Artykuł: Posadzka bez dylatacji KNAUF - optymalne rozwiązanie na ogrzewanie podłogowe

Posadzka bez dylatacji KNAUF - optymalne rozwiązanie na ogrzewanie podłogowe

Idealnie równe i gładkie

Istotną zaletą wylewek anhydrytowych jest niemal idealnie równa i gładka powierzchnia. Płynna konsystencja wylewek anhydrytowych nadaje im naturalne właściwości samopoziomujące, co pozwala uzyskać idealnie równe i gładkie powierzchnie, dzięki czemu można obniżyć koszty związane z dalszymi pracami wykończeniowymi poprzez oszczędność kleju w przypadku układania terakoty oraz oszczędność czasu dzięki szybszemu wykonaniu. Na powierzchni wylewek anhydrytowych nie powstaje warstwa spieku, a co za tym idzie nie wymagają one dodatkowego szlifowania.

Krótki czas realizacji

Wylewki anhydrytowe wykonuje się bardzo łatwo i szybko. Cykl budowy domów uległ w ostatnich latach znacznemu skróceniu. Zarówno inwestor jak i wykonawca poszukuje technologii, która umożliwia osiągnięcie założonego celu przy jak najkrótszym czasie realizacji. Zastosowanie wylewek anhydrytowych daje możliwość wykonania dużych powierzchni w krótkim czasie i przy zaangażowaniu stosunkowo niewielkich nakładów robocizny.

Krótki czas wysychania

Bardzo ważną cechą charakterystyczną wylewek anhydrytowych jest krótki czas wysychania. Uzależniony on jest od trzech podstawowych czynników: grubości wylewki, temperatury otoczenia oraz cyrkulacji powietrza. Wysokie parametry wytrzymałościowe wylewek anhydrytowych powodują, że możemy wykonywać je w cieńszych warstwach (np. na warstwie styropianu wystarczy tylko 35 mm). Wylewki anhydrytowe w odróżnieniu od cementowych nie wymagają okresu pielęgnacji. Oznacza to, że już po dwóch dniach od wylania można pomieszczenia wietrzyć, tworząc przeciągi. Reasumując, niewielka grubość oraz możliwość stosunkowo szybkiego wietrzenia powodują, że czas wysychania wylewek anhydrytowych ulega zdecydowanemu skróceniu w porównaniu do tradycyjnych wylewek cementowych. W przypadku wylewek wykonanych na ogrzewaniu podłogowym czas wysychania jest jeszcze krótszy, bowiem już 7 dni od wylania (wylewki cementowe po 28 dniach) można uruchomić ogrzewanie. Krótszy czas wysychania wylewki oznacza możliwość szybszego rozpoczęcia prac okładzinowych, a co za tym idzie skrócenie czasu realizacji budowy.

Bez dylatacji, bez efektu „miski”.

Dokonując wyboru wylewek, należy zadać sobie również pytanie, czy wielkość powierzchni wylewki nie przekroczy 25 m 2, a jeśli tak, to czy widok dylatacji nie wpłynie negatywnie na wygląd podłogi. W wylewkach anhydrytowych podczas wiązania nie występuje skurcz znany z wylewek cementowych. Wylewki anhydrytowe Knauf nie wymagają dylatowania i tym samym dają nieograniczone możliwości podczas wykonywania prac okładzinowych. Trudno wyobrazić sobie inwestora, który byłby szczęśliwy w sytuacji, kiedy jego piękna kamienna mozaika przedzielona byłaby w środku profilem dylatacyjnym. W wylewkach anhydrytowych nie występują również odkształcenia, zwane potocznie „efektem miski”. Odkształcenia takie stosunkowo często daje się zauważyć w wylewkach cementowych.

Film: Jak wykonać wylewkę anhydrytową Knauf na ogrzewaniu podłogowym?

.

Źródło: Knauf

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także