Artykuł: Współczesny dworek

Współczesny dworek

Dworek polski od lat tworzy kanon budownictwa jednorodzinnego. Na zakorzenienie w polskim krajobrazie architektonicznym dworki zapracowały sobie wieloma atutami, dzięki którym są inspiracją także dla współczesnych projektantów. Jakie cechy stylu dworkowego są wykorzystywane w domach jednorodzinnych budowanych obecnie?

Trudno wyobrazić sobie życie współczesnej rodziny w dworze zaprojektowanym według standardów choćby z początków II Rzeczpospolitej. Współczesny dom inspirowany stylem dworkowym musi spełniać wymogi funkcjonalne na miarę potrzeb rodziny z początków XXI wieku. Bywa, że w bryle budynku zostaje usytuowany garaż, niezbędny jest także duży taras na elewacji ogrodowej czy też zaprojektowanie pełnowartościowej przestrzeni na poddaszu. Takie zmiany funkcjonalne nie uniemożliwiają jednak nawiązań do tego typu architektury, niekiedy wystarczy tylko zastosować na elewacji elementy charakterystyczne dla stylu dworkowego.

Uporządkowany dom dworek

By dom budził skojarzenia z dworem polskim, konieczne jest jego zaprojektowanie na planie prostokąta o proporcjonalnych względem siebie bokach z szerokimi elewacjami frontową i ogrodową. Równie ważnym elementem typowym dla stylu dworkowego jest przekrycie budynku dachem dwu- lub czterospadowym pod dużym kątem nachylenia połaci – najlepiej około 40°. We współczesnych domach dworkach dach nie jest już elementem tak wyraziście dominującym nad ścianami domu, ale nadal jest dość wysoki. Ważnym wyróżnikiem stylu dworkowego zachowanym również we współczesnej architekturze nawiązującej do tradycyjnych wzorców jest zachowanie symetrii na elewacji frontowej z centralnie zaplanowaną strefą wejścia, która powinna być usytuowana w ganku wysuniętym poza lico budynku i przekrytym daszkiem wspartym na kolumnach, które także należą do typowych wyróżników tego typu architektury. Kolumny to element obecny zarówno na elewacji frontowej, jak i ogrodowej, gdzie zazwyczaj podtrzymują facjatę lub taras na górnej kondygnacji.

Przeszklenia w domu dworkowym

Do ważnych elementów stylu dworkowego można z pewnością zaliczyć okna. Również one powinny być symetrycznie rozmieszczone na ścianach budynku. Dzisiaj, gdy często w bryłę domu jednorodzinnego wpisany jest także garaż, także staramy się zachować tę zasadę, najczęściej cofając go względem ściany frontowej, stosuje się też jego powiązanie z budynkiem za pomocą łącznika. 

By zachować wierność stylowi, także wielkość okien – ale najczęściej tylko na elewacjach frontowej oraz bocznych – nie jest zbyt duża. Ta zasada dotyczy także okien na poddaszu, gdzie nadal stosuje się m.in. wierne temu stylowi wole oczka – chociaż są one większe niż w pierwowzorach z ubiegłych wieków, kiedy to poddasze nie było kondygnacją mieszkalną. Często nawiązaniem domu do stylu dworkowego są też podziały okienne choćby w postaci szprosów.

Współczesny dom dworek – typowe detale i materiały

Poza takimi wyróżnikami stylu dworkowego stosowanymi we współczesnym budownictwie jak wspomniane już ganki, kolumny, wole oczka czy okna ze szprosami, charakterystycznym elementem stylu dworkowego pozostają nadal stosowane także obecnie gzymsy, czyli wyprofilowane w tynku poziome listwy wystające poza lico ściany, które zwieńczają elewacje. Gzyms koronujący poza rolą dekoracyjną odgrywa także praktyczną, gdyż przy nie wysuniętych poza lico ściany połaciach domu, chroni on elewację przed deszczem. 

zdjęcia: fotolia.com, K. Jankowska, Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!