Artykuł: Wybierz odpowiedni dla siebie system budowy domu

Wybierz odpowiedni dla siebie system budowy domu

Równoległe z planowaniem i pilnowaniem finansów budowy, musimy czuwać nad organizacją prac. Tutaj również inwestor musi przekształcić się w sprawnego menadżera. Stopień zaangażowania będzie zależał od wybranego systemu prowadzenia budowy oraz – ważnej przy prowadzeniu każdego projektu – umiejętności delegowania zadań.

Na to, ile będzie nas kosztowała budowa domu duży wpływ będzie miał również sposób prowadzenia prac budowlanych. Istnieje obiegowa opinia, że własne zaangażowanie w roboty budowlane pozwoli znacznie zoptymalizować wynik finansowy. Jednak nie zawsze okazuje się to prawdą. Wiele robót lepiej powierzyć profesjonalistom. Odpowiednie zaplanowanie osobistego zaangażowania w budowę domu i zarządzanie własnym czasem to kolejna ważna umiejętność menadżera. Wpływ na powodzenie inwestycji zależy również od wybranego systemu prowadzenia prac. Zobaczmy więc, jakie systemy budowy domu mamy do wyboru.

Budowa domu pod klucz

Wybudowanie domu „pod klucz” wymaga znalezienia generalnego wykonawcy i od czasu do czasu kontrolowania stanu budowy. Nie musimy martwić się praktycznie o nic, ani o zakup materiałów, ani o wynajęcie sprzętu, ani też o wybór ekip – gwarantuje to wykonawca. Liczy się jego wiedza, doświadczenie, jakość prac i terminowość. Decydując się na ten system budowy domu, warto najpierw zrobić odpowiednie rozeznanie i sprawdzić, jak przebiegały inne realizacje wykonane przez firmę, której chcemy powierzyć to odpowiedzialne zadanie. Lepiej też wówczas zatrudnić inspektora nadzoru, który w naszym imieniu będzie kontrolował jakość i postęp robót. Konieczne jest także spisanie szczegółowej umowy z wykonawcą prac.

Budowa domu systemem gospodarczym

Odwrotnością systemu „pod klucz” jest system gospodarczy, który oznacza samodzielną organizację zakupów i dostaw oraz wykonywanie większości robót własnymi siłami lub z pomocą rodziny. Nie warto trzymać się kurczowo stereotypu, że tylko mężczyzna może zbudować dom, czy posadzić drzewo… Budowa domu razem z żoną czy aktywnym udziałem dzieci spowoduje, że będzie on wspólnym dziełem całej rodziny. Dla wielu atutem budowy domu systemem gospodarczym jest to, że można rozłożyć wydatki w czasie, ale jest ono dobre jedynie dla tych, którzy mogą poświęcić swój czas i w taki sposób zaoszczędzić pieniądze. Minusem jest ryzyko popełnienia błędów, co paradoksalnie może przysporzyć inwestorowi nieoczekiwanych kosztów. Z ekonomicznego punktu widzenia nie opłaca się prowadzić budowy przez kilka lat, gdyż zastosowane materiały niszczeją i tracą swoją wartość.

Budowa domu systemem mieszanym

Rozsądną alternatywą jest system mieszany, zwany kontraktowym, w którym to inwestor jest menadżerem budowy. Do naszych zadań należy zatrudnienie kolejnych ekip i wykonawców do określonych prac, np. murarzy do wykonania fundamentów, ścian, wylewek, schodów, dekarzy do pokrycia dachu, a następnie elektryków, instalatorów i tynkarzy. System ten będzie wymagał od nas również umiejętności skoordynowania robót wszystkich ekip oraz dopilnowania, aby na czas stawili się na budowie i nie przeszkadzali sobie nawzajem. 

Do naszych zadań będzie należało też kontrolowanie jakości robót oraz terminów ich wykonania. Osobiste doglądanie budowy działa mobilizująco na wykonawców. Musimy także zadbać o terminowe dostawy materiałów budowlanych lub powierzyć to zadanie firmie wykonawczej. Może się okazać, że nie możemy sobie pozwolić na prowadzenie budowy kosztem pracy zawodowej. Dlatego nie bierzmy wszystkich obowiązków na siebie, podzielmy się nimi w rodzinie. Kobiety bardzo chętnie angażują się w wybór projektu, kupno materiałów budowlanych oraz sam proces budowy domu. Z sukcesem potrafią wykonywać kilka czynności jednocześnie bez straty dla każdej z nich. Przeprowadzone badania pokazują, że panie łatwiej niż panowie dogadują się z ekipami budowlanymi. Fachowcy są wobec nich bardziej kulturalni, chociaż kobiety są bardziej wymagające i dostrzegają więcej szczegółów oraz niedociągnięć.

Inwestor zastępczy

Podczas budowy domu możemy skorzy stać z tzw. pomocy inwestora zastępczego. To osoba lub firma, która działa na nasze zlecenie, a do jego zadań należy: przejęcie na siebie obowiązków inwestora bezpośredniego,  występowanie wobec osób trzecich, np. władz administracyjnych, po podpisaniu osobnej umowy o roboty budowlane inwestor zastępczy może także zostać wykonawcą robót budowlanych. Oczywiście inwestor bezpośredni nie musi przekazać wszystkich obowiązków swojemu zastępcy, niektóre może pozostawić dla siebie. Jednak zawsze zobowiązuje się do sfinansowania całości inwestycji. 

Umowa o zastępstwo inwestycyjne jest formą umowy-zlecenia. Jej stronami są inwestor bezpośredni (zleceniodawca) oraz inwestor zastępczy (zleceniobiorca). 

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!