Artykuł: Wykop fundamentowy – ręcznie czy mechanicznie

Wykop fundamentowy – ręcznie czy mechanicznie

Wykonanie wykopu pod fundament domu wbrew pozorom wymaga doświadczenia i wiedzy. Inwestorzy budujący dom bardzo często zastanawiają się, czy pracę tę przeprowadzić ręcznie czy lepiej wynająć koparkę.

Wykop pod fundament domu możemy wykonać ręcznie – z pomocą przyjaciół lub kilku pracowników – a także skorzystać z usług koparki. To, na jaką metodę się zdecydujemy zależy od naszych możliwości czasowych i finansowych. Efektywność przeprowadzanych prac uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju gruntu, głębokości przemarzania, a także od wymaganej głębokości posadowienia i rodzaju fundamentu. Podczas wykonywania wykopu fundamentowego – niezależnie od tego, czy wykonujemy go ręcznie czy mechanicznie – pamiętajmy, by nie składować wykopanej ziemi bezpośrednio w sąsiedztwie wykopu, ponieważ grozi to osuwaniem się ziemi na jego dno.

Wykop fundamentów koparką

Najszybciej i najwygodniej do robienia wykopu pod fundamenty domu jest wynająć minikoparkę (z łyżką o szerokości 1 m) lub koparkę. Koszt minikoparki to 100-250 zł za dzień pracy, a zwykłej koparki traktorowej ok. 50 zł za godzinę. Czasami, gdy czas wynajmu jest krótki (np. tylko jeden dzień), może być doliczony koszt dojazdu. Koparka traktorowa jest droższa, ale szybciej wykona głęboki wykop fundamentowy. W całej Polsce stawki za godzinę pracy koparki są podobne, natomiast ubezpieczenie operatora i odzież ochronna należą do firmy wykonującej usługę.

Wykop pod ławy, które najczęściej nie są głębsze niż 0,5 m, najtaniej jest zrobić łopatą. Duża koparka nie będzie tu wystarczająco dokładna, można natomiast wspomóc się minikoparką o szerokości łyżki od 30 do 100 cm. Prace przy użyciu sprzętu mechanicznego trwają krótko: humus oraz wierzchnia warstwa gruntu mogą być usunięta w kilka godzin, zaś wykop pod fundamenty domu lub piwnicę robi się w jeden, do dwóch dni.

Wykop fundamentów ręcznie

Oczywiście wykopy pod fundamenty domu możemy wykonać samodzielnie lub przy pomocy rodziny i znajomych, niestety jest to męcząca i pracochłonna praca. Czasami jednak wykop fundamentów ręcznie może być jedyną metodą, gdy są przeciwwskazania do wykorzystania maszyn, np. trudny wjazd na działkę, budowa tuż przy innych zabudowaniach, słupy elektryczne, drzewa blisko fundamentów.

Pamiętajmy, aby w odległości 60 cm od wykopów pod fundamenty domu nie składować ciężkich przedmiotów, ponieważ grozi to osunięciem ich skarp. Nie zastawiajmy także pustego wykopu fundamentowego na zimę, ponieważ przemarzanie gruntu na dnie wykopu może doprowadzić do jego rozluźnienia..

Wykop pod budowę domu ręcznie czy mechanicznie – plusy i minusy

Każda z tych metod ma swoje walety i wady. Planując prace związane z wykonaniem wykopów pod fundamenty domu należy wziąć pod uwagę stopień trudności i zakres prac. Nie zawsze będziemy mogli wykorzystać do tej pracy koparkę i w całości będziemy musieli prowadzić je ręcznie – chociaż najczęściej w najczęściej w ten sposób odspaja się wyłącznie ostatnie 20 cm podłoża nad poziomem posadowienie fundamentów.

Wykop pod fundament domu mechaniczny:

 • prace wykonywane są przy użyciu koparki, spycharki, koparko-spycharki lub koparko-ładowarki, dobierając urządzenie do zakresu prac, typu wykopów i rodzaju gruntu;

 • prace trwają krótko – zdjęcie humusu zajmuje 2-3 godziny, natomiast wykop pod fundament czy piwnicę wykonuje się w 1-2 dni;

 • ziemię z wykopów można od razu ładować na wywrotkę i wywozić z placu budowy;

 • w przypadku nieoczekiwanych znalezisk, np. ogromnych kamieni, łatwo można je usunąć z placu budowy;

 • czasami niektóre fragmenty wykopów – szczególnie w gruncie piaszczystym – mimo wynajętego sprzętu mechanicznego musimy wykonać ręcznie.

Wykop pod fundament domu ręczny:

 • wymaga zaangażowania kilku osób, które pracują przy użyciu prostych narzędzi: łopat, szpadli;

 • wykonanie wykopy fundamentowego wymaga nadzoru doświadczonej osoby, najlepiej jak będzie specjalizowała się w branży budowalnej;

 • prace rozłożone są w czasie, trwają dość długo, co opóźnia budowę domu;

 • trudniej jest składować ziemię z wykopu w jedno miejsce (trzeba wywozić ją taczkami) i wywieźć z placu budowy;

 • nie każdy wykop można wykonać ręcznie – zależy to w dużej mierze od zakresu prac. Wykop pod dom z piwnicą najlepiej w całości wykonać mechanicznie;

 • wykop fundamentów ręcznie czasami jest jedynym rozwiązaniem, np. gdy koparka nie będzie mogła wjechać na budowę. 

Zdjęcia: Atlas, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także