardowa wysokość 85 cm i wyposażyć w baterię z dłuższym ramieniem i uchylne lustro.
 4. Brodzik w kabinie musi być wyprofilowany, z krawędzią do 2 cm i mieć zamontowany składany taboret.
 5. Podłoga łazienki nie może być śliska. Najlepiej wykorzystać szorstkie lub lekko ryflowane płytki ceramiczne.
 6. Na wysokości około 80 cm należy zamontować instalację przyzywającą, która jest niezbędna w momentach zasłabnięcia lub upadku osoby niepełnosprawnej.
 7. Łazienka musi być wyposażona w poręcze - stałe, uchylne lub nakładane. Ich dobór zależy od kształtu i wielkości pomieszczenia. Normą jest umieszczenie 2 poręczy obok miski toaletowej i 2 obok umywalki.
 8. Ze względu na specjalny charakter takiej łazienki i bezpieczeństwo osoby z niej korzystającej, nieodzowne jest stosowanie produktów z niezbędnymi atestami i certyfikatami.  
 9. Należy pamiętać o solidnym montażu poręczy.

.

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej w przepisach Prawa Budowlanego oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 


 • ŁAZIENKA MARZEŃ - Na koniec inspiracje Keramag Design. Niech pobudzą naszą wyobraźnię!


Czytaj także